Բողոքի ցույցեր` ԱՄՆ-ում, Վրաստանում և Մոլդովայում՝ ի պաշտպանություն Խադիջա Իսմայիլովայի
Մի խումբ լրագրողներ, իրավապաշտպաններ և ձերբակալված լրագրող Խադիջա Իսմայիլովայի ընկերներ ԱՄՆ-ում՝ Ադրբեջանի դեսպանատան առջև, Վրաստանում և Մոլդովայում անցկացրել են բողոքի ցույցեր ի պաշտպանություն Իսմայիլովայի: Այս մասին հաղորդում է «Ազատություն ռադիոկայանի» կայքը:
Ինչպես նշվում է նյութում, ցուցարարները ԱՄՆ-ում իրենց աջակցությունն են հայտնել Իսմայիլովային և պահանջել անհապաղ ազատ արձակել նրան: Ցույցի մասնակիցներն Իսմայիլովայի ձերբակալությունը համարել են «անարդար» և «նրան լռեցնելու ու կաշառակերության հետագա բացահայտումները կանխելու հերթական փորձ»:
Ըստ աղբյուրի՝ ցույցի ավարտից հետո մասնակիցները բանաձև են ընդունել և փոխանցել Ադրբեջանի դեսպանատանը:
«Ես գիտեմ, որ Խադիջան այս պահին մեզ կասեր` իմ բանտարկության պատճառով խնդիրներր մի՛ ստեղծեք. խնդիրը քաղբանտարկյալների առկայությունն է Ադրբեջանում»,-հայտարարել է ֆոտոլրագրող Ամանդա Ռիվկին:
Վրաստանում և Մոլդովայում ևս անցկացվել են համանման բողոքի ցույցեր՝ որտեղ պահանջել են ազատ արձակել Խադիջա Իսմայիլովային: Ինչպես հաղորդում է «Կավկազսկի ուզել»-ի թղթակիցը, Թբիլիսիում բողոքի ցույցը տևել է մեկ ժամ և անցկացվել առանց միջադեպերի: Ցույցը կազմակերպիչներ չի ունեցել, այն նախաձեռնել են լրագրողները: Դրա ընթացքում մասնակիցները՝ ի պաշտպանություն Իսմայիլովայի, հավաքել են ստորագրություններ ու փոխանցել Ադրբեջանի դեսպանատանը:
Համաձայն աղբյուրի տվյալների՝ ցույցին ներկա է եղել նաև MeydanTV ադրբեջանական անկախ հեռուստաալիքի մասնաճյուղի ներկայացուցիչ Հաջի Հաջիևը, ով հաղորդել է, որ դեկտեմբերի 9-ին հեռուստաալիքը ստիպված է եղել փակել Բաքվի իր գրասենյակը:
«Այն, ինչ ներկայումս կատարվում է Ադրբեջանում, քաղաքացիական հասարակության ոչնչացում է: Փաստացիորեն Ադրբեջանում բացակայում է քաղաքացիական հասարակությունը, սպառնացել, ձերբակալել և տարբեր միջոցներով փակել են ՀԿ-ները: Իսկ փաստաթղթերում կան իշխանությունների կողմից հովանավորվող բազմաթիվ ՀԿ-ներ, որոնք ֆոն են ստեղծում, թե իբր մենք հասարակական սեկտոր ունենք»,-նշել է նա:
Ցույցի մասնակիցներից մեկի՝ Netgazeti առցանց մեդիա ռեսուրսի խմբագիր Մայի Մեցխվարիշվիլիի խոսքերով՝ նախքան ձերբակալության այս դեպքը, Ադրբեջանում արդեն իսկ ձերբակալվել են մի շարք բլոգերներ, լրագրողներ և իրավապաշտպաններ:
«Օգոստոսից ավելի սուր է շարունակվում ձերբակալությունների այս շարքը, իսկ Խադիջայի ձերբակալությունը վերջին կաթիլն էր», - հայտարարել է Մեցխվարիշվիլին:
Ցույցի մեկ այլ մասնակից՝ Թամար Գուրչիանին, «Կավկազսկի ուզել»-ի թղթակցին ասել է, որ Ադրբեջանի կառավարությունը մեծ սխալ է թույլ տվել՝ ձերբակալելով լրագրողին:
«Չնայած՝ կառավարությունը վաղուց արդեն իսկ թույլ է տվել այդ սխալը՝ ձերբակալելով իրեն քննատադող մարդկանց, լրագրողներին և իրավապաշտպաններին: Իշխանությունները պետք է հասկանան, որ միջազգային հանրությունը չի ների նրանց այս քայլը»,- ասել է Գուրչիանին:
Ինչպես նշում է «Էխո Կավկազ»-ը, լրագրողի կողմնակիցներն անցկացրել են բողոքի ցույց Մոլդովայում` Քիշնևում ևս, կրկին Ադրբեջանի դեսպանատան առջև: Համաձայն աղբյուրի տվյալների՝ այդ ակցիային զուգահեռ՝ Բաթումիում՝ Ադրբեջանի հյուպատոսարանի առջև, նույնպես անցկացվել է բողոքի ցույց՝ Իսմայիլովային աջակցելու նպատակով: Այստեղ հավաքված վրացի լրագրողները համերաշխություն են հայտնել իրենց ադրբեջանցի գործընկերոջը և պահանջել անաչառ հետաքննություն:
Նշենք, որ ադրբեջանցի հայտնի լրագրող Խադիջա Իսմայիլովային ձերբակալել են դեկտեմբերի 5-ին հարցաքննությունից հետո: Սաբայիլի շրջանի դատարանը նրա նկատմամբ խափանման միջոց է սահմանել երկու ամիս ժամկետով նախնական կալանք: Լրագրողը մեղադրվում է ինքնասպանության դրդելու հոդվածով: Եթե նրա մեղքն ապացուցվի, ապա Իսմայիլովային սպասվում է 3-7 տարի ազատազրկում:
Խադիջա Իսմայիլովան բազմիցս եղել է Ադրբեջանի կառավարության թիրախն իր լրագրողական գործունեության պատճառով: Նա մի շարք լրագրողական հետաքննությունների հեղինակ է, որտեղ մերկացրել է Ադրբեջանի իշխանության բարձր օղակներում կաշառակերության մեծ չափերն ապացուցող փաստեր: Վերջին շրջանում նա թոք-շոու էր վարում «Ազատություն ռադիոկայանում»:
Միջազգային կազմակերպություններն ու մամուլը` ադրբեջանցի լրագրող Խադիջա Իսմայիլովայի ձերբակալության մասին

В США, Грузии и Молдове прошли акции протеста в защиту азербайджанской журналистки Хадиджи Исмайловой
Группа журналистов, правозащитников и друзей арестованной азербайджанской журналистки Хадиджи Исмайловой провели акции протеста перед посольством Азербайджана в США, Грузии и Молдове. Об этом сообщает сайт «Радио Свободы».
Как отмечается в материале, в США протестующие выразили поддержку Исмайловой и потребовали ее немедленного освобождения. Участники акции назвали арест Исмайловой «несправедливым» и «очередной попыткой заткнуть ей рот и пресечь дальнейшие разоблачения коррупции». Как говорится в материале, после завершения акции ее участники передали в посольство Азербайджана резолюцию пикета.
«Я знаю, что Хадиджа сказала бы нам сейчас: Не делайте проблемы из моего ареста – проблема в наличии политзаключенных в Азербайджане», – сказала фотожурналистка Аманда Ривкин.
В Грузии и Молдове прошли аналогичные акции с требованием немедленно освободить Хадиджу Исмайлову. Как сообщает корреспондент «Кавказского узла», в Тбилиси мероприятие продлилось около часа и прошло без инцидентов. У акции нет организаторов, она была инициирована журналистами. В ходе акции были собраны подписи участников в поддержку Исмайловой, которые затем были переданы в посольство Азербайджана.
Как отмечено в материале, на акции протеста также присутствовал сотрудник азербайджанского представительства независимого телеканала MeydanTV Гаджи Гаджиев, который сообщил, что 9 декабря телеканал был вынужден закрыть бакинское бюро. «То, что в Азербайджане сейчас происходит – это уничтожение гражданского общества. Фактически гражданского общества нет, запугали, арестовали и закрыли разными способами НПО. А так, на бумаге есть множество НПО, которые финансируются властями и создают фон, якобы у нас в стране есть неправительственный сектор», – отметил он.
По словам одной из участниц акции, редактора интернет-издания Netgazeti Маи Мецхваришвили, до этого ареста было и так уже много арестов блогеров, журналистов и правозащитников в Азербайджане. «Эта серия арестов продолжается, начиная с августа месяца, с еще большей силой, и арест Хадиджы стал последней каплей», – заявила Мецхваришвили.
Другая участница акции Тамар Гурчиани сказала корреспонденту «Кавказского узла», что азербайджанское правительство допустило огромную ошибку, арестовав журналистку. «Хотя правительство эту ошибку уже давно продолжает совершать – арестовывает людей, которые его критикуют, журналистов, правозащитников. Власти должны понимать, что международное сообщество им этого не простит», – говорит Гурчиани.
Как отмечает «Эхо Кавказа», сторонники журналистки также провели акцию в ее защиту около азербайджанского посольства в Кишиневе. «Параллельная акция в поддержку Исмайловой сегодня прошла и в Батуми у консульства Азербайджана. Собравшиеся здесь грузинские журналисты выразили солидарность азербайджанской коллеге и потребовали объективного расследования», – говорится в материале.
Напомним, что утром 5 декабря известная азербайджанская журналистка Хадиджа Исмайлова была задержана после допроса в прокуратуре. Сабаильский районный суд Баку избрал в отношении нее меру пресечения в виде ареста сроком на два месяца. Ей предъявлено обвинение в доведении до самоубийства. Если вина журналистки будет доказана, то она может быть наказана на срок от 3 до 7 лет лишения свободы. Хадиджа Исмайлова уже становилась мишенью атак правительства за свою журналистскую деятельность. Исмайлова является автором ряда журналистских расследований фактов коррупции в высших эшелонах власти Азербайджана. В последние годы она ведет ток-шоу в азербайджанской службе Радио «Свободы».