Ամերիկյան New York Times-ը իր կիրակնօրյա համարում խմբագրական հոդված է հրապարակել` սուր քննադատության ենթարկելով Ադրբեջանում խոսքի ազատության սահմանափակումները և լրագրողների նկատմամբ նախագահ Իլհամ Ալիևի վերջին բռնությունները և կոչ արել Միացյալ Նահանգներին և Եվրոպային ի վերջո ցույց տալ Ադրբեջանի բռնակալին, որ «իրենք չունեն որևէ պատրանք Ալիևի ով լինելու մասին»։
Հոդվածը ներկայացնում ենք կրճատումներով.
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը Բաքվում ամերիկյան նախկին դեսպանի դիվանագիտական հաղորդագրություններում ներկայացվում էր Մայքլ Կորլեոնեի եւ Սաննի Կորլեոնեի երկու կերպարներով` իբրեւ միաժամանակ սառը հաշվարկներ եւ անասելի դաժանություններ անող «Կնքահայրը» ֆիլմի հերոսները։
Ալիեւը արեւմտամետ է մի շարք հարցերում եւ Արեւմունքը նրանով հրապուրվում է. նա փափուկ է, լավ է հագնվում եւ լավ անգլերեն է խոսում։ Նաեւ պատրաստ է իր նավթի եւ գազի պաշարները ուղղել դեպի Եվրոպա եւ Իսրայել։
Միեւնույն ժամանակ, Ալիեւը սարսափելի կոռումպացված է եւ նրա ավտորիտար վարչակարգը աշխարհում մարդու իրավունքների ամենավատ ցուցանիշերն ունի։
Անցյալ ամիս նա շարունակեց ազատ մամուլի եւ հասարակական կազմակերպությունների նկատմամբ իր արշավը, երբ ոստիկանները ԱՄՆ կողմից ֆինանսավորվող Ազատություն ռ/կ Բաքվի գրասենյակի վրա հարձակվեցին` իրենց հետ տանելով համակարգիչները եւ բոլոր փաստաթղթերը, իսկ աշխատակիցները կալանավորվեցին եւ հարցաքննվեցին։
Դրանից մի քանի շաբաթ առաջ կառավարությունը բանտարկեց հայտնի հետաքննող լրագրող Խատիջա Իսմայիլովային, ով հրապարակումներ էր պատրաստում Ալիեւի ընտանիքի բիզնեսների վերաբերյալ։ Իշխանությունները սկզբում նրան շանտաժի ենթարկեցին, հետո մեղադրեցին իր նախկին սիրեցյալին ինքնասպանության դրդելու մեջ` Օրուելի բոլոր կանոններով։
Ալիեւի հայրը` Հեյդար Ալիեւի կառավարում էր երկիրը 1963-ից ի վեր, սկզբում իբրեւ սովետական ղեկավար, ապա իբրեւ նախագահ` մինչեւ իր մահը 2003-ին։ Օգտագործելով նավթային եկամուտները` նրա որդի Իլհամը կայուն կերպով երկրում կառուցել է իր հոր անձի պաշտամունքը եւ վերընտրվել է երեք խնդրահարույց «ընտրությունների» միջոցով։
Արեւմուտքը պետք է հասկանա, որ ավտորիտար Ալիեւն է իրական Ալիեւը։ Քանի դեռ նա արագացնում է իր ընդդիմախոսների եւ ազատության որեւէ դրսեւորման դեմ բռնությունները, Միացյալ Նահանգները եւ Եվրոպան պետք է ավելի հստակեցնեն, որ թեեւ իրենք երբեմն ստիպված են լինում գործ ունենալ նրա հետ, այնուամենայնիվ իրենք չունեն որեւէ պատրանք Ալիեւի ով լինելու վերաբերյալ։

The New York Times: Алиев напоминает братьев Корлеоне из мафиозной семьи «Крестного отца»
«Запад должен понять, что авторитарный господин Алиев и есть настоящий господин Алиев. Пока набирает обороты кампания ликвидации его оппонентов и любого подобия свободы, США и Европа должны четко понять, у них нет представления, кто он такой и какой тяжелый ущерб он наносит своей стране, пока они водят с ним бизнес», – пишет «The New York Times» в редакционной статье о президенте Азербайджана Ильхаме Алиеве.
В материале отмечается, что в депеше американского посла в Баку, опубликованной в Wikileaks Ильхама Алиева сравнивают с расчетливыми, импульсивными и жестокими представителями мафиозного клана Корлеоне из «Крестного отца». Алиев изыскан, хорошо одет и хорошо говорит по-английски, он готов послать свои крупные запасы нефти и газа в Европу и в Израиль, его ислам умеренный и современный, и он принимает такие расточительные международные мероприятия, как Конкурс песни «Евровидение» в 2012 году и предстоящие в июне Европейские игры.
Он также весьма коррумпированный, а его авторитарный режим находится среди стран с самыми худшими показателями в области прав человека в мире, отмечается в статье.
«The New York Times» обращается к теме преследований независимых СМИ и НПО, рассказывая про рейд полицейских в офисы азербайджанской службы «Радио Свобода», которая финансируется со стороны США. В ходе налета были изъяты компьютеры и документы и опечатано помещение. Десятки сотрудников «Радио Свобода» были задержаны и опрошены.
В статье также представляется арест азербайджанского журналиста-расследователя Хадиджи Исмайловой, которая сотрудничала с «Радио Свобода» и рассказывала про прибыльный бизнес клана Алиева. Правительство сначала пыталось напугать и шантажировать ее, но потом ударили ее в оруэлловском стиле – обвинением в доведении своего любовника до самоубийства.
Еще один критик режима – правозащитница Лейла Юнус также находится в тюрьме с прошлого апреля вместе со своим мужем Арифом Юнусом.
«Его отец – Гейдар Алиев „железной рукой” управлял Азербайджаном с 1969 до конца жизни – 2003 года, сначала в качестве „советского босса”, а потом – президента. Сын, с помощью нефтяного богатства Азербайджана, устроился, пройдя трижды через сомнительные выборы, опираясь на культ отца», – пишет газета.
В материале отмечается, что, несмотря на развитие отношений с Западом, Алиев уверен, что организации, финансированные из зарубежных источников, в том числе «Радио Свобода», работают против него. Он видит враждебную американскую руку за всем, начиная со свержения президента Украины Виктора Януковича, заканчивая различными арабскими восстаниями, намереваясь ликвидировать оппозицию в зародыше. 4 декабря главный идеолог Алиева Рамиз Мехтиев опубликовал 60-страничный манифест, жалуясь на «пятую колонну» в лице НПО, которые готовят революцию в стране.
«The Wall Street Journal»: Подлая кампания властей Азербайджана против «Радио Свобода» носит антиамериканский характер