«Ընդունված չէ հյուրընկալվել հրավիրվողին՝ առանց սեփական հրավերի պատասխանը ստանալու»
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը` ի պատասխան Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանի նամակի, որտեղ Թուրքիայի նախագահը Հայաստանի Հանրապետության Նախագահին հրավիրել է ս.թ. ապրիլի 24-ին ներկա լինելու Թուրքիայում Գալիպոլիի ճակատամարտի հարյուրամյակի հիշատակի միջոցառումներին, պատասխան նամակ է հղել, որում, մասնավորապես, ասված է. «Հարգելի պարոն Նախագահ, ստացա Գալիպոլիի ճակատամարտի հարյուրամյակի հիշատակի միջոցառումներին մասնակցելու՝ ինձ ուղղված Ձեր հրավերը:
Հիրավի, Առաջին աշխարհամարտը մարդկության պատմության ամենազարհուրելի էջերից է, որ միլիոնավոր անմեղ մարդկային կորուստների և ճակատագրերի խեղման պատճառ դարձավ:
Գալիպոլիի ճակատամարտի մասնակից էր նաև Օսմանյան կայսրության զորքերի հայազգի հրետանավոր, կապիտան Սարգիս Թորոսյանը. սպա, որ նվիրվել էր կայսրության պաշտպանության ու անվտանգության ապահովմանը և հավատարիմ ծառայության ու սխրանքների համար Օսմանյան կայսրության կողմից արժանացել էր ռազմական պարգևների: Մինչդեռ, նույն թվականին իր գագաթնակետին հասած՝ Օս-մանյան կայսրության կողմից հայ ժողովրդի նկատմամբ նախապես ծրագրված և իրականացված զանգվածային ջարդերի ու բռնի տեղահանման ալիքը չշրջանցեց անգամ Սարգիս Թորոսյանին: Ցեղասպանությանը զոհ գնացած մեկուկես միլիոն հայերի թվում էին նրա ծնողները, ովքեր դաժանաբար սպանվեցին, իսկ քույրը մահացավ Սիրիայի անապատում:
Հենց նախադեպը չունեցող այդ կոտորածի արդյունքում էր, որ Ռաֆայել Լեմկինը ստեղծեց «ցեղասպանություն» եզրույթը, և դրա անպատժելիությունն էր, որ հող նախապատրաստեց Հոլոքոստի և Ռուանդայում, Կամբոջայում ու Դարֆուրում ցեղասպանությունների համար:
Ըստ Ձեզ՝ Գալիպոլիի մարտերը ոչ միայն Թուրքիայի, այլև ողջ աշխարհի համար պատերազմից ծնունդ առած բարեկամական հարաբերությունների առանձնահատուկ օրինակ են, իսկ ճակատամարտի դաշտը՝ պատերազմի դառը ժառանգության մասին հիշեցնող խաղաղության և բարեկամության հուշարձան: Մի կողմ թողնելով բոլորին քաջ հայտնի Գալիպոլիի ճակատամարտի նշանակությունը կամ Թուրքիայի վիճահարույց դերակատարությունը Առաջին և Երկրորդ համաշխարհային պատերազմների ընթացքում՝ անհրաժեշտ է հիշել, որ խաղաղությունը և բարեկամությունն առաջին հերթին պետք է հիմնված լինեն սեփական անցյալի հետ առերեսման խիզախության, պատմական արդարության, ինչպես նաև համամարդկային հիշողության՝ ոչ թե ընտրովի, այլ ամբողջական ճանաչման վրա:
Ավա՜ղ, Թուրքիան շարունակում է ժխտողականության իր ավանդական քաղաքականությունը և տարեցտարի «կատարելագործելով» պատմության աղճատման իր գործիքակազմը՝ Գալիպոլիի մարտերի հարյուրամյակն այս տարի առաջին անգամ նշում է ապրիլի 24-ին, այն դեպքում, երբ դրանք սկսվել են 1915 թվականի մարտի 18-ին և շարունակվել մինչև 1916 թվականի հունվարի վերջը, իսկ դաշնակիցների ափհանման օպերացիան՝ Գալիպոլիի ցամաքային մարտերը սկսվել են ապրիլի 25-ին: Ի՞նչ նպատակ է սա հետապնդում, եթե ոչ համաշխարհային հանրության ուշադրությունը Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի միջոցառումներից շեղելու պարզունակ նպատակ: Մինչդեռ, մինչև հիշատակի միջոցառում նախաձեռնելը, Թուրքիան շատ ավելի կարևոր պարտականություն ուներ սեփական ժողովրդի և ողջ մարդկության հանդեպ, այն է՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչումն ու դատապարտումը:
Ուստի, խորհուրդ կտայի համաշխարհային խաղաղությանն ուղղված Ձեր կոչերում չմոռանալ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ուղերձ հղել աշխարհին՝ ոգեկոչելով մեկուկես միլիոն անմեղ զոհերի հիշատակը: Յուրաքանչյուրիս պարտքն է գալիք սերունդներին փոխանցել խեղաթյուրումից զերծ իրական պատմությունը՝ այդ կերպ կանխելով ոճրագործությունների կրկնությունն ու հող նախապատրաստելով ազգերի, հատկապես հարևան ազգերի միջև մերձեցման և հետագա համագործակցության համար:
Հ.Գ. Ձերդ Գերազանցություն, դեռևս մի քանի ամիս առաջ հրավիրել եմ Ձեզ Երևան՝ 2015 թվականի ապրիլի 24-ին միասին հարգելու Հայոց ցեղասպանության անմեղ նահատակների հիշատակը: Մեզ մոտ ընդունված չէ հյուրընկալվել հրավիրվողին՝ առանց սեփական հրավերի պատասխանը ստանալու»:

Armenian President Serzh Sargsyan responded to Turkish President Recep Tayyip Erdogan’s invitation to visit Centennial commemoration event dedicated to the Battle of Gallipoli in Turkey, reminding his earlier invitation to visit Yerevan on the same day – April 24 – when the Armenians of the world together with the international community will be marking the Centennial of the Armenian Genocide.
Panorama.am presents the unofficial translation of the letter in English.
Honorable Mr President:
I am in receipt of your invitation to take part in the ceremonies dedicated to the Centennial anniversary of the Battle of Gallipoli.
Indeed, the World War I has been one of the most horrible chapters in the history of humankind that resulted in millions of casualties and crippled destinies.
An Armenian artilleryman, captain Sargis Torosyan was one of the conscripts in the Ottoman forces at the Battle of Gallipoli. He was an officer who devoted himself to the defense and security of the Empire, and for his faithful service and heroic deeds received military awards on behalf of the Ottoman Empire. Whereas the wave of mass atrocities and forced deportations, planned and implemented by the Ottoman Empire against the Armenian people, that reached their peak in the same year, encircled even Sargis Torosyan’s family. Among those one and a half million Armenians slaughtered in the Genocide were his parents, who were brutally killed, and his sister died in the deserts of Syria.
It was because of these unprecedented massacres that Raphael Lemkin coined the term “genocide”, and it was the impunity of it that paved the way for the Holocaust and genocides in Cambodia, Rwanda and Darfur.
According to you, not only for Turkey alone, but for the international community as well, the battle of Gallipoli is an exceptional example of friendly relations born out of war, and the battlefield that reminds of bitter legacy of war is now a monument of peace and friendship. Leaving aside the well-known meaning of the Battle of Gallipoli or the controversial role of Turkey in two World Wars, one must not forget that peace and friendship first and foremost should be based on the courage to confront the past, on historical justice, as well as on recognition of full-fledged universal memory and not selective approach.
Alas, Turkey continues its traditional policy of denialism and by “improving” its toolset of distorting the history year by year, for the first time this year the centennial of the Battles of Gallipoli will be marked on April 24, notwithstanding that those began on March 18, 1915 and continued through late January 1916, with the allied landing and battles on the ground starting on April 25. What else if not the simple purpose of diverting the attention of international community from the events marking the Centennial of the Armenian Genocide is this now pursuing? Whereas prior to initiating any commemoration events Turkey had much more important responsibility towards its own people and all humankind -- to recognize and condemn the Armenian Genocide.
Therefore, I would advise to remember and include in Your calls of international peace also a message to the world to recognize the Armenian Genocide and commemorate its one-and-a-half million victims. It is the duty of each of us to deliver the real and undistorted history to the next generations, thus preventing the repetition of massacres and building grounds for the rapprochement and further cooperation among nations, especially those that are neighbors.
P.S. Your Excellency, I have invited You to Yerevan still a few months ago to honor the memory of the innocent victims of the Armenian Genocide together on April 24, 2015. It is alien to our traditions to visit the invitee without having received a response to one’s own invitation.