Ռիգայում ԵՄ-Հայաստան հարաբերությունների մասին նոր պայմանագիր կստորագրվի. «ՀԺ»
2015թ. մայիսին Ռիգայում տեղի է ունենալու ԵՄ Արևելյան գործընկերության գագաթնաժողովը, և Հայաստանի ու ԵՄ ներկայացուցիչները պայմանավորվել են Ռիգայում ԵՄ-Հայաստան հարաբերությունների մասին նոր պայմանագիր ստորագրել. գրել է «Հայկական Ժամանակ»-ը:
«ՀՀ իշխանության ներկայացուցիչները մեր ունեցած այս տեղեկությունները չեն հերքում: Մենք տեղեկություններ ունենք, որ փաստաթուղթը կարող է կոչվել անգամ ԵՄ-Հայաստան Ասոցացման համաձայնագիր և կշարունակի արդեն իսկ ձախողված, բայց հանրահայտ Ասոցացման համաձայնագրի մի շարք դրույթներ: Նոր փաստաթղթում, սակայն. Խորը ն համապարփակ ազատ առևտրի մասին սահմանումներ չեն լինի, և կլինեն միայն քաղաքական համագործակցության դրույթներ: Ի դեպ, մեր աղբյուրները հայտնում են, որ դեռևս 2013 թվականի Վիլնյուսյան գագաթնաժողովում Հայաստանի և ԵՄ ներկայացուցիչները իրար են փոխանցել Ասոցացման համաձայնագրի բանակցված փաթեթները և արձանագրել, որ դրանք բանակցված-ավարտված են, և կարող են ստորագրվել ցանկացած պահի»,-հավելել է թերթը:

Haykakan Zhamanak: New EU-Armenia deal to be signed in Riga
The EU Eastern Partnership summit will take place in Riga in May 2015. Representatives of Armenia and the EU have reached an agreement to sign a new deal on the sidelines of the summit, Haykakan Zhamanak reports.
According to the newspaper, the authorities do not deny the report. The newspaper has learnt that the document may be called Association Agreement and repeat several provisions of the previous agreement. It will not contain provisions on deep and comprehensive free trade area. Only provisions on political cooperation will be reflected in the deal.
Sources told the newspaper that at the 2013 Eastern Partnership summit in Vilnius representatives of Armenia and the EU exchanged negotiated packages of the Association Agreement, and stated that they are complete and can be signed at any moment.