Էդուարդ Շարմազանով. «Պետք է զերծ մնալ դոլար-դրամ տատանումների վերաբերյալ ամբոխահաճո գնահատականներից»
15:47 16/12/2014
«Դոլար-դրամի հետ կապված տատանումները մտահոգիչ են և չկա Հայաստանում որևէ քաղաքական գործիչ, որն անտարբեր լինի այդ խնդրին»,-այսօր ԱԺ նիստի ընթացքում անդրադառնալով արտարժույթի տատանման խնդրին ասաց ՀՀ ԱԺ փոխխոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը:
Նա նշեց, որ այդ խնդրում պետք է զերծ մնալ սիրողական, իսկ որոշ դեպքերում նաև ամբոխահաճո գնահատականներից:
«Այս հարցի քննարկումը անհրաժեշտ է, իսկ թե ինչ ձևաչափով՝ դրա շուրջ կարելի է մտածել: Հրապարակային, տեսախցիկների առջև քննարկումը չեմ կարծում, որ օգուտ կտա մեր հանրությանը»,-նշեց Է.Շարմազանովը:
Է.Շարմազանովը նշեց, որ նման խնդիրների քննարկման ժամանակ ԱԺ գործընկերների մոտ մեծ է գայթակղությունը տեսախցիկների առաջ հնչեցնել ոչ պրոֆեսիոնալ գնահատականներ:
«Մենք պատրաստ ենք դրամ-դոլար տատանումների վերաբերյալ քննարկումների և այդ հարցերին պետք է մոտենալ շատ պրոֆեսիոնալ ձևով»,-հավելեց Է.Շարմազանովը:

Вице-спикер парламента Армении выдвинул требование депутатам: воздержаться от популистских заявлений о курсе валюты
16:03 16/12/2014
Скачки курсов доллара и драма в Армении вызывают обеспокоенность, и нет в стране политического деятеля, который оставался бы равнодушным к этой проблеме. Об этом заявил вице-спикер парламента РА Эдуард Шармазанов, обратившись в ходе сегодняшнего заседания Национального Собрания к колебаниям валютного курса.
Однако, по его словам, говоря об этой проблеме, следует воздержаться от любительских, а порой и популистских заявлений.
«Обсуждение этого вопроса необходимо, а вот в каком формате – об этом можно подумать. Не думаю, что публичные, перед видеокамерами обсуждения полезны для нашего общества», – сказал вице-спикер.
Э. Шармазанов также отметил, что зачастую у парламентариев при обсуждении подобных вопросов перед объективами видеокамер возникает соблазн озвучивать непрофессиональные оценки.
«Мы готовы к обсуждениям вокруг колебаний курса доллар-драм, и к этим вопросам следует относиться очень профессионально», – подчеркнул зампредседателя НС РА.