Ամանորին ապխտած կոկորդիլոսներ կներկրվեն Հայաստան
Հայաստանյան ընկերություններից մեկը դիմել է ԳՆ Սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայություն՝ կոկորդիլոս ներմուծելու թույլտվություն ստանալու համար:
Panorama.am-ին ծառայության մամուլի խոսնակ Արմինե Սուքիասյանը հայտնեց, որ ընկերությունը դիմել է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներից 4 հատ հում ապխտած կոկորդիլոս ներմուծելու թույլտվություն ստանալու համար: Ծառայությունից ընկերությանը չեն արգելել: Այս պահին դեռևս կոկորդիլոսները Հայաստան չեն բերվել:
Գիշատիչ այս կենդանին ապխտած վիճակում առաջին անգամ Հայաստան բերվեց անցած տարի: Ուղիղ մեկ տարի առաջ այս օրերին էր, որ քաղաքացիներն անկտիվորեն քննարկում ու տարակուսանք էին հայտնում սուպերմարկետներից մեկում հայտնված կոկորդիլոսի գնի վերաբերյալ: Հիշեցնենք, որ կոկորդիլոսն արժեր 380 հազար դրամ:
Այն Հայաստան ներկրած SAS Group-ի սեփականատեր Արտակ Սարգսյանը Panorama.am-ին ասել էր, որ բացի այդ պահին Հայաստան բերված երեք կոկորդիլոսից ներմուծվելու է ևս 12-ը: Գործարար պատգամավորն ասել էր, որ դրանք պատվիրատուներ ունեն՝ իհարկե, գաղտնի պահելով ամանորի սեղանին կոկորդիլոս դնելու անհագ ցանկություն ունեցողների անունները: Մամուլում անուններ շրջանառվեցին, սակայն ապացույցներ չեղան:
Նախորդ տարի Սննդամթերքի անվտանգության ծառայությունից Panorama.am-ին պարզաբանել էին, որ կոկորդիլոսի միսը համարվում է ազատ վաճառքի սննդատեսակ, Նահանգներում էլ շատ տարածված ուտեստ է:

Копченые крокодилы к новогоднему столу становятся традицией в Армении…
В Государственную службу безопасности продуктов питания Министерства сельского хозяйства Армении обратилась одна из местных компаний с целью получить разрешение на импорт в страну 4 сыро-копченых крокодилов. Об этом в интервью Panorama.am рассказала пресс-секретарь Государственной службы безопасности продуктов питания Минсельхоза РА Армине Сукиасян.
По ее словам, Госслужба на стала препятствовать импорту, однако экзотическое блюдо пока в страну не прибыло.
Напомним, впервые копченые крокодилы были импортированы в Армению к новогодним праздникам в 2013г. В частности, было импортировано 3 копченых крокодила весом по 12 кг, срок хранения которых составлял 3 месяца. Это сенсационное новогоднее предложение одной из сетей супермаркетов в Армении (SAS Group, собственник – Артак Саркисян) активно обсуждалось в армянской прессе и блогосфере еще и потому, что копченый крокодил стоил весьма дорого – 380 тыс. драмов (по тогдашнему курсу почти 1000 долларов). Отмечалось, что деликатес ввозится по заказу (однако имена заказчиков импортер не раскрыл).
В ответ на вопрос, насколько безопасным для потребления является данный деликатес, А. Сукиасян тогда сказала корреспонденту Panorama.am, что мясо крокодила находится в свободной продаже. «В Соединенных Штатах это очень распространенное блюдо», – заявила она. При этом представитель Государственной службы безопасности продуктов питания заверила, что в республику мясо других экзотических животных (страуса, акулы, бегемота, кенгуру, оленя, лягушачьи лапки) не импортировалось.