ՔԿՀ-ներում իրականացվող բարեփոխումների արդյունքները 1-2 տարի հետո արդեն տեսանելի կլինեն. Մանուկյան
«Քրեակատարողական հիմնարկների համակարգում վերջին 6-7 ամիսների ընթացքում բավականին լուրջ տեղաշարժեր կան, որոնք գուցե այսօր տեսանելի չեն, քանի որ այն նախաձեռնությունները, որոնք սկսել ենք, դրանց արդյունքը միայն 1-2 տարի հետո ռեալ կտեսնենք»,- այս մասին այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ արդարադատության նախարար Հովհաննես Մանուկյանը:
«Մի պարզ օրինակ՝ մենք ընդամենը մի երկու շաբաթ առաջ Էներգախնայողության հիմնադրամի հետ ստորագրեցինք մի համաձայնագիր, որով նախատեսվում է մոտ 6 մլն դոլարի ներդրում կատարել, որպեսզի մեր բոլոր քրեակատարողական հիմնարկներում էներգախնայողության ծրագիր իրականացվի: Մասնավորապես՝ էական փոփոխություններ պետք է կատարվեն էներգիայի ծախսվող ծավալների ուղղությամբ»,- ասաց նախարարը:
Նաև հավելեց, որ դա ենթադրում է մոդեռնիզացնել ջեռուցման համակարգերը, պետք է այնպիսի ջեռուցման ռեժիմներ մտցնեն, որոնք հնարավոր էներգիայի կորուստներ թույլ չտան: Այսինքն, ըստ նրա, ՔԿՀ-ներում ամբողջությամբ պետք է փոխվեն դռներն ու պատուհանները:
Արդյունքում, ինչպես նշեց Հ.Մանուկյանը, տարեկան ՔԿՀ-ի վրա ծախսվող գումարների մոտավորապես 1/3-ը կխնայեն:
«Բացի ֆինանսական խնայողությունից, դա կբերի նաև դատապարտյալների կենցաղային պայմանների բարելավման: Այսպիսի բազմաթիվ ծրագրեր կան, որոնք վերաբերում են առողջապահության ոլորտին, դատապարտյալների սննդի որակի բարելավմանը և մի շարք այլ ուղղությունների»,- ընդգծեց արդարադատության նախարարը:
Անդրադառնալով Քրեակատարողական վարչության պետ Արթուր Օսիկյանին, Հ.Մանուկյանն ասաց, որ նոր ղեկավարը փորձառու իրավաբան է, երիտասարդ ավյունով լի. «Կարծում եմ, որ մեր և նրա ջանքերը համատեղելու դեպքում բավականին լավ արդյունքներ կարձանագրենք արդեն իսկ հաջորդ տարի»:

Глава Минюста Армении: Результаты реформ в уголовно-исполнительной системе станут заметны уже через 1-2 года
15:39 27/11/2014
«В уголовно-исполнительной системе за последние 6-7 месяцев наблюдаются положительные сдвиги. Результаты всех предпринятых инициатив, сегодня, возможно, и не заметны, но через 1-2 года мы их увидим», – заявил сегодня на брифинге министр юстиции Армении Ованнес Манукян.
Как напомнил министр, несколько дней назад Минюст Армении и Армянский фонд восстанавливаемой энергетики и энергосбережения подписали соглашение, которым предусматривается реализация программы энергосбережения во всех УИУ.
«Помимо финансовых сбережений, это приведет также к улучшению условий содержания заключенных. Имеются также многочисленные программы, касающиеся сферы здравоохранения, улучшения качества питания и пр.», – сказал министр.
Обратившись к назначению Артура Осикяна главой Уголовно-исполнительного управления, Ованнес Манукян отметил, что новый руководитель – опытный юрист. «Считаю, что при объединении усилий мы добьемся хороших успехов», – сказал он.