Բողոքի ցույցեր` ԱՄՆ-ում, Վրաստանում և Մոլդովայում՝ ի պաշտպանություն Խադիջա Իսմայիլովայի
Մի խումբ լրագրողներ, իրավապաշտպաններ և ձերբակալված լրագրող Խադիջա Իսմայիլովայի ընկերներ ԱՄՆ-ում՝ Ադրբեջանի դեսպանատան առջև, Վրաստանում և Մոլդովայում անցկացրել են բողոքի ցույցեր ի պաշտպանություն Իսմայիլովայի: Այս մասին հաղորդում է «Ազատություն ռադիոկայանի» կայքը:
Ինչպես նշվում է նյութում, ցուցարարները ԱՄՆ-ում իրենց աջակցությունն են հայտնել Իսմայիլովային և պահանջել անհապաղ ազատ արձակել նրան: Ցույցի մասնակիցներն Իսմայիլովայի ձերբակալությունը համարել են «անարդար» և «նրան լռեցնելու ու կաշառակերության հետագա բացահայտումները կանխելու հերթական փորձ»:
Ըստ աղբյուրի՝ ցույցի ավարտից հետո մասնակիցները բանաձև են ընդունել և փոխանցել Ադրբեջանի դեսպանատանը:
«Ես գիտեմ, որ Խադիջան այս պահին մեզ կասեր` իմ բանտարկության պատճառով խնդիրներր մի՛ ստեղծեք. խնդիրը քաղբանտարկյալների առկայությունն է Ադրբեջանում»,-հայտարարել է ֆոտոլրագրող Ամանդա Ռիվկին:
Վրաստանում և Մոլդովայում ևս անցկացվել են համանման բողոքի ցույցեր՝ որտեղ պահանջել են ազատ արձակել Խադիջա Իսմայիլովային: Ինչպես հաղորդում է «Կավկազսկի ուզել»-ի թղթակիցը, Թբիլիսիում բողոքի ցույցը տևել է մեկ ժամ և անցկացվել առանց միջադեպերի: Ցույցը կազմակերպիչներ չի ունեցել, այն նախաձեռնել են լրագրողները: Դրա ընթացքում մասնակիցները՝ ի պաշտպանություն Իսմայիլովայի, հավաքել են ստորագրություններ ու փոխանցել Ադրբեջանի դեսպանատանը:
Համաձայն աղբյուրի տվյալների՝ ցույցին ներկա է եղել նաև MeydanTV ադրբեջանական անկախ հեռուստաալիքի մասնաճյուղի ներկայացուցիչ Հաջի Հաջիևը, ով հաղորդել է, որ դեկտեմբերի 9-ին հեռուստաալիքը ստիպված է եղել փակել Բաքվի իր գրասենյակը:
«Այն, ինչ ներկայումս կատարվում է Ադրբեջանում, քաղաքացիական հասարակության ոչնչացում է: Փաստացիորեն Ադրբեջանում բացակայում է քաղաքացիական հասարակությունը, սպառնացել, ձերբակալել և տարբեր միջոցներով փակել են ՀԿ-ները: Իսկ փաստաթղթերում կան իշխանությունների կողմից հովանավորվող բազմաթիվ ՀԿ-ներ, որոնք ֆոն են ստեղծում, թե իբր մենք հասարակական սեկտոր ունենք»,-նշել է նա:
Ցույցի մասնակիցներից մեկի՝ Netgazeti առցանց մեդիա ռեսուրսի խմբագիր Մայի Մեցխվարիշվիլիի խոսքերով՝ նախքան ձերբակալության այս դեպքը, Ադրբեջանում արդեն իսկ ձերբակալվել են մի շարք բլոգերներ, լրագրողներ և իրավապաշտպաններ:
«Օգոստոսից ավելի սուր է շարունակվում ձերբակալությունների այս շարքը, իսկ Խադիջայի ձերբակալությունը վերջին կաթիլն էր», - հայտարարել է Մեցխվարիշվիլին:
Ցույցի մեկ այլ մասնակից՝ Թամար Գուրչիանին, «Կավկազսկի ուզել»-ի թղթակցին ասել է, որ Ադրբեջանի կառավարությունը մեծ սխալ է թույլ տվել՝ ձերբակալելով լրագրողին:
«Չնայած՝ կառավարությունը վաղուց արդեն իսկ թույլ է տվել այդ սխալը՝ ձերբակալելով իրեն քննատադող մարդկանց, լրագրողներին և իրավապաշտպաններին: Իշխանությունները պետք է հասկանան, որ միջազգային հանրությունը չի ների նրանց այս քայլը»,- ասել է Գուրչիանին:
Ինչպես նշում է «Էխո Կավկազ»-ը, լրագրողի կողմնակիցներն անցկացրել են բողոքի ցույց Մոլդովայում` Քիշնևում ևս, կրկին Ադրբեջանի դեսպանատան առջև: Համաձայն աղբյուրի տվյալների՝ այդ ակցիային զուգահեռ՝ Բաթումիում՝ Ադրբեջանի հյուպատոսարանի առջև, նույնպես անցկացվել է բողոքի ցույց՝ Իսմայիլովային աջակցելու նպատակով: Այստեղ հավաքված վրացի լրագրողները համերաշխություն են հայտնել իրենց ադրբեջանցի գործընկերոջը և պահանջել անաչառ հետաքննություն:
Նշենք, որ ադրբեջանցի հայտնի լրագրող Խադիջա Իսմայիլովային ձերբակալել են դեկտեմբերի 5-ին հարցաքննությունից հետո: Սաբայիլի շրջանի դատարանը նրա նկատմամբ խափանման միջոց է սահմանել երկու ամիս ժամկետով նախնական կալանք: Լրագրողը մեղադրվում է ինքնասպանության դրդելու հոդվածով: Եթե նրա մեղքն ապացուցվի, ապա Իսմայիլովային սպասվում է 3-7 տարի ազատազրկում:
Խադիջա Իսմայիլովան բազմիցս եղել է Ադրբեջանի կառավարության թիրախն իր լրագրողական գործունեության պատճառով: Նա մի շարք լրագրողական հետաքննությունների հեղինակ է, որտեղ մերկացրել է Ադրբեջանի իշխանության բարձր օղակներում կաշառակերության մեծ չափերն ապացուցող փաստեր: Վերջին շրջանում նա թոք-շոու էր վարում «Ազատություն ռադիոկայանում»:
Միջազգային կազմակերպություններն ու մամուլը` ադրբեջանցի լրագրող Խադիջա Իսմայիլովայի ձերբակալության մասին

In US, Georgia and Moldova protest in defense of Azerbaijani journalist Khadija Ismayilova are held
A group of journalists, human rights activists and friends of the arrested Azerbaijani journalist Khadija Ismayilova held a protest in front of the Azerbaijani Embassy in the US, Georgia and Moldova, "Radio Liberty" reports.
As noted in the article, the United States expressed support for the protesters and demanded to release Ismayilova immediately. Participants of the rally called Ismayilova’s arrest "unfair" and "another attempt to shut her mouth and prevent further exposure of corruption." As stated in the article, after the rally the participants passed the Azerbaijani embassy the picket of resolution.
"I know what Khadija would say us now: Do not make a problem out of my arrest - the problem is in the existence of political prisoners in Azerbaijan," said photojournalist Amanda Rivkin.
Similar protests demanding the immediate release of Khadija Ismailova have been held in Georgia and Moldova. As the correspondent of the "Caucasian Knot" reported, the action lasted about an hour in Tbilisi and passed without incidents. The protest has no organizers, it was initiated by journalists. During the event the signatures of participants were gathered in support of Ismayilova. The signatures later were passed to the Embassy of Azerbaijan.
As noted in the article, at the protest was also present Gaji Gajiyev an employee of the Azerbaijani representation of the independent TV channel MeydanTV, who reported that on December 9 the TV channel was forced to close its Baku based Office. "The things that go on in Azerbaijan are destructing the civil society. In fact, there is no civil society, NGOs have been intimidated, arrested and locked in different ways. And so, on paper, there are many NGOs that are funded by government and create a background, allegedly there is a non-governmental sector in our country," he noted.
According to Mai Metskhvarishvili, one of the participants of the actions, editor of the online publication Netgazeti, before this arrest there were many other arrests of bloggers, journalists and human rights activists too in Azerbaijan. "This series of arrests continue since August, and Khadija’s arrest became the last straw," said Metskhvarishvili.
Another participant of the rally Tamar Gurchiani told the correspondent of "Caucasian Knot" that the Azerbaijani government has committed a huge mistake by arresting the journalist. "The government repeats this mistake for a long time, arrests people who criticize him, journalists, human rights activists. The authorities must understand that the international community would not forgive," says Gurchiani.
As the "Echo of the Caucasus" notes, supporters of the journalists held a rally next the Azerbaijani Embassy in Chisinau. "A common action in support of Ismayilova was held today in Batumi at the consulate of Azerbaijan. Georgian journalists gathered here expressed solidarity to their Azerbaijani colleague and demanded an objective investigation," reads the article.
On December 5, morning, well-known Azerbaijani journalist Khadija Ismayilova was detained after being questioned at the prosecutor's office. Baku Sabail District Court made a decision to detain her for two months. She was charged with incitement to suicide. If the fault of the journalist is proven, then she can be punished by a term of 3 to 7 years in prison. Khadija Ismayilova has become the target of attacks of the government for her journalistic activities. Ismayilova is an author of a number of journalistic investigations of corruption in the highest echelons of power in Azerbaijan. In recent years, she is conducting a talk show in the Azerbaijani Service of “Radio Liberty”.