Ռուսաստանում էբոլայի կասկածանքով 40 մարդ է հետազոտվել
Ռուսաստանում էբոլայի կասկածանքով 40 մարդ է հետազոտվել: Բոլոր դեպքերում ախտորոշումը չի հաստատվել: Այս մասին հայտնում է «Ինտերֆաքսը»` վկայակոչելով ՌԴ Սպառողների իրավունքների և մարդու բարեկեցության պաշտպանության ոլորտում վերահսկողության Դաշնային ծառայության ղեկավար Աննա Պոպովային:
«Դիտարկման ամբողջ ժամանակահատվածում վարակիչ հիվանդության ախտանշաններով մոտ 40 մարդ է հոսպիտալացվել և հետազոտվել Էբոլա տենդի կասկածանքով: Բոլոր արդյունքները բացասական են, անհրաժեշտ միջոցառումները ձեռնարկված են»,- ասել է ՌԴ գլխավոր վարակաբանը:
Նշվում է նաև, որ երկրում գործում է ուղևորների մոնիտորինգի ծրագիր, որոնք երկիր են ժամանում Էբոլայի բռնկման երկրներից: 52 սուբյեկտներում կատարված դիտարկման ամբողջ ժամանակահատվածում Ռուսաստան է ժամանել այդպիսի 4,5 հազար մարդ:
Արևմտյան Աֆրիկայում Էբոլա տենդի համաճարակն սկսվել է Գվինեայում 2014 թ. փետրվարին: Ըստ ԱՀԿ-ի՝ Էբոլա համաճարակի զոհերի թիվը հասել է 8,2 հազարի, վարակվածների թիվը` 20,7-ի:

В России с подозрением на заболевание вирусом Эбола были обследованы 40 пациентов
В России с подозрением на заболевание вирусом Эбола были обследованы 40 пациентов. Как пишет «Лента.ру», во всех случаях диагноз не подтвердился.
Руководитель Роспотребнадзора Анна Попова сообщила сегодня ИА «Интерфакс»: «За весь период наблюдения с признаками инфекционных болезней были госпитализированы и обследованы на лихорадку Эбола около 40 человек. Все результаты отрицательные. Необходимые мероприятия проведены».
В стране действует программа мониторинга пассажиров, приезжающих из стран, где зафиксирована вспышка Эболы. Всего за время наблюдений в 52 субъекта РФ прибыли 4,5 тысячи таких лиц.
Эпидемия лихорадки Эбола в Западной Африке началась в феврале 2014 года в Гвинее. За это время она вышла за пределы страны и распространилась на Либерию, Сьерра-Леоне, Нигерию, Сенегал, США, Испанию и Мали. По данным на 7 января, заражены вирусом около 20,7 тысячи человек, 8,2 тысячи умерли.