Էդվարդ Նալբանդյանը նախօրեին Հայաստանի արտաքին քաղաքականության վերաբերյալ ելույթով հանդես է եկել Ստոկհոլմի Միջազգային խաղաղության հարցերով հետազոտական ինստիտուտում:
Նախարարի ելույթին ներկա են եղել Շվեդիայի պետական գերատեսչությունների, դիվանագիտական կորպուրսի, գիտական կենտրոնների և համալսարանների ներկայացուցիչներ, քաղաքական վերլուծաբաններ: Նախարար Նալբանդյանը պատասխանել է Հայաստանի արտաքին քաղաքականության, տարածաշրջանային և միջազգային խնդիրների նկատմամբ ՀՀ մոտեցումների վերաբերյալ ներկաների բազմաթիվ հարցերին: Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
Անդրադառնալով ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացին` նախարար Նալբանդյանը նշել է, որ Հայաստանը կիսում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների մոտեցումը, որ հիմնահարցի խաղաղ կարգավորումը այլընտրանք չունի։
Էդվարդ Նալբանդյանն ասել է.
«Որքան միջազգային հանրությունը կոչ է անում հակամարտության կողմերին պատրաստել ժողովուրդներին խաղաղության, այլ ոչ թե` պատերազմի, այնքան ավելի շատ է Ադրբեջանի ղեկավարության կողմից հնչում ռազմատենչ, պատերազմ հրահրող հռետորաբանություն, հայատյացության քարոզ, առավել ուժեղանում են հետապնդումները` փոխվստահության ամրապնդման և հաշտեցման կողմնակից ադրբեջանական քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների դեմ։ Որքան կողմերին կոչ է արվում դուրս բերել դիպուկահարներին շփման գծից և ստեղծել միջադեպերի ու հրադադարի ռեժիմի խախտումների քննության մեխանիզմ, այնքան ավելի շատ դիպուկահարների կրակոցներ, սադրիչ միջադեպեր, դիվերսիոն գործողություններ են հետևում ադրբեջանական կողմից` հանգեցնելով բազմաթիվ կորուստների:
Որքան նավթագազային եկամուտներ են մտնում Ադրբեջանի բյուջե, այնքան շատ զենք և սպառազինություն է ձեռք բերվում Բաքվի կողմից: Նախորդ տասնամյակի ընթացքում Ադրբեջանի ռազմական ծախսերը 136 միլիոնից հասել են 3,6 մլրդ ԱՄՆ դոլարի 2014թ.` աճելով ավելի քան քսանհինգ անգամ, և Բաքուն այժմ պարծենում է, թե եկող տարվա ռազմական բյուջեն աճելու է 27%-ով` կազմելով 4.8 մլրդ ԱՄՆ դոլար: Ադրբեջանի կողմից անհամաչափ ռազմական ծախսերը և սպառազինության ձեռքբերումը լուրջ վտանգ են ներկայացնում տարածաշրջանային և միջազգային կայունությանն ու անվտանգությանը:
Բաքուն մերժել է Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից առաջարկված` ղարաբաղյան հիմնահարցի կարգավորման հիմնարար սկզբունքների բոլոր տարբերակները՝ ներկայացված Սանկտ Պետերբուրգում (հունիս 2010թ.), Աստրախանում (հոկտեմբեր 2010թ.), Սոչիում (մարտ 2011թ.) և Կազանում (հունիս 2011թ.) կայացած գագաթաժողովների ընթացքում: Կազանի գագաթաժողովին հետևեց հիմնարար սկզբունքների շուրջ բանակցային գործընթացի գրեթե երկու տարվա դադար: Այս ընթացքում Ադրբեջանը հաճախակիացրեց Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի միջև շփման գծում և Հայաստանի ու Ադրբեջանի սահմանին հրադադարի ռեժիմի խախտումները և սադրիչ գործողությունները։
Բայց ամենից զարհուրելի քայլը ադրբեջանցի սպա Սաֆարովին ներում շնորհելն ու հերոսացնելն էր, ով կացնով գլխատել էր քնած հայ սպային, երբ նրանք Բուդապեշտում մասնակցում էին ՆԱՏՕ-ի դասընթացին:
Երբ անցյալ տարվա նոյեմբերին` տխրահռչակ սաֆարովյան դեպքից որոշ ժամանակ անց, համանախագահների ջանքերի շնորհիվ Վիեննայում վերսկսվեցին շփումները` Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների միջև, հույսեր առաջացան, որ բանակցային գործընթացը կարող է առաջ շարժվել: Ցավոք, այդ սպասելիքները չարդարացան: Ադրբեջանը արեց հնարավոր ամեն ինչ` ապակայունացնելու իրավիճակը հակամարտության գոտում։
Ադրբեջանական կողմը դիվերսիոն ներթափանցման մի շարք փորձեր իրականացրեց, որոնք բազմաթիվ զոհերի հանգեցրին` կտրուկ մեծացնելով լարվածությունը:
Հայ գյուղացին, ով սխալմամբ շփոթվել և հայտնվել էր Ադրբեջանի տարածքում, ձերբակալվեց, տխրահռչակ ահաբեկչական կազմակերպությունների ոճով դաժանորեն նվաստացվեց տեսախցիկների առջև, իսկ հաջորդ օրը սպանվեց ադրբեջանցիների կողմից։
Ադրբեջանում ականավոր լրագրողների, քաղաքացիական հասարակության ակտիվիստների, մտավորականության ներկայացուցիչների ահաբեկումն ու հետապնդումը, նրանց «Հայաստանի լրտեսներ», «ժողովրդի թշնամիներ» պիտակավորումը սովորական երևույթ են դարձել և օգտագործվում են` խաղաղության ու հաշտեցման ջատագովներին զրպարտելու, վարկաբեկելու նպատակով։
Այս ամենը լրջորեն վտանգում է բանակցային գործընթացը:
Վերջին երեք ամիսների ընթացքում եռանախագահ երկրները, նախևառաջ Ռուսաստանի նախագահը՝ Սոչիում, ապա ԱՄՆ պետքարտուղարը՝ Նյուպորտում, այնուհետև Ֆրանսիայի նախագահը՝ Փարիզում, նախաձեռնեցին գագաթաժողովներ` Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների մասնակցությամբ` առաջին հերթին լարվածության նվազեցման և իրավիճակի հետագա սրումը կանխելու նպատակով:
Փարիզյան հանդիպումից անմիջապես հետո Ադրբեջանի ղեկավարությունը բարձրացրեց հակահայկական սադրիչ հռետորաբանության մի նոր ալիք, և այդ երկրի պաշտպանության նախարարը նորից սպառնաց, որ իր երկիրը կլուծի ղարաբաղյան հիմնահարցը ռազմական ճանապարհով:
Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից Արցախի պաշտպանության բանակի` ուսումնավարժական թռիչք իրականացնող ուղղաթիռի խոցումը, որը խլեց երեք երիտասարդ զինծառայողների կյանք, Բաքվի վերջին հանցավոր սադրանքներից է: Ադրբեջանական զինուժը գրեթե տասն օր շարունակ ուղղաթիռի խոցման վայրը պահեց ինտենսիվ կրակի տակ` խոչընդոտելով փրկարար խմբերին, ԵԱՀԿ, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցիչներին՝ զոհված օդաչուների մարմինները տարհանելու գործում։
Առերեսվելով Ադրբեջանի կողմից միջազգային մարդասիրական իրավունքի հերթական կոպտագույն խախտմանը` Ղարաբաղի Պաշտպանության բանակը ստիպված եղավ դիմելու հատուկ գործողության՝ տարհանելու խոցված ուղղաթիռի անձնակազմից մեկի դին և մյուս երկու օդաչուների մասունքները։
Բաքուն շարունակում է հակադրվել միջազգային հանրությանը, որը մեկ անգամ ևս ակնհայտ դարձավ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների` ուղղաթիռի խոցման վերաբերյալ հրապարակած հայտարարությանը իր արձագանքից: Ադրբեջանը ակնհայտորեն կորցնում է իրականության զգացումը` օրեցօր խորացնելով անդունդը իր և քաղաքակիրթ աշխարհի միջև:
Բաքուն ոչ միայն արհամարհում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների, միջազգային հանրության կոչերը` ուժի չկիրառման, հրադադարի ամրապնդման, շփման գծում միջադեպերի քննության մեխանիզմի ստեղծման, վստահության ամրապնդման միջոցների կիրառման վերաբերյալ, այլև գործում է դրանց հակառակ` կրելով իրավիճակի սրման ողջ պատասխանատվությունը:
Այս բոլոր փաստերը ցույց են տալիս, որ Ադրբեջանը դարձել է իրական սպառնալիք` Հարավային Կովկասում անվտանգության և կայունության համար:
Մենք համամիտ ենք Մինսկի խմբի համանախագահների հետ, որ ռազմական ուժի կիրառումը չի կարող հիմնահարցի լուծմանը ծառայել։ Որքան շուտ Ադրբեջանի ղեկավարությունը հասկանա սա, այնքան բանակցային գործընթացը արդյունքներ կբերի` արցախյան հիմնախնդի կարգավորման համար»:

Глава МИД Армении: Азербайджан стал реальной угрозой безопасности и стабильности региона
Армения разделяет позицию стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ: мирному урегулированию карабахского конфликта нет альтернативы. Об этом заявил министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян, выступая с речью в Стокгольмском институте исследования проблем мира (Stockholm International Peace Research Institute).
Текст выступления приводит пресс-служба МИД Армении:
«Чем больше международное сообщество призывает стороны конфликта готовить народы к миру, а не к войне, тем больше со стороны руководства Азербайджана звучат воинственная, провоцирующая войну риторика, пропаганда армяноненавистничества, усиливаются преследования представителей гражданского общества Азербайджана, выступающих за укрепление доверия и примирение.
Чем больше звучат призывы отвести снайперов с линии соприкосновения и создать механизмы расследования инцидентов и случаев нарушения режима прекращения огня, тем больше с азербайджанской стороны случаев снайперских обстрелов, провокационных инцидентов, диверсионных действий, приводящих к многочисленным потерям.
Чем больше нефтегазовых доходов поступает в бюджет Азербайджана, тем больше оружия приобретает Баку. В прошлом десятилетии военные расходы Азербайджана с $136 млн. выросли до $3,6 млрд., к 2014 г увеличившись более чем в 25 раз. И Баку ныне хвастается тем, что в следующем году намерен увеличить военный бюджет на 27%, доведя до $4,8 млрд.. Несоразмерные военные расходы и закупка вооружений со стороны Азербайджана представляют серьезную угрозу для региональной и международной стабильности и безопасности.
Баку отверг все предложенные сопредседателями Минской группы ОБСЕ варианты основополагающих принципов урегулирования карабахского конфликта, представленные на саммитах в Санкт-Петербурге (июнь 2010 г.), Астрахани (октябрь 2010 г.), Сочи (март 2011 г.), Казани (июнь 2011 г.). За встречей в Казани последовал почти двухлетний перерыв в переговорах вокруг основополагающих принципов. За это время участились случаи нарушения Азербайджаном режима перемирия и провокационные действия азербайджанской стороны на линии соприкосновения с ВС НКР и на границе с Арменией.
Однако самым ужасным шагом Баку стало помилование и героизация азербайджанского офицера Рамиля Сафарова, зарубившего топором спящего армянского офицера Гургена Маркаряна на курсах НАТО в Будапеште.
Когда в ноябре прошлого года, спустя некоторое время после этих печально известных событий, благодаря усилиям сопредседателей в Вене возобновились контакты между президентами Армении и Азербайджана, появились надежды на продвижение переговорного процесса. К сожалению, эти ожидания не оправдались. Азербайджан сделал все возможное для того, чтобы дестабилизировать ситуацию в зоне конфликта.
Азербайджанская сторона предприняла ряд попыток проникновения диверсионных групп, что привело к многочисленным жертвам и резкому росту напряженности.
Житель армянского села, по ошибке оказавшийся на территории Азербайджана, был задержан, в стиле печально известных террористических группировок жестоко унижен перед телекамерами, а на следующий день – казнен азербайджанской стороной.
В Азербайджане запугивание и преследование известных журналистов, активистов гражданского общества, представителей интеллигенции, навешивание на них ярлыков «шпионов Армении», «врагов народа» стали обычным явлением и используются для того, чтобы опорочить и оклеветать сторонников мира и примирения.
Все это ставит под серьезную угрозу переговорный процесс.
За последние три месяца страны-сопредседатели МГ ОБСЕ, в частности, президент РФ в Сочи, госсекретарь США в Ньюпорте, президент Франции в Париже, инициировали саммиты с участием президентов Армении и Азербайджана, в первую очередь, с целью снижения напряженности и предотвращения дальнейшего обострения ситуации.
Непосредственно после встречи в Париже руководство Азербайджана подняло новую волну антиармянской провокационной риторики, и министр обороны этой страны вновь озвучил угрозы решить карабахский конфликт военным путем.
Поражение ВС Азербайджана осуществлявшего учебно-тренировочный полет вертолета АО Нагорно-Карабахской Республики, унесшее жизни трех молодых военнослужащих, является одной из недавних преступных провокаций Баку. Азербайджанские ВС почти 10 дней держали место крушения вертолета под интенсивным огнем, препятствуя спасательным группам, представителям ОБСЕ и МККК в вынесении тел членов экипажа.
Столкнувшись с очередным грубейшим нарушением Азербайджаном международного гуманитарного права, Армия обороны Нагорного Карабаха была вынуждена прибегнуть к спецоперации, в результате которой с места крушения вертолета были вынесены тело одного и останки двух других членов экипажа сбитого вертолета.
Баку продолжает противопоставляться международному сообществу, и это в очередной раз стало очевидным после реакции Азербайджана на заявление сопредседателей МГ ОБСЕ в связи с поражением вертолета. Азербайджан явственно теряет чувство реальности, ежедневно углубляя пропасть между собой и цивилизованным миром.
Баку не только игнорирует призывы стран-сопредседателей МГ ОБСЕ и международного сообщества касательно неприменения силы, укрепления режима перемирия, создания механизмов расследования инцидентов на линии соприкосновения, укрепления мер доверия, но и действует с точностью наоборот, неся всю ответственность за обострение ситуации.
Все эти факты демонстрируют, что Азербайджан стал реальной угрозой для безопасности и стабильности на Южном Кавказе.
Мы разделяем мнение сопредседателей МГ ОБСЕ: применение силы не может способствовать решению конфликта. Чем скорее руководство Азербайджана осознает это, тем быстрее переговорный процесс по урегулированию карабахского конфликта даст свои результаты».