ՌԴ-ում ուժի մեջ է մտել օրինախախտ-ներգաղթյալների մուտքն արգելող օրենքը
Հունվարի 10-ին ուժի մեջ մտած օրենքը տարբերակված արգելք է մտցնում արտասահմանցի օրինախախտ-ներգաղթյալների ՌԴ մուտքի համար: Այս մասին հաղորդում է «Ինտերֆաքսը»:
ՌԴ-ում մնալու 120 օրվա ժամկետը գերազանցելը կհանգեցնի 3 տարով մուտքի արգելքի, իսկ 270-օրյա ժամկետի գերազանցման դեպքում՝ մուտքը կարգելվի 5 տարով:
«Ավելի քան 360 օր ՌԴ-ում ապօրինի գտնվելու դեպքում մուտքը կարգելվի 10 տարով»,-հայտարարել է Դաշնային միգրացիոն ծառայության ղեկավար Կոնստանտին Ռոմոդանովսկին:
Նրա խոսքով, այսկերպ, ավելի քան 1 միլիոն արտասահմանցիների համար կարող է 10 տարով փակվել մուտքը Ռուսաստան:
«Մեր տեղեկատվական համակարգը ցույց է տալիս, որ ՌԴ տարածքում ներկայումս մոտ 3 միլիոն արտասահմանցի կա, որոնք զգալիորեն գերազանցել են 90 օր բնակվելու ժամկետը: Նրանք չեն բարեհաճել դիմել միգրացիոն ծառայություն: Կարծում են, որ կարող են այստեղ հանգիստ և անպատիժ ապրել ու փող աշխատել: Սակայն մեր տեղեկատվական համակարգը նրանց գիտե անուն առ անուն: Նրանց մեծամասնությունը ԱՊՀ երկրների քաղաքացիներ են»,-հաղորդել է Ռոմոդանովսկին:
Նրա խոսքով, ավելի քան 734 հազար արտասահմանցի ՌԴ-ում է՝ խախտելով 270 օրյա ռեժիմը, ևս 1 միլիոն 28 հազար 62 արտասահմանյան քաղաքացի՝ ավելի քան 360 օր:
«2015-ի հունվարի 10-ից ուժի մեջ են մտնում օրենսդրության նոր դրույթներ, որոնք նախատեսում են հենց նման տարբերակումներ՝խախտման աստիճանը որոշելու համար: ՌԴ-ում գտնվելու ժամկետը հաստատված չափանիշները գերազանցելու դեպքում կհետևի տարբերակված պատիժ: Նրանց համար, ովքեր կգերազանցեն 120 օր գտնվելու ժամկետը, սակայնկհեռանա երկրից մինչև 270 օրը լրանալը, իսկ այդ կատեգորիայում 1 միլիոն 196 հազար 619 արտասահմանցի կա, նախատեսվում է տեղեկատվական համակարգի որոշման վերանայման հնարավորություն՝ ելնելով միայն մարդասիրական նկատառումներից»,-հավելել է ծառայության ղեկավարը:

Сегодня, 10 января, вступил в силу закон, который вводит дифференцированный запрет на въезд в Россию для иностранных мигрантов-нарушителей. Об этом сообщает «Интерфакс».
Превышение 120-дневного пребывания приведет к автоматизированному закрытию въезда на 3 года, превышение 270 дней – въезд будет закрыт на 5 лет. «Незаконное нахождение более 360 дней – шлагбаум закроется на 10 лет», – заявил ранее «Интерфаксу» глава ФМС Константин Ромодановский.
По его словам, таким образом, более чем 1 млн. иностранцев может быть закрыт въезд в Россию на 10 лет за превышение срока законного пребывания.
«Наша информационная система показывает, что на территории РФ в настоящее время находятся почти 3 млн. иностранных граждан, значительно превышающих срок законного пребывания – 90 суток», – сказал Ромодановский.
«Эти господа не соизволили обратиться в ФМС. Считают, что могут здесь спокойно и безнаказанно пребывать и, скорее всего, подрабатывать. Однако информационная система ФМС знает их поименно. Исключительное большинство - граждане стран СНГ», – сообщил он.
По его словам, более 734 тыс. иностранцев находятся в России с нарушением более 270 суток, но менее 360 дней. «Еще 1 млн 28 тысяч 62 иностранных гражданина - более 360 суток», – сообщил руководитель ФМС.
«С 10 января 2015 года вступают в силу новые нормы законодательства, предусматривающие именно такое дифференцирование для определения степени нарушения. За превышение срока пребывания с учетом установленных критериев последует и различное наказание», – сказал Ромодановский.
«Для тех, кто превысит срок пребывания в 120 суток, но выедет до истечения 270 суток, а эта категория составляет 1 млн. 196 тысяч 619 иностранцев, предусмотрена возможность пересмотра решения информационной системы, правда, исходя только из гуманитарных соображений», – добавил руководитель ФМС.