Գազի գնի բարձրացումը բերելու է տրանսպորտի ուղեվարձի թանկացում. Տ. Հովհաննիսյան
Գազալցակայաններում վերջին օրերին գազի գնի բարձրացումը բերելու է Հայաստանում տրանսպորտի ուղեվարձի թանկացմանը: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման կարծիք հայտնեց «Վարորդների պաշտպանության լիգայի» նախագահ Տիգրան Հովհաննիսյանը:
«Մենք գիտենք, որ ուղևորափոխադրող կազմակերպությունները պայքարում են ուղեվարձը բարձրացնելու համար և գազի թանկացումը շատ լավ առիթ կհանդիսանա նրանց համար: Սա մեր գրպանին է կպնում»,-ասաց Տ. Հովհաննիսյանը:
«Վարորդների պաշտպանության լիգայի» փոխնախագահ Կարեն Հարությունյան էլ նշեց, որ գազի գնի բարձրացման համար ոչ մի հիմնավորում չի տրվել. «Վարորդների վրա դրված պլանը ոչ մեկ չի իջեցրել, գազի թանակցումը ստիպելու է, որ 3000 դրամը, որ տուն էր տանում, տա գազին: Միանգամից 15 տոկոս թանկացումը շատ է: ԿԲ-ն ասում է` թանկացումները լինելու է 4-5 տոկոս՝ ո՞ւր է թե 4-5 տոկոս»:
Ըստ Տիգրան Հովհաննիսյանի՝ հասարակական տրանսպորտի հարցում նույնպես թանկացումներ են սպասվում, քանի որ գազելների վարորդները ավելի շատ են ծախսում, քան տաքսու վարորդները. «Գազելի վարորդը օրվա պլան է վճարում, սակայն այդ պլանից էլ նա վճարելու է գազի համար հենց իր գրպանից»:
Անդրադառնալով տաքսու ոլորտի կարգավորման ՀՀ կառավարության որոշմանը՝ բանախոսներն ասացին, որ տրանսպորտի և կապի նախարարությունից իրենց առաջարկել են հադիպել և քննարկել ոլորտի խնդիրները: Միայն այդ հանդիպումից հետ այս թեմայով իրենց դիրքորոշումը կհայտնեն:

Рост цен на газозаправочных станциях Армении приведет к подорожанию проезда в общественном транспорте
17:05 12/12/2014
Рост цен на автомобильных газозаправочных станциях (АГЗС) Армении последних дней приведет к подорожанию стоимости проезда в общественном транспорте. Об этом сегодня на пресс-конференции заявил председатель общественной организации «Лига защиты прав водителей» Тигран Ованнисян.
«Известно, что компании, работающие в сфере пассажироперевозок, борются за повышение стоимости проезда, посему подорожание газа станет для них замечательным поводом. Это бьет по нашим карманам», – сказал Т. Ованнисян.
Зампредседателя «Лиги защиты прав водителей» Карен Арутюнян в свою очередь отметил, что никаких обоснований в связи с повышением цен на газ не было дано.
«Никто не снизил планов, наложенных на водителей. Подорожание сразу на 15% – перебор. Центробанк РА заявляет, что рост цен будет на уровне 4-5%, однако разве это так?» – сказал К. Арутюнян.
Напомним, накануне газета «Айкакан жаманак» сообщила, что на АГЗС Армении существенно повышены цены на газ. Согласно изданию, если раньше кубометр газа стоил в среднем 190 драмов, то с 10 декабря установлена новая цена – 200 драмов. Отмечалось, что цена на газ в ближайшее время может вновь повыситься. «Вопрос в том, что в отличие от населения цены на покупку газа у АГЗС привязаны к американскому доллару. В настоящее время – 277 долларов за 1000 кубометров. Обесценивание армянского драма приблизительно на 10% привело к повышению стоимости топлива на АГЗС», – пояснило издание.