Ուսումնասիրվում են Հրաչյա Հարությունյանին Հայաստան տեղափոխելու փաստաթղթերը. Ե. Թումանյանց
Ռուսաստանի Դաշնությունում 6 տարի 9 ամիս ազատազրկման դատապարտված Հայաստանի քաղաքացի Հրաչյա Հարությունյանի ընտանիքը դիմել է Հայաստանի արդարադատության նախարարությունը՝  նրա Հայաստան տեղափոխելը կազմակերպելու համար: Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի բռնությունների կանխարգելման վարչության պետ, իրավապաշտպան Երանուհի Թումանյանցը:
Նա նշեց, որ Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակն արդարադատության նախարարությանն է հանձնել մի քանի անհրաժեշտ նյութեր, որոնք գրասենյակին էր տվել Հ. Հարությունյանի փաստաբանը:
«Այժմ նախարարությունը զբաղվում է այդ գործով, ուսումնասիրում է փաստաթղթերը»,- ասաց Ե. Թումանյանցը:
Նա նշեց, որ արտահանձնման գործընթացի կազմակերպումը բավականին երկար է տևում. «Նախ պետք է ուսումնասիրվեն փաստաթղթերը, հասկացվի համապատասխանելիությունը կոնվենցիային և տեղափոխման իրականացման հնարավորությունը, այնուհետև Ռուսաստանի հետ վարվի գրագրություն: Ռուսաստանն էլ իր համաձայնությունը պետք է տա տեղափոխման համար: Միայն այդ գրագրությունը մոտ կես տարի տևում է»:
Հիշեցնենք, որ Հ. Հարությունյանը, ով իր «Կամազ» մակնիշի մեքենայով նախորդ տարվա հուլիսի 13-ին ՌԴ Պոդոլսկի շրջանի մերձակայքում բախվել էր մարդատար ավտոբուսին, ինչի հետևանքով զոհվել էր 18 մարդ, դատապարտվել է 6 տարի ու 9 ամիս ազատազրկման: Դատավճիռը Մոսկվայի Տրոիցկի դատարանը կայացրել է օգոստոսի 4-ին: Դատավճռի համաձայն, Հրաչյա Հարությունյանը մեղավոր է ճանաչվել երկու հոդվածներով, այն է` ճանապարհային երթևեկության և տրանսպորտային միջոցների շահագործման կանոնները խախտելը, որն առաջացրել է ծանր հետևանքներ և կեղծ փաստաթղթի օգտագործումը:

Семья Грачья Арутюняна обратилась в Минюст Армении с просьбой об его экстрадиции из России
Семья осужденного в РФ водителя «КамАЗа» Грачья Арутюняна обратилась в министерство юстиции Армении с просьбой организовать его экстрадицию из России на родину. Об этом сообщила в беседе с корреспондентом Panorama.am начальник управления предотвращения насилия аппарата омбудсмена Армении Ерануи Туманянц.
По ее словам, офис омбудсмена передал Минюсту РА необходимые материалы, полученные от адвоката Арутюняна.
«В настоящее время Минюст РА изучает эти документы», – сказала она. Ерануи Туманянц отметила также, что оформление процедуры экстрадиции – достаточно длительный процесс.
Отметим, Троицкий суд Москвы в понедельник, 4 августа, приговорил Г.Арутюняна к 6 годам и 9 месяцам колонии.
Напомним, в результате ДТП 13 июля 2013г. на территории «новой Москвы» (под Подольском), при столкновении грузовика, за рулем которого был Арутюнян, и рейсового автобуса, погибли 18 человек, еще около 60 получили ранения различной степени тяжести. В ходе следствия выяснилось, что грузовик как следует не обслуживался, в итоге тормоза у него работали неисправно. Общественный резонанс вызвало и то обстоятельство, что в суд обвиняемого доставили из больницы в женском халате.