Արզումանյան. 23 տարվա ընթացքում բազմից ականատես ենք եղել մեր բանակի պրոֆեսիոնալ աշխատանքին
«Պաշտպանության նախարարությունն հրաշալի օպերացիա է արել: Իրենց պրոֆեսիոնալիզմը ևս մեկ անգամ ցույց տվեցին»,- լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ԱԺ պատգամավոր Ալեքսանդր Արզումանյանը՝ խոսելով ԼՂՀ ՊԲ «ՄԻ-24» ուղղաթիռի անձնակազմի անդամների տարհանման հատուկ գործողության մասին:
Նա նշեց, որ անընդունելի են այն բոլոր խոսակցությունները, կարծիքները, թե պետք է հայկական կողմը շուտ պատասխան տար կամ ինչպիսի պատասխան պետք է տար. «Վտանգավոր, անընդունելի գործելաոճ է: Պրոֆեսիոնալ է բանակը, ինքը պետք է որոշեր, երբ է պատրաստ, ինչպիսի պատասխան տա: 23 տարվա ընթացքում բազմից ականատես ենք եղել մեր բանակի պրոֆեսիոնալ աշխատանքին»:
Ինչ վերաբերում է միջազգային հանրության արձագանքին, Ա. Արզումանյանն ասաց, որ հայկական կողմը կցանկանար, որ միջազգային հանրությունը դատապարտեր Ալիևին, Հաագայի դատարանի առաջ կանգնեցներ, բայց պետք է հասկանալ, որ միջազգային հանրության դարդն ու ցավը կողմերից մեկին պաշտպանելը չէ:
«Կարևորն անմիջապես արձագանքելն է, ուժի կիրառման դատապարտումը: Եթե ուշադիր կարդանք հայտարարությունների տեքստերը, ենթատեսքում հստակ երևում է, թե ում է ուղղված դժգոհությունը: Չեմ կարծում՝ ճիշտ կլիներ, որ միջնորդները կողմակալ լինեին: Այդ առումով բավականին խիստ ձևակերպումներ կային հայտարարություններում, որոնք մինչ այդ չէին եղել»,- հավելեց պատգամավորը:
Այս հարցում Հայաստանի արտաքին գերատեսչության աշխատանքի մասին էլ Ա. Արզումանյանն ասաց, որ որևէ խնդիր չի տեսնում. «Մենք չենք տիրապետում բոլոր մանրամասներին: Արտաքին գործերի նախարարությունը չի կարող միայն հրապարակավ գործել: Կուլիսների հետևում դիվանագետն ավելի շատ գործ է անում, քան հայտարարությունների միջոցով»:

Экс-глава МИД Армении: Армянские военные провели превосходную операцию, в очередной раз продемонстрировав свой профессионализм
Была проведена превосходная операция, армянские военные в очередной раз продемонстрировали свой профессионализм. Об этом заявил сегодня на пресс-конференции бывший министр иностранных дел Армении, депутат парламента Александр Арзуманян, обратившись к проведенной ВС Нагорно-Карабахской Республики (НКР) спецоперации, в ходе которой были вынесены тела членов экипажа сбитого ВС Азербайджана вертолета МИ-24 ВВС НКР.
«В течение минувших 23 лет мы многократно становились свидетелями профессиональной работы нашей армии», – подчеркнул он.
Что же касается реакции международного сообщества, Александр Арзуманян сказал: «Армянской стороне хотелось бы, чтобы международное сообщество осудило действия Азербайджана, а Ильхам Алиев предстал перед Гаагским судом. Однако нужно понять, что международное сообщество не будет защищать ту или иную сторону конфликта».
«Самое главное – немедленная реакция и осуждение применения силы. Если внимательно изучить тексты заявлений, то из контекста четко видно, кому адресовано недовольство. По моему мнению, было бы неправильно со стороны международного сообщества проявить предвзятость», – добавил депутат.
Что касается работы Министерства иностранных дел РА, то, по словам депутата, здесь нет какой-либо проблемы. «Мы не владеем всеми подробностями. МИД не может действовать только публично. Дипломаты проводят больше работы за кулисами», – подчеркнул он.