Եղվարդի մանկապարտեզում թունավորման հետևանքով հոսպիտալացված երեխաների առողջական վիճակն ունի դրական դինամիկա: Այս մասին հայտնում է ԱՆ մամուլի ծառայությունը:
Նախնական տվյալներով` երեքի մոտ հաստատվել է շիգելոս աղիքային հիվանդությունը: Մանկապարտեզի աշխատակիցները ևս ենթարկվել են մանրէաբանական հետազոտության: Բոլոր սաների նկատմամբ բժշկական հսկողություն է սահմանվել:
Թունավորման պատճառները ուսումնասիրվում են:
Նշենք, որ նախօրեին ուշ երեկոյան Եղվարդ է մեկնել ՀՀ առողջապահության նախարար Արմեն Մուրադյանը մասնագետների հետ:
Եղվարդի մանկապարտեզում նոյեմբերի 28-ին արձանագրված թունավորման հետևանքով այս պահի դրությամբ հոսպիտալացվել է 3-6 տարեկան 51 երեխա, որից 33-ը` Եղվարդի «Նաիրի» բժշկական կենտրոն, 17-ը` Երևանի «Նորք» ինֆեկցիոն հիվանդանոց, 1-ը` «Սուրբ Աստվածամայր» բժշկական կենտրոն: Եվս 7 երեխա ստանում է ամբուլատոր բուժում:
Նախարարը մինչ ուշ գիշեր գտնվել է Եղվարդի «Նաիրի» բժշկական կենտրոնում, զրուցել երեխաների ծնողների հետ:
ՀՀ առողջապահության նախարարության Հիվանդությունների և վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի խմբերը բակային համայցեր են կատարել: Կասկածելի դեպքերը հոսպիտալացվել են: Մասնագետների կողմից ձեռնարկված համաճարակաբանական հետազոտությունները և կանխարգելիչ միջոցառումները շարունակվում են:
Երեխաների առողջական վիճակի և հակահամաճարակային աշխատանքների մասին պարբերաբար զեկուցվում է ՀՀ առողջապահության նախարարին: Իրավիճակը վերահսկելի է և գտնվում է նախարարի անմիջական հսկողության ներքո:

Массовое отравление в детсаду Егварда: состояние госпитализированных детей улучшается
В состоянии здоровья детей, госпитализированных в результате отравления в детском саду города Егвард Котайкской области Армении, наблюдается положительная динамика. Об этом сообщает пресс-служба министерства здравоохранения Армении.
По предварительным данным, у трех из госпитализированных малышей подтвержден диагноз «шигеллез» (острая кишечная инфекция). Медобследование прошли также сотрудники детсада. Все воспитанники детского сада находятся под наблюдением врачей. Причины отравления выясняются.
Отметим, по последним данным, в результате отравления в детском саду города Егвард, госпитализирован 51 ребенок в возрасте 3-6 лет. При этом 33 из них госпитализированы в местный медицинский центр «Наири», 17 доставлены в ереванскую инфекционную больницу «Норк», еще 1 ребенок – в ереванский медцентр «Сурб Аствацамайр». Кроме того, еще 7 детей получают амбулаторное лечение.
Группа специалистов Минздрава Армении проводит на месте эпидемиологические исследования и принимает профилактические меры.
Как сообщили в Следственном комитете Армении, деятельность детского сада временно приостановлена, по данному факту возбуждено уголовное дело по признакам пп. 1 и 2 ч.2 ст. 279 УК Армении (Выпуск или продажа товаров, выполнение работ или оказание услуг, не отвечающих требованиям безопасности).