Հայոց ցեղասպանության զոհ դարձած գրողների աշխատանքները թարգմանվելու են տարբեր լեզուներով
2015 թվականին Հայաստանի գրողների միության նախաձեռնությամբ գերմաներեն, անգլերեն, ֆրանսերեն և ռուսերեն են թարգմանվելու Հայոց ցեղասպանության զոհ դարձած գրողների աշխատանքները: Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց Գրողների միության նախագահ Էդուարդ Միլիտոնյանը:
Նա տեղեկացրեց, որ գերմաներեն լեզվով թարգմանողները հենց գերմանացի գրողներ են, ովքեր արդեն սկսել են իրենց աշխատանքը: Մայիսի սկզբին Գերմանիայում մեծ շուքով կկայանա շնորհանդեսը:
«Կարծում ենք՝ այլ լեզուներով էլ պետք է թարգմանվեն: Ամեն երկիր պետք է իմանա, թե Հայոց ցեղասպանությանը զոհ դարձած ինչպիսի մեծ գրողներ ենք ունեցել: Սա էլ իր ազդեցության չափը կունենա: Անշուշտ, Դանիել Վարուժանի, Սիամանթոյի, Գրիգոր Զոհրապի նման մեծություններ ամեն օր չեն ծնվում»,- ասաց Է. Միլիտոնյանը:
Գրողների միության նախագահը նաև տեղեկացրեց, որ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ հայերենից բազմաթիվ գրքեր են թարգմանվելու այլ լեզուներով, ինչպես նաև այլ լեզուներից (Ցեղասպանության թեմայով)՝ հայերեն:
Ամփոփելով 2014 թվականի գրահրատարակչական ոլորտը, Է.Միլիտոնյանն ասաց, որ պետական աջակցությամբ, պետական պատվերով, հրատարակիչների ծախսերով հրատարակվել են շատ լավ գրքեր:
«Միջազգային ցուցահանդեսներում հայ գիրքը ներկայանում է իր բարձր որակով: Եթե համեմատության մեջ դիտարկենք, կտեսնենք, որ եվրոպական մակարդակի գրքեր են իրենց տպագրական, արտաքին տեսքով: Զգալի աճ կա այս ոլորտում»,- նշեց նա:
Գրողների միության նախագահի խոսքով, հասարակության շրջանում գրքի նկատմամբ հետաքրքրությունը բարձրացել է. «Որոշակի հետաքրքրություն կա ժամանակակից գրականության, նաև մանկական գրականության, պատմության վերաբերյալ գրքերի նկատմամբ»:
Է. Միլիտոնյանի կարծիքով, գրքի նկատմամբ հետաքրքրությունը բարձրացնելու ու մարդուն դեպի գիրքն ուղղելու գործում մեծ դերակատարում ունեն ԶԼՄ-ները: Ըստ նրա, ինչքան գրքերի, գրողների, հրատարակչական գործի մասին շատ խոսվի, քննարկումներ, բանավեճեր շատ կազմակերպվեն, այնքան մարդն ավելի շատ կցանկանա իր ձեռքը գիրք վերցնել:

Произведения писателей, ставших жертвами Геноцида армян, будут переведены на множество языков
В 2015 году по инициативе Союза писателей Армении на немецкий, английский, французский и русский языки будут переведены произведения поэтов и прозаиков, ставших жертвами Геноцида армян в Османской империи 1915 года. Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am сообщил председатель Союза писателей Армении Эдуард Милитонян.
Так, переводы на немецкий язык выполняют писатели из Германии, которые уже приступили к работе. В начале мая в Германии состоится большая презентация.
«Произведения должны быть переведены и на другие языки. Каждая страна должна знать этих писателей и поэтов, ставших жертвами Геноцида армян. Это также будет иметь свое воздействие. Безусловно, такие великие поэты и писатели, как Даниел Варужан, Сиаманто, Григор Зограб, рождаются не каждый день», – сказал Эдуард Милитонян.
Кроме того, по словам главы Союза писателей Армении, по случаю 100-й годовщины Геноцида армян, с армянского языка на другие языки будут переведены многочисленные книги, посвященные теме Геноцида армян.
Подводя итоги уходящего 2014 года, Эдуард Милитонян отметил, что в этом году были изданы очень хорошие книги, которые по своему типографическому качеству и внешнему виду соответствуют европейским стандартам.
Кроме того, глава Союза писателей Армении отметил, что наблюдается рост общественного интереса к книгам. «Интерес наблюдается к современной литературе, а также к детской литературе и к историческим книгам», – добавил он.