Ադրբեջանցի հրեա շառլատանը քարեր է նետում Հայաստանի վրա ապակե տնից. Սասունյան
Հրեական և իսրայելական լուրերի JNS.org կայքը տեղադրել է Արյե Գուտի թունոտ, հակահայկական հոդվածն ամպագոռգոռ խորագրով՝ «Հակասեմիտիզմը Հայաստանում. հստակ և այժմեական վտանգ»:
JNS.org կայքը հեղինակին ներկայացնում է որպես մի «ադրբեջանական իսրայելցու», որը «Իսրայելա-ադրբեջանական միջազգային կազմակերպության վարչության անդամ է, Իսրայելում «Արդարություն Խոջալուի համար» միջազգային քարոզարշավի պաշտոնական համակարգողը և միջազգային հարաբերությունների մասնագետ»:
Տասնյակ ադրբեջանական և թուրքալեզու լրատվամիջոցներ շտապեցին վերահրապարակել այս հայատյաց քարոզչությունը՝ ընդգծելով, որ այն վերցված է «հանրաճանաչ» իսրայելյան լրատվական աղբյուրից: Հնարավոր է, որ հոդվածը գրվել է Բաքվում, տեղադրվել իսրայելական և հրեական հրապարակումներում, ապա արտատպվել Ադրբեջանում՝ ընթերցողների մոտ ստեղծելով այնպիսի տպավորություն, որ այն գալիս է երրորդ կողմի անաչառ աղբյուրից:
Գուտը պնդում է, որ Հայաստանի հրեական փոքրամասնությունը «խիստ նվազել է ավելի հանդուրժողական» խորհրդային իշխանության փլուզումից հետո… Ավելի ուշ նա ընդունում է, որ «Հայաստանի շարունակվող տնտեսական անկումը» նույնքան վճռորոշ է եղել հրեաների թվաքանակի նվազման համար՝ «հինգ հազարից դառնալով ընդամենը մի քանի հարյուր»: Սակայն, Գուտը միտումնավոր չի նշում, որ նույն ժամանակահատվածում ավելի քան մեկ միլիոն հայ է լքել իր հայրենիքը՝ անտանելի տնտեսական պայմանների պատճառով:
Այնուհետև ադրբեջանցի հրեա հեղինակը մեղադրում է հայերին «մշակութային բռնության» համար՝ վկայակոչելով հակասեմական գրքերի և հեռուստատեսային ծրագրերի գոյությունը: Սակայն նա դժկամությամբ ընդունում է, որ «նման ցավալի դեպքեր» տեղի են ունենում «շատ երկրներում»: Եթե այդպես է, ապա ինչո՞ւ է նա առանձնացնում Հայաստանը: Հնարավոր է, որ նա հետին մտքեր ունի: Որպես «Արդարություն Խոջալուի համար» միջազգային քարոզարշավի պաշտոնական համակարգող Իսրայելում», Գուտը վճարովի գործակա՞լ է, թե՞ այս ծանր` ադրբեջանամետ և հակահայկական հոդվածներ գրելու աշխատանքը կատարում է բարեսիրտ տրամադրությամբ:
Գուտը շարունակում է վարկաբեկել հայերին՝ պնդելով, որ «Հայաստանում 2.2 մլն չափահաս բնակչության շուրջ 1.3 միլիոնը հակասեմական վերաբերմունք է արտահայտել»: Նա մոլորեցնում է ընթերցողներին՝ թյուր կարծիք ստեղծելով, թե անձամբ է հարցազրույց անցկացրել 1.3 միլիոն հայերի հետ, որոնք ենթադրաբար հակահրեական հայտարարություններ են արել… Գուտը նկատի ունի հրեական «Ընդդեմ զրպարտության միության» (ADL) համաշխարհային թերի հետազոտությունը, ըստ որի, պատահական ընտրված 500 հայերի 58 տոկոսը, որոնց հետ հարցազրույց են վարել հեռախոսով, հակասեմական տեսակետներ է արտահայտել: Քանի որ Գուտի 1.3 միլիոն ցուցանիշը վերցված է ADL-ի հետազոտությունից, ապա նա պետք է նշեր նաև իր սիրելի Ադրբեջանի՝ մարդու իրավունքների ամենակոպիտ ոտնահարման երկրներից մեկի նույն հետազոտության արդյունքները, որը ցույց է տալիս, որ 2.4 միլիոն ադրբեջանցիներ (գրեթե կրկնակի ավելի հայերի թվից) հակասեմական վերաբերմունք են տածում:
Քանի որ Գուտը թաքցնում է ադրբեջանցիների տվյալները, եկեք դրանք բացահայտենք և ADL-ի 11 հարցերի պատասխանները համեմատենք Հայաստանի ցուցանիշների հետ.
1) 3.2 միլիոն ադրբեջանցիներ և 1.5 միլիոն հայեր պատասխանել են «հավանաբար ճիշտ է». «Հրեաները ավելի հավատարիմ են Իսրայելի, քան թե այն երկրի հանդեպ, որտեղ նրանք ապրում են»:
2) 3.4 միլիոն ադրբեջանցիներ և 1.6 միլիոն հայեր պատասխանել են «հավանաբար ճիշտ է». «Հրեաները չափազանց հզոր են գործարար աշխարհում»:
3) 3.2 միլիոն ադրբեջանցիներ և 1.5 միլիոն հայեր պատասխանել են «հավանաբար ճիշտ է». «Հրեաները չափազանց հզոր են միջազգային ֆինանսական շուկաներում»:
4) 2 միլիոն ադրբեջանցիներ և 1 միլիոն հայեր պատասխանել են «հավանաբար ճիշտ է». «Հրեաները դեռ շատ են խոսում այն մասին, թե ինչ է պատահել նրանց հետ Հոլոքոստի ժամանակ»:
5) 3.4 միլիոն ադրբեջանցիներ և 1.3 միլիոն հայեր պատասխանել են «հավանաբար ճիշտ է». «Հրեաներին չի հետաքրքրում, թե բացի իրենցից, ինչ է կատարվում մյուսների հետ»:
6) 2.5 միլիոն ադրբեջանցիներ և 1.1 միլիոն հայեր պատասխանել են «հավանաբար ճիշտ է». «Հրեաները չափազանց մեծ վերահսկողություն ունեն միջազգային հարցերի վրա»:
7) 2.5 միլիոն ադրբեջանցիներ և 1.1 միլիոն հայեր պատասխանել են «հավանաբար ճիշտ է». «Հրեաները չափազանց մեծ վերահսկողություն ունեն Միացյալ Նահանգների կառավարության վրա»:
8) 2.4 միլիոն ադրբեջանցիներ և 1.2 միլիոն հայեր պատասխանել են «հավանաբար ճիշտ է». «Հրեաները կարծում են, որ իրենք ավելի լավն են, քան մյուս ժողովուրդները»:
9) 2.3 միլիոն ադրբեջանցիներ և 0.9 միլիոն հայեր պատասխանել են «հավանաբար ճիշտ է». «Հրեաները չափազանց մեծ վերահսկողություն ունեն համաշխարհային լրատվամիջոցների վրա»:
10) 2 միլիոն ադրբեջանցիներ և 0.8 միլիոն հայեր պատասխանել են «հավանաբար ճիշտ է». «Հրեաները պատասխանատու են աշխարհում տեղի ուենցող շատ պատերազմների համար»:
11) 2.4 միլիոն ադրբեջանցիներ և 1.4 միլիոն հայեր պատասխանել են «հավանաբար ճիշտ է». «Մարդիկ ատում են հրեաներին իրենց վարվելակերպի պատճառով»:
ADL-ի համաշխարհային հետազոտության արդյունքներն ավելի շշմեցուցիչ են Թուրքիայի համար, որտեղ բացահայտվել է, որ 34 միլիոն թուրքեր՝ 49 միլիոն չափահաս բնակչությունից, հակասեմիտ են (գրեթե 70 տոկոսը):
Գուտն ավարտում է իր հակահայկական խզբզանքը՝ այսպես կոչված Խոջալուի ջարդերը ներկայացնելով որպես «20-րդ դարի ամենաաղետալի ողբերգություններից մեկը», դրանով իսկ «613 անձանց» ենթադրյալ սպանությունները Խոջալիում Արցախյան պատերազմի ժամանակ հավասարեցնելով Հրեական հոլոքոստի վեց միլիոն զոհերի և Հայոց ցեղասպանության 1.5 միլիոն զոհերի հետ...
Գուտը հավանաբար տեղյակ չէ Բենջամին Ֆրանկլինի հայտնի խոսքերին. «Քարեր մի նետեք ձեր հարևանների ուղղությամբ, եթե ձեր տան պատուհանները ապակյա են»...

The JNS.org website (Jewish and Israel news) posted a venomous, anti-Armenian article by Arye Gut with a bombastic headline: “Anti-Semitism in Armenia: A Clear and Present Danger.”
JNS.org identifies the author as “an Azerbaijani Israeli” who is “a board member of the Israeli-Azerbaijani International Organization, official coordinator of the ‘Justice for Khojaly!’ international campaign in Israel, and an expert in international relations.”
Dozens of Azeri and Turkic media outlets rushed to reprint this Armenophobic propaganda, stressing that it originated from a ‘popular’ Jewish news source. The article may have been written in Baku, planted in Israeli and Jewish publications, and then reprinted in Azerbaijan to lead readers into thinking that it comes from an objective third party source.
Gut claims that Armenia’s Jewish minority “shrunk dramatically” after the end of “a more tolerant” Soviet rule! He admits, as an afterthought, that “Armenia’s ongoing economic collapse” is equally responsible for the dwindling number of Jews “from more than 5,000 to just a few hundred.” Gut fails to mention, however, that during the same period over one million Armenians also left their homeland due to abysmal economic conditions.
The Azeri-Israeli author further accuses Armenians of “cultural violence,” referring to the existence of anti-Semitic books and TV programs. Yet he grudgingly acknowledges that “such unfortunate incidents” occur “in many countries.” If that is the case, why is he singling out Armenia? Could it be that he has ulterior motives? As “official coordinator of the ‘Justice for Khojaly!’ international campaign in Israel,” is Gut a paid agent or doing all this hard work -- writing pro-Azerbaijan/anti-Armenia articles -- out of the goodness of his heart?
Gut goes on to defame Armenians, claiming that “around 1.3 million out of 2.2 million adults in Armenia expressed anti-Semitic attitudes.” He misleads readers into thinking that he has personally interviewed 1.3 million Armenians all of whom supposedly made anti-Jewish statements! What Gut is referring to is Anti-Defamation League's (ADL) flawed global survey which reported that 58% of a random sample of 500 Armenians, interviewed mostly by telephone, expressed anti-Semitic views. As Gut’s figure of 1.3 million Armenians comes from ADL’s survey, he should have also mentioned the results of the same survey for his beloved Azerbaijan -- one of the worst violators of human rights in the world -- which shows that 2.4 million Azeris harbored anti-Semitic sentiments, almost double the number of Armenians!
Since Gut is concealing Azerbaijan's figures, let’s expose them to see how they compare with those of Armenia, based on the results of ADL's 11-question survey:
1) 3.2 million Azeris and 1.5 million Armenians replied “probably true”: “Jews are more loyal to Israel than to the country they live in.”
2) 3.4 million Azeris and 1.6 million Armenians replied “probably true”: “Jews have too much power in the business world.”
3) 3.2 million Azeris and 1.5 million Armenians replied “probably true”: “Jews have too much power in international financial markets.”
4) 2 million Azeris and 1 million Armenians replied “probably true”: “Jews still talk too much about what happened to them in the Holocaust.”
5) 3.4 million Azeris and 1.3 million Armenians replied “probably true”: “Jews don’t care what happens to anyone but their own kind.”
6) 2.5 million Azeris and 1.1 million Armenians replied “probably true”: “Jews have too much control over global affairs.”
7) 2.5 million Azeris and 1.1 million Armenians replied “probably true”: “Jews have too much control over the United States government.”
8) 2.4 million Azeris and 1.2 million Armenians replied “probably true”: “Jews think they are better than other people.”
9) 2.3 million Azeris and 0.9 million Armenians replied “probably true”: “Jews have too much control over the global media.”
10) 2 million Azeris and 0.8 million Armenians replied “probably true": “Jews are responsible for most of the world’s wars.”
11) 2.4 million Azeris and 1.4 million Armenians replied “probably true": “People hate Jews because of the way Jews behave.”
ADL's Global Survey results are even more devastating for Turkey -- 34 million Turks out of an adult population of 49 million are found to be anti-Semitic.
Gut concludes his anti-Armenian diatribe by depicting the so-called “Khojaly massacre” as “one of the worst tragedies of the 20th century,” thereby raising the alleged killing of “613 people” in Khojaly during the Karabagh war to the level of 6 million victims of the Jewish Holocaust and 1.5 million victims of the Armenian Genocide!
Gut must be unaware of Benjamin Franklin’s famous words: “Don’t throw stones at your neighbors, if your own windows are glass!”