Ռուսաստանն արևմտյան պատժամիջոցներին կարող է պատասխանել Մաքսային միության շրջանակներում. Լավրով
Ռուսաստանի Դաշնությունը դիտարկում է արևմտուքի կողմից հակառուսական պատժամիջոցներին Մաքսային միության շրջանակներում պատասխանելու հնարավորությունը: Այս մասին, «Ռիա Նովոստի» գործակալության տեղեկացմամբ, հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը:
Նախարարի խոսքերով, Մաքսային միությունն օժտված է անհրաժեշտ նորմատիվ-իրավական բազայով՝ որն հնարավորություն է ընձեռում պատասխան քայլեր ձեռնարկել առևտրի ոլորտում ՄՄ անդամ որևէ երկրի նկատմամբ երրորդ երկրների կողմից տնտեսական ճնշման դեպքում:
«Չենք բացառում, որ նման անհրաժեշտություն կծագի ապագայում»,-գործակալությունը մեջբերում է նախարարի խոսքերը:
Լավրովը պարզաբանել է նաև, թե հաշվի առնելով Ռուսաստանի նկատմամբ արևմուտքի տնտեսական պատժամիջոցների միակողմանի ուղղվածությունը, «պատասխան քայլերը ևս ձեռնարկվել են միակողմանիորեն՝ այն երկրների նկատմամբ, որոնք ընդունել են այդ որոշումները կամ միացել դրանց»:

Lavrov: Customs Union may need to respond jointly to anti-Russian sanctions
It is possible that the Customs Union of Russia, Belarus and Kazakhstan may need to jointly respond to Western sanctions against Russia, Foreign Minister Sergei Lavrov said Tuesday, according to Sputnik.
In an interview with RIA Novosti, Lavrov said that Customs Union rules and regulations allow its members to make a coordinated trade-related response against third countries attempting to put pressure on one of its members.
“At present, there are no such actions on the Customs Union agenda in response to Western restrictive measures against Russia. However, we do not rule out that such need may arise in future,” he said.
The Customs Union between Russia, Kazakhstan and Belarus formally came into existence in 2010. Its ultimate objective is to create a vast Eurasian Economic Union (EEU) stretching from the edge of the European Union to China with a single economic market for over 170 million people.