Փոխարժեքի տատանումները կայունացել են, գներն էլ նվազել. Վաչե Գաբրիելյան
ՀՀ կառավարության այսօրվա նիստի սկզբում վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն առաջարկեց փոխվարչապետ Վաչե Գաբրիելյանին ներկայացնել ֆինանսական շուկայում իրականացրած մոնիթորինգի արդյունքները:
Վ. Գաբրիելյանը նշեց, որ փոխարժեքի տատանումները կայունացել են, գներն էլ նվազել. «Փոխարժեքի տատանումները կայունացել են, և այս պահին փոխանակման կետերում փոխարժեքի գնման և վաճառքի տարբերությունները կազմում են 3-5 դրամ, որը պատմական ստանդարտ չափի մեջ է»:
Նրա խոսքերով՝ դեկտեմբերի 16-17-ին հանրապետությունում փակ են եղել շուրջ 94 խանութներ, քանի որ կային սպասումներ: Այսօր արդեն բոլոր այդ խանութներն աշխատում են. «Բոլոր բաց խանութներում մի պահ կար, որ ապրանքները կային, բայց գնման գինը հստակ նշված չէր: Դա ևս վերացել է, բոլոր տեղերում այդ ապրանքները վաճառվում են հստակ գնով և տատանման ենթակա չեն: Մենք նաև ստացել ենք ՏՄՊՊՀ ամենօրյա դիտանցումները, որոնք կատարվել են մի շարք խանութներում: Տեղեկատվություն եղավ մամուլում, որ այդ գները ամբողջովին բնորոշ չէին իրականությանը: Այդ խոշոր խանութներում ևս դեկտեմբերի 17-ի եղած պիկից զգալիորեն իջել են և էլի ունեն կայունության միտում»:
Նա նաև տեղեկացրեց, որ կայունացման միտում են դրսևորել գազալցակայանների և այլ ոլորտների գները:
Փոխվարչապետը հայտնեց, որ աշխատանքային խումբը նաև գործողություններ է նախաձեռնել մի շարք այլ ուղղություններով: Մասնավորապես՝ ՀՀ կենտրոնական բանկը կներկայացնի հայեցակարգ փոխանակման կետերի կարգավորման վերաբերյալ, որպեսզի տատանումները հնարավորինս փոքր լինեն. «ՏՄՊՊՀ-ն կներկայացնի հնարավոր անելիքները, մասնավորապես՝ այն, թե ինչպիսին է լինելու իրենց անելիքները գերիշխող դիրք ունեցող տնտեսվարող սուբյեկտների նկատմամբ»:
Նրա խոսքերով՝ այս կանոնակարգված աշխատանքի միջոցով խումբը կառավարությանն ու վարչապետին կներկայացնի ավելի երկարաժամկետ հատվածին ուղղված միջոցառումներ:
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն էլ նշեց, որ աշխատանքային խումբը պետք է ունենա երկու ծրագիր` կարճաժամկետ և երկարաժամկետ. «Ես կարծում եմ, որ պարբերաբար հասարակությանը պետք է տեղեկացնել գործընթացների մասին»:

Вице-премьер Армении: Вслед за стабилизацией валютного курса стабилизировались и цены
В начале заседания правительства Армении премьер-министр РА Овик Абраамян предложил вице-премьеру Ваче Габриеляну представить результаты проведенного на финансовом рынке мониторинга.
Ваче Габриелян отметил, что колебания валютного курса стабилизировались, а цены снизились. «Колебания курса стабилизировались, на данный момент разница между курсами покупки и продажи валют в пунктах обмена составляет 3-5 драмов», – сказал он.
«Мы также получили результаты ежедневных мониторингов, проведенных Государственной комиссией по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК) в ряде магазинов», – сказал Ваче Габриелян, добавив, что в крупных магазинах также после пика 17 декабря цены существенно снизились и демонстрируют тенденцию к стабилизации.
Вице-премьер сообщил также, что рабочая группа предприняла меры и в других направлениях. Так, ЦБ РА представит концепцию, которая позволит уменьшить колебания в пунктах обмена валют. «ГКЗЭК представит свои действия в отношении к хозяйствующим субъектам, занимающим доминирующее положение», – добавил он.
Премьер в свою очередь отметил, что рабочая группа должна иметь 2 программы: краткосрочную и долгосрочную. «Я считаю, что общество систематически нужно информировать о данных процессах», – сказал О.Абраамян.