Ա. Հովհաննիսյան. ՀՀ ԶՈՒ-ն թույլատրել է միջդիրքային տարածքից հանել դիվերսանտի դիակը
ՀՀ Զինված ուժերը, ելնելով միջազգային մարդասիրական նորմերից, թույլատրել են ադրբեջանական կողմին միջդիրքային տարածքից հանել դիվերսանտներից մեկի դիակը: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ՀՀ ՊՆ մամլո խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը:
«Տավուշում տեղի ունեցած դեպքից հետո որոշ ժամանակ շարունակվում էր լարվածությունը: Հայկական ստորաբաժանումները արժանի հակահարված են տվել բոլոր կրակոցներին: ՀՀ ԶՈւ-երի ստորաբաժանումները ելնելով միջազգային մարդասիրական նորմերից թույլատրել են ադրբեջանական կողմին միջդիրքային տարածքից հանել դիվերսանտներից մեկի դիակը»,- գրել է նա:
Հիշեցնենք, որ նախօրեին ժամը 17:30 ի սահմաններում Տավուշի մարզի հայ-ադրբեջանական պետական սահմանի Բաղանիս գյուղի հատվածում ադրբեջանական զինված ուժերի ստորաբաժանումները դիվերսիոն փորձ են իրականացրել: Հակառակորդի ստորաբաժանումների առաջխաղացումը ժամանակին հայտնաբերվել է: Հայկական բանակի արագ արձագանքման համապատասխան ստորաբաժանումը դարանակալել է և ՀՀ պետական սահմանը խախտած դիվերսիոն խմբի գործողությունները չեզոքացրել է: Հակառակորդի դիվերսիոն խմբի մեկ անդամի դիակը միջդիրքային տարածքում էր: Ցավոք փոխհրաձգության ընթացքում զոհվել է նաև տարածքում գտնվող հովիվ Սերյոժա Նիկոլայի Սարգսյանը` ծնված 1935 թ:

А.Ованнисян: ВС Армении разрешили азербайджанской стороне эвакуировать тело диверсанта
ВС Армении, руководствуясь международными гуманитарными нормами, разрешили азербайджанской стороне эвакуировать с нейтральной зоны тело диверсанта. Об этом на своей странице в социальной сети Facebook написал пресс-секретарь министра обороны Армении Арцрун Ованнисян.
«После инцидента в Тавушской области РА некоторое время сохранялась напряженность. Армянские подразделения дали адекватный ответ на все выстрелы. Подразделения ВС РА, руководствуясь международными гуманитарными нормами, разрешили азербайджанской стороне эвакуировать с нейтральной зоны тело одного из диверсантов», – отметил Арцрун Ованнисян.
Напомним, что накануне, 11 января, около 17:30 по местному времени, подразделения ВС Азербайджана предприняли попытку диверсии у села Баганис Тавушской области Армении, расположенного на армяно-азербайджанской границе. Продвижение подразделений противника было своевременно обнаружено. Соответствующее подразделение быстрого реагирования армянской армии нейтрализовало действия диверсионной группы, нарушившей государственную границу Республики Армения. Тело одного из членов диверсионной группы находилось на территории, расположенной между армянскими и азербайджанскими позициями. К сожалению, при перестрелке погиб находившийся в этой местности пастух – Сережа Николаевич Саркисян, 1935 года рождения.