Ամալ Քլունին Եվրոպական դատարանում կներկայացնի Հայաստանը
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում (ՄԻԵԴ) Հայաստանի շահերը կներկայացնի հայտնի իրավաբան, Ջուլիան Ասանժի ու Ուկրաինայի նախկին վարչապետ Յուլյա Տիմոշենկոյի փաստաբան, դերասան Ջորջ Քլունիի կինը` Ամալ Ռամզի Ալամուդին-Քլունին: Այս մասին The Armenian Weekly-ում գրել է Հարութ Սասունյանը:
Քլունին 2015 թվականի հունվարի 28-ին լինելու է Ստրասբուգում` հայկական պատվիրակության կազմում, «Փերինչեք v. Շվեյցարիա» գործի շրջանակում:
Բանն այն է, որ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը 2008 թվականին բավարարել էր Շվեյցարիայի դեմ Թուրքիայի Աշխատավորական կուսակցության նախագահ Դողու Փերինչեքի ներկայացրած հայտը, ով 2005 թվականին Շվեյցարիայում հայտարարել էր, որ «Հայոց ցեղասպանության մասին պնդումները միջազգային հանրության կողմից տարածվող կեղծիքներ են», ինչի համար դատապարտվել էր: Սակայն 2013 թվականի դեկտեմբերի 17-ին ՄԻԵԴ-ի յոթ դատավորներից հինգը գտավ, որ Շվեյցարիան խախտել է Փերինչեքի ազատ արտահայտվելու իրավունքը: Սա անընդունելի երկակի ստանդարտների կիրառում է, երբ դատարանը Հոլոքոստի ժխտումը հանցագործություն է որակում, իսկ Հայոց ցեղասպանությունը` ոչ:
2014 թվականի մարտի 17-ին Շվեյցարիայի իշխանությունները որոշեցին բողոքարկել դեկտեմբերի 17-ի որոշումը` իր իրավական համակարգը պաշտպանելու համար: Անցած տարի Հայաստանը ներկայացված չի եղել դատավարությանը, սակայն Թուրքիան ակտիվորեն միջամտել է: Բացի Ամալ Քլունիից` հայաստանյան թիմը ներկայացնելու են Գևորգ Կոստանյանը և Էմիլ Բաբայանը:

Жена Джорджа Клуни будет представлять Армению в ЕСПЧ
Успешный британский адвокат ливанского происхождения и супруга голливудского актера Джордж Клуни – Амаль Рамзи Аламуддин-Клуни – будет представлять интересы Армении в Европейском суде по правам человека (ЕСПЧ). Об этом написал в The Armenian Weekly редактор газеты «Калифорния Курьер» Арут Сасунян.
Амаль Рамзи Аламуддин получила известность как представитель защиты основателя WikiLeaks Джулиана Ассанжа. Она также представляла в суде интересы бывшего премьер-министра Украины Юлии Тимошенко.
Амаль Аламуддин 28 января 2015 года в Страсбурге будет в числе адвокатов, представляющих Армению по делу «Догу Перинчек против Швейцарии».
Армению будут представлять также генеральный прокурор Армении, полномочный представитель правительства РА в ЕСПЧ Геворк Костанян и Эмиль Бабаян.
Отметим, 2 июня Европейский суд по правам человека в составе 5 судей обсудил иск швейцарского правительства об обжаловании вердикта ЕСПЧ от 17 декабря 2013 года по делу Догу Перинчека против Швейцарии и на следующий день обнародовал решение о пересмотре вынесенного ранее приговора. Дело было передано на рассмотрение Большой палате ЕСПЧ.
Лидер Рабочей партии Турции Догу Перинчек впал в истерику из-за Армении, Франции, Швейцарии и Евросуда
Армянские организации Франции призывают Швейцарию обжаловать позорное решение Евросуда по иску Д. Перинчека
Решение Евросуда по иску Перинчека против Швейцарии – успех турецкого лобби, но не повлияет на процесс признания Геноцида армян
Швейцария «услышала» призывы со всего мира – обжаловать позорное решение Евросуда по делу Д. Перинчека
Президент Армении высоко оценил решение правительства Швейцарии обжаловать вердикт Евросуда по делу Д. Перинчека