Թուրքիան Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթգծի շինարարությունը երկար տարիներ ձգձգելու ճանապարհով փողեր է լվանում
14:44 24/12/2014
Թուրքիայի «Ազգային շարժում» ընդդիմադիր կուսակցության Կարսի տարածաշրջանային ճյուղի ներկայացուցիչ Յավեր Օզջավան հրապարակել է Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթագծի շահագործումը  հետաձգելու մասին աղմկահարույց մանրամասներ: Այս մասին հաղորդում է ադրբեջանական «Հագըն.ազ» լրատվական պորտալը:
Ինչպես նշվում է նյութում,  Օզջավանի խոսքերով՝ 2008-ին Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթագիծը հայտարարվել էր որպես «դարի նախագիծ»:  Ընդդիմադիր կուսակցության ներկայացուցչի խոսքերով՝ մինչև օրս նախագծի իրականացված չլինելու պատճառները պետք է փնտրել Թուրքիայի հետապնդած քաղաքական շահերում:
Քաղաքական գործիչը նշել է, որ  արդեն վեց տարի է, ինչ անհասկանալի պատճառներով չեն կարողանում երկաթագծի 79 կմ երկարությամբ հատվածի կառուցումն ավարտին հասցնել:
«Այստեղ անում են ամեն ինչ, որպեսզի ձգձգեն շինարարության ժամկետները:  Փորում, բացում են թունելները, սակայն մի քանի օր անց անհասկանալի պատճառներով նորից փակում են դրանք: Մի քանի անգամ փոխել են կապալառու ընկերություններին, ինչպես նաև երթուղին»,-հավաստիացրել է նա:
Նրա խոսքերով՝  երկաթագծի թուրքական հատվածի շինարարության կապալառու ընկերությունն ակտիվ կերպով հովանավորել  է Էրդողանի համախոհներին՝  վերջին տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններում:
«Ոչ ոքի չի մտահոգում երկաթագծի շինարարության ձգձգումը: Այստեղ պարզապես  փողեր են լվանում: Ասում էին, որ այստեղ, ինչպես Էրզրումում,  լոգիստիկ կենտրոն են ստեղծում: Բայց դա կեղծիք է, նույնիսկ հիմքը չեն կառուցել:  Իշխող կուսակցության ներկայացուցիչները զբաղված են միայն նրանով, ինչ հնարավորություն է տալիս իրենց իսկ մարդկանց հարստանալ պետության հաշվին»,- նշել է Օզջավան:
«Հագըն.ազ»-ը հիշեցնում է, որ  ավելի վաղ թուրքական ԶԼՄ-ներում հայտնվել էր աղմկահարույց հաղորդագրություն այն մասին, թե Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթագծի շինարարությունն այդ երկրի տարածքում դադարեցվել է կապալառու ընկերության՝ պլանավորված բոլոր աշխատանքները չկատարելու պատճառով:
Նշենք, որ  ադրբեջանական ԶԼՄ-ներում բազմիցս  հայտնվել են նյութեր, որտեղ երկաթագծի շինարարության ձգձգման պատասխանատվությունը բարդում էին թուրքական և վրացական կողմի ուսերին: Դեռևս նոյեմբերին «Հագըն.ազ»-ը հայտնել էր, որ Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթային մայրուղու  թուրքական հատվածի շինարարության համար հայտարարված մրցույթը շահած թուրքական Özgün-Çelikler Yapı ընկերությունը ստանձնել էր նախագծի բոլոր աշխատանքները 110 մլն մանաթով կատարելու պարտավորություն: Սակայն,  հաշվի առնելով լրացուցիչ ծախսերը, նախագծի ընդհանուր արժեքը հասել էր ընդհուպ մինչև 165 մլն մանաթ:  Ընդ որում՝ շինարարական աշխատանքներն այդպես էլ չեն իրականացվել:
Հիշեցնենք նաև, որ ավելի վաղ՝ 2013 թվականին,  մասնագետները վստահեցնում էին, որ  երկաթուղու շահագործման հանձնելու ժամկետների պարբերաբար ձգձգումն  ավելի շատ քաղաքական, քան թե տեխնիկական դրդապատճառներ ունի:
Նյութեր թեմայի շուրջ՝

«Хаккин.аз»: Турция отмывает деньги путем многолетней задержки строительства железной дороги Баку-Тбилиси-Карс
Представитель Карсского областного отделения оппозиционной турецкой партии «Национальное движение» Явер Озджан обнародовал сенсационные подробности многолетней задержки ввода в эксплуатацию железной дороги Баку-Тбилиси-Карс. Об этом сообщает азербайджанский информационный портал «Хаккин.аз».
Как отмечено в материале, по словам Озджана, в 2008 году Баку-Тбилиси-Карс анонсировался как «проект века». Причины же того, что данный проект не был реализован до сегодняшнего дня, по мнению оппозиционера, надо искать в политических интересах Турции.
Политик отмечает, что по непонятным причинам в Турции уже шесть лет не могут достроить участок железной дороги протяженностью в 79 километров. «Здесь делают все, чтобы оттянуть время строительства. Прорывают тоннели и через несколько дней закапывают их обратно. Несколько раз меняли маршрут и подрядчиков строительства», – сказал он.
Как говорится в материале, по его словам, компания-подрядчик, реализующая строительство турецкого участка железной дороги, активно финансировала сторонников Эрдогана на прошедших муниципальных выборах.
«Никого не волнует задержка строительства железной дороги. Здесь просто отмывают деньги. Говорили, что создадут здесь логистический центр, как в Эрзруме. Но это ложь, даже фундамента не заложили. Представители правящей партии заняты лишь тем, что позволяют своим людям обогащаться за счет государства», – отметил Озджан.
«Хаккин.аз» напоминает, что ранее в турецких СМИ появилось сенсационное сообщение о том, что строительство железной дороги Баку- Тбилиси- Карс приостановлено на территории этой страны в связи с неспособностью компании-подрядчика выполнить все запланированные работы.
Отметим, что в азербайджанских СМИ неоднократно появлялись статьи, где ответственность за задержки строительства железной дороги перекладывалась на плечи турецкой или грузинской стороны. Так, еще в ноябре «Хаккин.аз» сообщил, что компания «Özgün-Çelikler Yapı», выигравшая тендер на строительство турецкого участка железнодорожной магистрали Баку-Тбилиси-Карс, взялась выполнить все работы по проекту приблизительно за 110 млн. манатов. Однако, с учетом дополнительных расходов, сумма проекта возросла до 165 млн. манатов. Тем не менее, работы по строительству так и не были выполнены.
Напомним также, что ранее, в 2013 году, специалисты уверили, что постоянные переносы сроков сдачи объекта в эксплуатацию выглядят больше политическими, нежели техническими.
Правительство Турции тормозит строительство железной дороги Баку-Тбилиси-Карс
В Грузии бастуют рабочие железной дороги Баку-Тбилиси-Карс
Кто блокирует строительство железной дороги Баку-Тбилиси-Карс. Анализирует Станислав Тарасов
«Зеркало»: Железная дорога Баку-Тбилиси-Карс должна была быть сдана в эксплуатацию в 2009г., но не будет работать и в 2014г.