Վարդան Պետրոսյանի գործով դատաքննությունն ավարտվեց
Կոտայքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատավոր Վաղինակ Մկրտչյանը հայտարարեց, որ դատարանն անցում է դատական վիճաբանությունների փուլին:
Մեղադրող Արթուր Սարգսյանը ժամանակ խնդրեց ճառին պատրաստվելու համար: Նա ճառով հանդես կգա արդեն դեկտեմբերի 17-ին կայանալիք դատական նիստում:
Ըստ մեղադրական եզրակացության. «Վարդան Պետրոսյանին մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նա 2013թ. հոկտեմբերի 20-ին, ժամը 22:10–ի սահմաններում իր անձնական օգտագործման «ԲՄՎ-320» մակնիշի, 04 ՍԼ 920 պ/հ ավտոմեքենան վարել է Կոտայքի մարզի Սարալանջ գյուղի կողմից դեպի Երևան քաղաքի ուղղությամբ, հասնելով Եղվարդ-Երևան ավտոճանապարհի 2-րդ կմ հատվածին իրականացրել է ոչ պատշաճ և վտանգավոր երթևեկություն` ավտոմեքենան վարել է բնակավայրում սահմանված թույլատրելի առավելագույնը գերազանցող առնվազն ` 71 կմ/ժ արագությամբ և երթևեկության ընթացքում միաժամանակ օգտվելով հեռախոսակապից, ինքն իրեն զրկել է ավտոմեքենայի լիարժեք կառավարումն իրականացնելու տեխնիկական հնարավորությունից, թույլ է տվել ՃԵԿ-ի 65 և 66 կետերի, ինչպես նաև «ճանապարհային երթևեկության անվտանգության ապահովման մասին» ՀՀ օրենքի 23 հոդվածի 3-րդ կետի, 24 հոդվածի 7-րդ կետի «Զ» ենթակետի պահանջներին հակասող գործողություններ, ստեղծել է վթարային իրադրութուն: Արդյունքում ավտոմեքենան դուրս է բերել երթևեկելի մասից դեպի աջ և առջևի մասով ընդհարվել է հողածածկ կողնակում կանգնած վիճակում գտնվող «Վազ 21214» մակնիշի, 870 ՕԼ 64 պ/հ ավտոմեքենայի հետևի մասին, որի հետևանքով «Վազ -21214» մակնիշի ավտոմեքենայի ուղևորներ էդվարդ Արթուրի Հակոբյանին և էդգար Հայկի Հակոբյանին անզգուշությամբ պատճառել է մահ, Տաթևիկ Արթուրի Հակոբյանի առողջությանը, ծանր վնաս` որպես կյանքին վտագ սպառնացող, Հայկ Մարտիրոսի Հակոբյանի, էմմա Հայկի Հակոբյանի ինչպես նաև ավտովարորդ Արթուր Մարտիրոսի Հակոբյանի առողջությանը, միջին ծանրության վնաս` առողջության տևական քայքայումով»:

«Дело Вардана Петросяна»: судебное следствие завершено, начинаются прения
Сегодня в суде общей юрисдикции Котайкской области Армении состоялось очередное заседание по делу о тяжком ДТП на автотрассе Ереван-Егвард 20 октября 2013 года с участием известного сатирика Вардана Петросяна.
В ходе заседания судья Вагинак Мкртчян заявил об окончании судебного следствия и переходе к стадии прений. Прокурор Артур Саркисян попросил время на подготовку обвинительной речи. Тем самым он выступит уже на следующем заседании суда, которое назначено на 17 декабря.
Напомним, Вардану Петросяну предъявлено обвинение в том, что он вел личный автомобиль марки «BMW-320» по дороге, ведущей из села Сараландж Котайкской области в Ереван со скоростью, превышающей допустимую для данной местности, и при вождении пользовался мобильной связью, лишив тем самым себя технической возможности осуществлять полноценное управление автомобилем. Таким образом, согласно обвинению, он допустил действия, противоречащие пп. 65 и 66 ПДД, а также п. 3 ст. 23, п.7 ст.24 Закона РА «Об обеспечении безопасности дорожного движения» и создал аварийную ситуацию на дороге, в результате чего съехал с проезжей части дороги вправо и передней частью своего автомобиля врезался в заднюю часть находившегося на земляном покрытии автомобиля «ВАЗ-21214».
Вопреки возмущению адвоката из Франции суд отклонил ходатайство об изменении меры пресечения в отношении Вардана Петросяна