Աշխարհի բնակչության 1 տոկոսի ունեցվածքը կարող է գերազանցել մնացած 99 տոկոսի ունեցվածքին
Աշխարհի բնակչության 1 տոկոսը կազմող ամենաապահովված մարդկանց ընդհանուր ունեցվածքը 2016-ին պատմության մեջ առաջին անգամ կարող է ավելին լինել քան մնացած 99 տոկոսի հավաքական ունեցվածքը: Այս մասին գրում է Գազետա.ռու կայքը՝ հղում անելով The Independent-ին: Հետազոտությունը կատարել է Oxfam բարեգործական կազակերպությունը: Զեկույցը հրապարակվել է այսօր՝ Դավոսի համաշխարհային տնտեսական համաժողովի նախօրեին:
Ներկայումս 1 տոկոս ամենահարուստ մարդկանց է պատկանում աշխարհի բարեկեցության 48 տոկոսը, իսկ հաջորդ տարի այս ցուցանիշը կարող է առաջին անգամ գերազանցել 50 տոկոսը: Oxfam-ում նշում են, որ աճող անհավասարությունը զսպում է պայքարը գլոբալ աղքատության դեմ, ընդ որում դա տեղի է ունենում այն փուլում, երբ ավելի քան 1 միլիարդ մարդ ապրում է օրական 1,25 դոլարով:
Փորձագետները նաև ընդգծում են, որ համաշխարհային ունեցվածքը գնալով ավելի շատ է կենտրոնանում «փոքրիկ հարուստ վերնախավի ձեռքում»: Աշխարհի ամենահարուստ մարդկանց 1 տոկոսի մեջ են ամերիկացի ներդրող Ուորրեն Բաֆֆեթը, Նյու Յորքի նախկին քաղաքապետ Մայքլ Բլումբերգը և հնդիկ գործարար Դիլիպ Շանգվին:
Oxfam-ը ծրագրում է Դավոսի համաժողովի մասնակիցներին կոչ անել նոր միջոցառումներ ձեռնարկել գլոբալ անհավասարության խնդիրը լուծելու համար, օրինակ՝ սահմանել աշխատավարձ, որը ցածր չի լինի նվազագույն սպառողական զամբյուղից:

The wealthiest 1% will soon own more than the rest of the world's population, the BBC reported, citing a study by anti-poverty charity Oxfam.
The charity's research shows that the share of the world's wealth owned by the richest 1% increased from 44% in 2009 to 48% last year.
On current trends, Oxfam says it expects the wealthiest 1% to own more than 50% of the world's wealth by 2016.
The research coincides with the start of the World Economic Forum in Davos.
The annual gathering attracts top political and business leaders from around the world.
Oxfam's executive director Winnie Byanyima, who will co-chair the Davos event, said she would use the charity's high-profile role at the gathering to demand urgent action to narrow the gap between rich and poor.
In a statement ahead of the gathering, Ms Byanyima said the scale of global inequality was "simply staggering."
"It is time our leaders took on the powerful vested interests that stand in the way of a fairer and more prosperous world.
"Business as usual for the elite isn't a cost-free option - failure to tackle inequality will set the fight against poverty back decades. The poor are hurt twice by rising inequality - they get a smaller share of the economic pie and because extreme inequality hurts growth, there is less pie to be shared around," she added.