«Ադրբեջանի Նավթային ֆոնդի ռեզերվները «կուտեն» 2 տարվա ընթացքում, իսկ հետո երկրին ծանր ժամանակներ են սպասվում»
Ադրբեջանցիները կմնան ՌԴ-ում, կտեղափոխվեն Բելառուս կամ Ղազախստան, սակայն չեն վերադառնա: Նրանք կփորձեն դիմակայել ծանր ժամանակներին, կջանան այլ աշխատանք գտնել, նոր որակավորումներ ստանալ այլ բնագավառներում, քանի որ քաջ գիտակցում են` Ադրբեջանում շատ ավելի բարդ կլինի աշխատանք գտնել, քան թե Ռուսաստանում: Այս մասին ադրբեջանական Minval.az կայքի հետ զրույցում հայտարարել է տնտեսագետ, փորձագետ Նաթիգ Ջաֆարլին:
«Հիմնական խնդիրն այնուհանդերձ այլ է: Կախված նրանից, թե ՌԴ-ում որքան կսրվեն տնտեսական խնդիրները և բնակչության եկամուտները կսկսեն նվազել` ըստ այդմ էլ կկրճատվեն այն նյութական միջոցները, որ ադրբեջանցիները ՌԴ-ից փոխանցում էին Ադրբեջանի իրենց հարազատներին: Իսկ այս հանգամանքը պոտենցիալ սպառնալիք է երկրի շրջանների համար, որտեղ կաճի սոցիալական լարվածությունը»,- ընդգծել է տնտեսագետը:
Նա նաև նշել է, որ երկրի գլխավոր ֆինանսական փաստաթուղթը` բյուջեն, բավականին արագ է ընդունվել. «Մենք հեռուստատեսությամբ` բանավեճեր, սուր քննարկումներ խորհրդարանում այդպես էլ չտեսանք: Ամեն ինչ անցավ, ինչպես միշտ` հանդարտ ու պաշտոնական: Ցավոք, ամեն տարի մենք ականատես ենք լինում բյուջեի ընդունման հենց նման մոտեցմանը: Երկրի բյուջեն վերջինիս զարգացման վեկտորն է առաջիկա 1-2 տարիներին, սակայն Ադրբեջանում դեռևս չի հաստատվել նմանօրինակ մոտեցում»:
Նրա խոսքերով` Ադրբեջանում բացակայում է ծրագրային-նպատակային մոտեցումը բյուջե պլանավորելիս. «Մենք հաճախ ենք լսում այն մասին, թե ինչպես են մեզ մոտ միլիարդավոր մանաթներ տրամադրվում ինչ-որ նախագծերի, սակայն որևէ մեկը մեզ չի ասում` արդյոք ինչ որակական փոփոխությունների են հանգեցնելու այդ փոխանցումները, ինչպիսի նպատակներ է իր առջև դրել պետությունը նման որոշումներ ընդունելիս»:
Անդրադառնալով մեկ բարելը 90 ԱՄՆ դոլար նավթի գնի պայմաններում բյուջեի ձևավորման խնդրին` փորձագետն ասել է, որ երկրի ղեկավարությունը հույսը դրել է Նավթային ֆոնդի պահուստային միջոցների վրա: Նա նկատել է, որ ըստ իշխանությունների տրամաբանության` եթե նավթի գինն անկում չապրի գալիք տարում, ապա բյուջեի հետ խնդիրներ չեն ծագի:
Ջաֆարլիի կարծիքով` ամենայն հավանականությամբ, այդպես էլ կլինի` շնորհիվ Նավթային ֆոնդի պահուստային գումարների կամ տրանսֆերների, որոնք աճում են:
«Երկրի ողջ բյուջեի 53 տոկոսը Նավթային ֆոնդից ուղիղ տրանսֆերներ են, իսկ բյուջեի ուղիղ կախվածությունը նավթային շահույթներից կազմում է 66 տոկոս, սակայն կա նաև անուղղակի կախվածություն նավթադոլարներից. դրանք այն ձեռնարկություններն ու կազմակերպություններն են, որոնք սպասարկում են նավթային սեկտորը, և սրանց եկամուտը ևս ձևավորվում է շնորհիվ նավթային շահույթների: Իսկ եթե ամփոփենք այս բոլոր սեկտորները, ապա կստացվի, որ մեր բյուջեի ավելի քան 75 տոկոսը կախված է նավթային եկամուտներից»,- նշել է տնտեսագետը:
Համաձայն նրա խոսքերի` ստեղծված իրավիճակում երկրի ղեկավարությունը պետք է որ բավականին լրջորեն մոտենար նավթի գնի կանխատեսումներին, սակայն նա որոշեց չխախտել բյուջեի ձևավորման «ավանդույթները»:
«Ըստ էության, ֆինանսների նախարար Շարիֆովն իրավացի է, երբ ասում է, թե բյուջեն ցանկացած դեպքում կատարվելու է:
Սակայն խնդիրներ ծագելու են Նավթային ֆոնդի եկամուտների հետ կապված, իսկ ընդհանուր առմամբ` լուրջ խնդիրներն ի հայտ կգան 2016-ից, երբ նավթի գինը կմնա ընթացիկ աստիճանին: Նավթային ֆոնդին փոխանցումները կհասնեն նվազագույնի: Ադրբեջանի իշխանությունների հանգստությունը կարելի է բացատրել լոկ ռեզերվների առկայությամբ, որոնք էլ, սակայն, իրենց հերթին հավիտենական չեն, ենթակա են սպառվելու: Ռեզերվները «կուտեն» 2 տարիների ընթացքում, այնուհետև մեզ սպասվում են բարդ ժամանակներ: Եթե կառավարությունն իրոք ցանկանար շրջանցել դրանք, ապա այժմ արդեն քայլեր կնախաձեռներ»,- նշել է փորձագետը:
Բացի այդ, փորձագետը շոշափել է ՌԴ-ի դեմ ուղղված պատժամիջոցների` Ադրբեջանի վրա այս կամ այն կերպ ազդեցության հարցը: Նրա կարծիքով` երկրի գյուղատնտեսության ներուժը բավարար չէ ներքին ու ռուսական շուկան զուգահեռաբար ապահովելու համար: Տնտեսագետը նկատել է, որ ադրբեջանական գյուղատնտեսական արտադրանքի` ՌԴ արտահանման ծավալների ընդլայնման մասին խոսելը դեռ չափազանց վաղաժամ է, քանի որ ընդամենը մի քանի ամիսների ընթացքում ծավալների այդչափ աճը պարզապես անհնարին է:

Эксперт: Резервы Нефтяного фонда Азербайджана будут «съедены» в течение 2 лет, а потом страну ждут трудные времена
12:34 02/12/2014
Азербайджанцы останутся в России, переедут в Беларусь, в Казахстан, но не вернутся обратно. Они попытаются переждать трудные времена, постараются найти другую работу, переквалифицироваться в другие отрасли, потому что прекрасно понимают, что с работой в Азербайджане им будет гораздо сложнее, чем в России. Об этом в интервью азербайджанскому сайту «Минвал.аз» заявил эксперт-экономист Натиг Джафарли.
«Но основная проблема заключена в другом. По мере того, как в России будут усилены экономические проблемы, доходы населения будут падать, часть заработанных средств, которые азербайджанцы переводили своим родственникам в Азербайджан, существенно сократится. А это представляет потенциальную опасность для регионов страны, где возрастет социальная напряженность», – подчеркнул экономист.
Он также отметил, что главный финансовый документ страны – бюджет – был принят очень быстро. «Мы не увидели дебатов на телевидении, острых дискуссий в парламенте. Все прошло, как обычно, спокойно и формально. К сожалению, каждый год мы наблюдаем именно такой подход к принятию бюджета. Бюджет страны обозначает вектор его развития в ближайшие год- два, но в Азербайджане пока не установилась подобная практика», – заявил он.
По его словам, в Азербайджане отсутствует программно-целевой подход в бюджетном планировании. «Мы часто слышим о том, как у нас выделяются миллиарды манатов на какие-то проекты, но нам не говорят о том, к каким качественным изменениям приведут выделенные средства, какие вообще государство ставит цели, когда принимает подобные решения», – подчеркнул Джафарли.
Говоря о формировании бюджета с учетом цены на нефть в размере 90 долларов за баррель, эксперт сказал, что руководство страны надеется на запасы Нефтяного фонда. Он отметил, что по логике властей, если цена на нефть не станет падать и дальше в следующем году, то проблем с бюджетом не возникнет.
По словам Джафарли, скорее всего, так и случится благодаря резервам Нефтяного фонда или трансфертам из нефтяного фонда, которые возрастают. «53% всего бюджета страны – прямые трансферты из Нефтяного фонда, а прямая зависимость бюджета от нефтяных денег составляет 66%. Но есть еще и косвенная зависимость бюджета от нефтедолларов – это те предприятия, организации, которые обслуживают нефтяной сектор и их прибыль также формируется за счет доходов от нефти. И если учитывать эти сектора, то более 75% нашего бюджета зависит от нефтяных доходов», – отметил экономист.
По его словам, при сложившейся ситуации руководство страны должно было очень серьезно подойти к прогнозу по оценке цен на нефть, но правительство решило не нарушать сложившиеся «традиции» формирования бюджета. «По сути дела, министр финансов Шарифов прав, когда говорит, что бюджет будет выполнен в любом случае. Но проблемы возникнут в доходах Нефтяного фонда. А в целом большие проблемы начнутся с 2016 года, когда цена на нефть останется на текущем уровне. Накопления в Нефтяной фонд будут на низком уровне. Спокойную реакцию властей Азербайджана можно объяснить лишь наличием резервов, которые в свою очередь не вечные, они иссекаемые. Резервы будут „съедены” в течение 2 лет, а потом нас ждут трудные времена. Если бы правительство желало избежать их, то сегодня оно предприняла бы иные шаги», – говорит эксперт.
Кроме того, эксперт коснулся влияния на Азербайджан санкций в отношении России. По его мнению, мощь сельского хозяйства страны недостаточна для того, чтобы обеспечивать параллельно с внутренним и российский рынок. Экономист отметил, что говорить об увеличении экспорта сельскохозяйственной продукции в Россию очень преждевременно, потому что нарастить объемы в течение нескольких месяцев просто невозможно.
Падение цен на нефть возвращает в Азербайджан мигрантов из России, которых встречают крайне недружелюбно
Азербайджан игнорирует призывы международного сообщества и продолжает вооружаться за счет нефтедолларов. Интервью с экспертом
Азербайджанские парламентарии раскритиковали проект госбюджета на 2015 год