Հնարավոր է` հայոց լեզվի ուսուցիչները գնան Իրաքյան Քրդստան դասավանդելու. «ՉԻ»
Երեկ հայտնի դարձավ, որ Իրաքյան քրդստանի ինքնավարության նախագահ Մասուդ Բարզանին ստորագրել է լեզվի մասին օրինագիծը, որով հայերենը, ասորերենը և թուրքմեներենը քրդերենին ու արաբերենին զուգահեռ պաշտոնական լեզու է ճանաչվել:
«Չորրորդ իշխանություն»-ը զրուցել է մանկավարժ, ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Ռուզաննա Մուրադյանի հետ: Պատասխանելով հարցին, թե հնարավո՞ր է, որ հայոց լեզվի ուսուցիչները գնան Իրաքյան Քրդստան դասավանդելու, պատասխանել է, որ գաղափարը ցանկալի կլիներ:
Այնուամենայնիվ, ըստ պատգամավորի, ուսուցիչների այցը Սփյուռքի գաղթօջախներ այժմ էլ է տեղի ունենում՝ չնայած, որ այդ երկրներում հայոց լեզուն պետական նշանակություն չունի:

Chorrord Ishkhanutyun: Armenian language teachers to go to work in Iraqi Kurdistan?
It became known on Monday that Armenian has been recognized an official language in Iraqi Kurdistan. Kurdistan Region President signed the "law of the official languages" in Kurdistan Region, where Kurdish and Arabic are two official languages and Turkmen, Assyrian and Armenian are also considered as official languages in their respective departments.
A correspondent of Chorrord Ishkhanutyun newspaper talked to Ruzanna Muradyan, member of the Armenian National Assembly’s Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport. Asked whether Armenian language teachers may go to work in Iraqi Kurdistan, she replied that this would be desirable.
The parliamentarian also said that Armenian teachers visit Armenian communities in the Diaspora now as well, although Armenian is not official language in those countries.