ԻԻՀ ԱԳ նախարար. Եթե «5+1 խումբը» չկատարի իր պարտավորությունները, ապա Իրանը կվերսկսի ուրանի 20 տոկոս հարստացումը
«Եթե «5+1 խումբը» չկատարի իր պարտավորությունները, ապա Իրանը կվերսկսի ուրանի 20 տոկոս հարստացումը»,-այդ մասին իրանական «ՄԵՀՐ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ հայտարարել է ԻԻՀ ԱԳ նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը:
Տեղեկատվության համաձայն՝ Իրանի արտաքին գերատեսչության ղեկավարն այսօր Մեջլիսի պատգամավորների հետ հանդիպման ժամանակ ներկայացրել է Վիեննայում միջուկային խնդրի շուրջ տեղի ունեցած բանակցությունների արդյունքները:
ԻԻՀ Մեջլիսի ազգային անվտանգության և արտաքին քաղաքականության հարցերով հանձնաժողովի անդամներից մեկը «ՄԵՀՐ»-ին տված հարցազրույցում արտգործնախարարի հետ ունեցած հանդիպման վերաբերյալ որոշ մանրամասներ է ներկայացրել. Նրա խոսքով՝ ԱԳ նախարար Զարիֆը հայտարարել է, որ եթե հակառակ կողմը չկատարի Իրանի հանդեպ ստանձնած իր պարտավորությունները, ապա Իրանը ևս հետքայլ կկատարի և կվերսկսի ուրանի 20 տոկոս հարստացումը:
«Արտգործնախարար Զարիֆը վստահեցրել է, որ ինչպես Արաքի և Ֆորդոյի միջուկային հաստատությունների, այնպես էլ ցենտրիֆուգների հարցում Իրանը «5+1 խմբի» հետ որևէ համաձայնություն ձեռք չի բերել»,-տեղեկացրել է իրանցի խորհրդարանականը:
Նկատենք, որ 2013թ. Իրանի և «5+1 խմբի» միջև ստորագրված ժնևյան համաձայնագրի պահանջներից մեկն այն էր, որ Իրանը ուրանի հարստացումը 20 տոկոից պետք է նվազեցներ 5 տոկոսի, փոխարենը՝ ԱՄՆ-ն և ԵՄ-ն Իրանի նկատմամն սահմանած պատժամիջոցների մի մասը պետք է չեղյալ հայտարարեին:
Նկատնեք, որ Իրանի միջուկային խնդրի շուրջ Վիեննայում 7 օր տևած բանակցությունները նախօրեին ավարտվեցին առանց վերջնական համաձայնության: Իրանի և «5+1 խմբի» անդամ երկրների ներկայացուցիչները որոշում են կայացրել բանակցությունները երկարացնել մինչև 2015 թ. հուլիսի 1-ը (իրանական թիր ամսվա 10-ը):

Глава МИД Ирана: Если шестерка не выполнит своих обязательств, Тегеран возобновит процесс обогащения урана до 20%
14:50 29/11/2014
Если шестерка международных посредников не выполнит своих обязательств, Иран возобновит процесс обогащения урана до 20%. Как передает иранское информагентство «МЕХР», об этом заявил сегодня на встрече с депутатами иранского парламента (Меджлиса) глава МИД ИРИ Мохаммад Джавад Зариф, представляя итоги переговоров вокруг ядерной программы в Вене.
Согласно информации, подробности встречи иранскому СМИ рассказал один из членов парламентской комиссии по вопросам национальной безопасности и внешней политики. Собеседник агентства также отметил: «Министр Зариф при этом заверил, что Тегеран не достиг никаких договоренностей с шестеркой ни по вопросу ядерных учреждений в Араке и Фордо, ни по проблеме центрифуг».
Напомним, в связи с тем, что всеобъемлющее соглашение по иранской ядерной программе не было выработано в срок (к 24 ноября), все участвующие в переговорах стороны согласились расширить период принятия решения до 1 июля 2015 года, планируя за это время уладить спорные вопросы. Предполагается, что новый раунд переговоров состоится уже 10 декабря.
Спикер парламента Ирана: Заключение поспешной сделки по ядерной программе не могло привести к позитивным результатам