Վլադիմիր Պուտինը զերծ կմնա ռուբլու վերաբերյալ հատուկ հայտարարություններից
Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը մինչև դեկտեմբերի 18-ը նախատեսված մեծ մամուլի ասուլիսը ռուբլու փոխարժեքի շուրջ ստեղծված իրավիճակի մասին հատուկ հայտարարություններով հանդես չի գա: Այս մասին «Լենտա.ռու» կայքի հաղորդմամբ, հայտարարել է նախագահի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը:
Վերջինիս խոսքերով, Վլադիմիր Պուտինը չի ծրագրել նաև հավելյալ խորհրդակցություններ անցկացնել նախարարների հետ, քանի որ «կառավարության հետ գտնվում է մշտական կապի մեջ»:
Գնահատելով ռուբլու փոխարժեքի տատանումները, Դմիտրի Պեսկովն այն բացատրել է «հուզական և սպեկուլյատիվ տրամադրություններով»:
Նշենք, դեկտեմբերի 16-ին Ռուսաստանի Դաշնության վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևի նստավայրում տնտեսական ու ֆինանսական բլոկի նախարարների մասնակցությամբ խորհրդակցություն էր անցկացվել՝ կապված ռուբլի կտրուկ արժեզրկման հետ: Խորհրդակցության մասնակիցները որոշում էին կայացրել չսահմանափակել տարադրամի վերահսկողություն, միևնույն ժամանակ «տարադրամի ներքին շուկայում ապահովել պահանջարկի և առաջարկի ավելի մեծ բալանս»:

Президент России В.Путин воздержится от специальных заявлений по поводу рубля
Президент РФ Владимир Путин не будет делать отдельных заявлений по ситуации на финансовых рынках до большой итоговой пресс-конференции 18 декабря. Об этом заявил газете «Коммерсантъ» пресс-секретарь главы государства Дмитрий Песков.
Владимир Путин, по словам Пескова, также не планирует дополнительных совещаний с министрами, поскольку «находится в постоянном контакте с правительством». Оценивая ситуацию на финансовых рынках, Песков отметил «турбулентность», объяснив ее «эмоциями и спекулятивными настроениями».
Песков заверил, что конференция должна пройти «в плановом порядке». По словам пресс-секретаря президента, на итоговой пресс-конференции ожидается много вопросов о международной обстановке, экономической ситуации и происходящем в Украине.
В резиденции премьер-министра РФ Дмитрия Медведева во вторник, 16 декабря, состоялось совещание с финансовым блоком, которое было созвано в экстренном порядке в связи с девальвацией рубля. Участники совещания решили не вводить валютный контроль, но «обеспечить больше баланса спроса и предложения на внутреннем валютном рынке».