Չավուշօղլու. «Թույլ չենք տա Հայաստանին 1915 թ-ի դեպքերը որպես ցեղասպանություն ներկայացնել»
«Թուրքիան թույլ չի տա Հայաստանին 1915 թվականի իրադարձությունները քարոզել որպես ցեղասպանություն»: Նման հայտարարությամբ է հանդես եկել Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն: Փոխանցում է «Վեստիկ կավկազա.ռու»-ն` հղում անելով TRT Haber հեռուստալիքին տված Չավուշօղլուի հարցազրույցին:
Թուրք նախարարի խոսքով` Թուրքիան հետևում է այս ուղղությամբ Հայաստանի կողմից իրականացվող քայլերին: Վերջինս նշել է, որ Հայաստանը և հայկական լոբբին այդ բնագավառում հատուկ ակտիվություն են ցուցաբերել 2014 թվականին:
«Բայց դա չի նշանակում, որ Թուրքիան անպատասխան է թողնելու»,- նշել է Չավուշօղլուն` հավելելով, որ Անկարան պատրաստ է 1915 թվականի իրադարձությունները ուսումնասիրելու համար հանձնաժողով ստեղծել:

Турция не оставит без ответа активные действия Армении в вопросе Геноцида армян. Угрозу озвучил глава МИД М. Чавушоглу
14:56 26/12/2014
Глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу заявил, что Анкара «не позволит Армении пропагандировать и представлять события 1915 года как геноцид». Как передает «Вестник Кавказа», об этом министр иностранных дел страны сказал в интервью телеканалу TRT Haber.
Согласно информации, М. Чавушоглу также отметил, что «Турция наблюдает за действиями Армении в этом направлении».
По словам главы турецкого внешнеполитического ведомства, «в 2014 году Армения и армянское лобби проявляли в этой области особую активность».
«Однако это не значит, что Турция оставит это без ответа», – сказал Чавушоглу.
Он также подчеркнул, что Анкара «готова создать комиссию для расследования событий 1915 года».