Դուետ «Արս լունգա» և տարվա հոբելյարներ. ՎիվաՍել-ՄՏՍ
Օպերայի և բալետի ազգային թատրոնի «Համերգ՝ ճեմասրահում» նախագծի և «Հայ կամերային երաժշտության անթոլոգիա» ծրագրի շրջանակներում կայացավ համերգ: «Արս լունգա» դուետի և ջութակահարներ Մերի Մարգարյանի և Լուսինե Հարությունյանի կատարմամբ հնչեցին 2014թ.-ի հայ հոբելյար կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ. դուետներ` գրված թավջութակի և դաշնամուրի համար, և տրիոներ՝ ջութակի, թավջութակի և դաշնամուրի համար: Այս տարվա հոբելյարներն են` Կոմիտասը (145), Վլադիլեն Բալյանը (90), Ավետ Տերտերյանը (85), Գեղունի Չթչյանը (85), Տիգրան Մանսուրյանը (75), Էդուարդ Հայրապետյանը (65) և Արմեն Սմբատյանը (60): Այս մասին հայտնում է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հասարակայնության հետ կապերի բաժինը:
«Հայ կամերային երաժշտության անթոլոգիա» ծրագրի ստեղծման և իրականացման գաղափարը «Արս լունգա» դուետինն է` ի դեմս թավջութակահար Արամ Թալալյանի և դաշնակահար Ջուլիետա Վարդանյանի: Ծրագիրը ներառում է հայ ակադեմիական երաժշտական ստեղծագործական մտքի և ավանդույթների լայն սպեկտր` 20-րդ դարի սկզբից մինչև մեր օրերը: Այդ թվում երիտասարդ սերնդի ներկայացուցիչների, ովքեր մասնակից լինելով ծրագրի ընթացքին իրենց մի շարք ստեղծագործություններ նվիրել են «Արս լունգա» դուետին: «Հայ կամերային երաժշտության անթոլոգիա» ծրագրի գլխավոր գործընկերն է ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերությունը:
«Արվեստի աշխարհում այս տարին նշանավորվում է հայ դասական երաժշտության մի շարք ակնառու գործիչների հոբելյաններով: Սա հիանալի առիթ է ևս մեկ անգամ հիշատակելու և մեծարելու մեր դասականներին: Սակայն կարևոր է նաև գնահատել և սատարել դասական երաժշտության մեջ նոր խոսք ասող ժամանակակից կոմպոզիտորներին: Այսօրվա համերգը համատեղել է այս երկու գաղափարները և հավաստում է, որ մեր ստեղծագործ միտքը կենդանի է և չի սահմանափակվում անցյալի ձեռքբերումներով»,-նշել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:

As part of the Concert in the Foyer of the National Opera and Ballet Theater and the Anthology of Armenian Chamber Music project a concert took place: Ars Lunga Duo and violinists Mary Margaryan and Lusine Harutyunyan performed duos written for cello and piano and trios written for violin, cello and piano by Armenian composers, whose anniversary have been celebrated in 2014, including Komitas (145), Vladilen Balyan (90), Avet Terteryan (85), Geghuni Chtchyan (85), Tigran Mansuryan (75), Eduard Hayrapetyan (65) and Armen Smbatyan (60), the press service of VivaCell-MTS reports.
The idea of creating and implementing the Anthology of Armenian Chamber Music project belongs to Ars Lunga Duo, namely to cellist Aram Tatalyan and pianist Julietta Vardanyan. The program encompasses a wide range of traditions of Armenian academic music from the beginning of the 20th century till now. Works of young Armenian musicians have also been included in the project; some of them presented a number of their works to Ars Lunga Duo. The general partner of the Anthology of Armenian Chamber Music project is VivaCell-MTS.
“In the world of art this year is significant because it marks the anniversaries of a number of prominent figures in Armenian classical music. This is a great opportunity to once again remember and honor our classics, but it is also important to assess and support the contemporary composers of classical music who say a new word in art. Today’s concert has combined these two ideas and certifies that our creative mind is alive and is not limited to past achievements,” noted VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
The Anthology of Armenian Chamber Music project has several parts.
In the first part of the Anthology of Armenian Chamber Music project the Ars Lunga Duo has compiled works of 60 Armenian composers of the 20th-21st centuries, written for cello and piano, has performed them and recorded them in compliance with modern requirements of technology. The result of the project was the release of collections, which make sets of 12 CDs and are completed with brochures presenting the biographies of the composers.
Presently the Ars Lunga Duo is working on the second part of the Anthology of Armenian Chamber Music project, which will present complete works for piano trio (piano, violin, cello) by Armenian composers.