ՀՀ-ում ԻԻՀ դեսպան. Իրանի և Հայաստանի միջև առևտրաշրջանառության ծավալներն աճել են
«Իրանը պատրաստ է գազի և այլ էներգակիրների շուրջ բանակցել Հայաստանի հետ»,-այդ մասին «Կենտրոն» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում նշել է ՀՀ-ում Իրանի դեսպան Մոհամմադ Ռեիսին:
Իրանի դեսպանն, անդրադառնալով երկկողմ տնտեսական համագործակցությանը, նշել է, որ այս տարի երկկողմ առևտրաշրջանառության ծավալներն աճել են երեք տոկոսով:
Դեսպան Ռեիսին, խոսելով երկաթգծի կառուցման մասին, նշել է. «Վերջերս Իրանն ու Հայաստանը երկաթգծի կառուցման հարցի շուրջ արդյունավետ բանակցություններ են ունեցել. Նախկինում խոչընդոտներ են եղել, այժմ խնդիրները լուծվում են, և այն ներդրող կազմակերպությունը, որը պետք է երկաթգծի կառուցման գործում ներդրումներ կատարի, ևս ներկա է եղել այդ բանակցություններին»:
Մոհամմադ Ռեիսին, անդրադառնալով իրանական գազի գնի շուրջ վերջին շրջանում ծավալվող խոսակցություններին, ասել է. «Ես չեմ ցանկանում համեմատել իրանական և ռուսական գազի գները, թե ո՞րն է ավելի թանկ կամ էժան. Այդ հարցը պետք է քննարկվի փորձագիտական մակարդակում. Մենք ներկայում Հայաստանի հետ «գազ էլեկտրաէներգիայի դիմաց» գործարքն ենք իրականացնում: Մենք պատրաստ ենք գազի շուրջ բանակցել հայկական կողմի հետ: Վստահ եմ, որ առաջիկա շաբաթվա ընթացքում Թեհրանում կայանալիք հայ-իրանական միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի 12-րդ նիստի ընթացքում ի թիվս այլ հարցերի, քննարկումներ կլինեն նաև նավթամթերքների և գազի շուրջ»:
Անդրադառնալով ԼՂ հակամարտությանը՝ դեսպան Ռեիսին նշել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը պետք է լուծվի խաղաղ ճանապարհով՝ միջազգային օրենքների շրջանակներում:
Ինչ վերաբերում է զբոսաշրջության ոլորտին, ապա Իրանի դեսպանը նշել է, որ մի շարք ծրագրեր են իրականացվում, որպեսզի Հայաստան այցելող իրանցի զբոսաշրջիկների թիվն ավելանա. Դեսպանի խոսքով՝ իրանական երկու ավիաընկերություններ շաբաթական հինգ չվերթ են իրականացնում Երևան, արդեն գործում է Սպահան-Երևան ավտոբուսային երթուղին, առաջարկություններ կան, որպեսզի թռիչքներ կազմակերպվեն նաև Երևան-Թավրիզ և Երևան-Սպահան ուղղություններով:

Мохаммад Реиси: Торговый оборот между Арменией и Ираном в 2014 году увеличился
Иран готов к переговорам с Арменией по вопросу газа и других энергоносителей. Об этом заявил в интервью телекомпании «Кентрон» посол Ирана в Армении Мохаммад Реиси.
Обратившись к двустороннему экономическому сотрудничеству, дипломат отметил, что в 2014 году объем двустороннего торгового оборота увеличился на 3%.
Коснулся посол и вопроса строительства железной дороги Армения-Иран. «Между Ираном и Арменией в последнее время состоялись эффективные переговоры вокруг строительства железной дороги. В прошлом были препятствия, сейчас проблемы решаются. И компании, которые должны были инвестировать в строительство железной дороги , также присутствовали на этих переговорах», – сказал он.
Мохаммад Реиси отметил также: «Я не желаю сравнивать цены на иранский и российский газ. Этот вопрос должен обсуждаться на экспертном уровне. Мы в настоящее время с Арменией реализуем сделку „газ в обмен на электроэнергию”. Мы готовы к газовым переговорам с армянской стороной. Уверен, что в ходе предстоящего в Тегеране 12-го заседания Совместной межправительственной комиссии между Республикой Армения и Исламской Республикой Иран будут обсуждения и касательно нефтепродуктов и газа».
Коснувшись сферы туризма, Мохаммад Реиси указал, что реализуется ряд программ, направленных на увеличение числа посещающих Армению иранских туристов.
Что же касается карабахской проблемы, посол ИРИ подчеркнул, что карабахский конфликт должен быть урегулирован мирным путем, в рамках международных норм.