Աշխարհի բնակչության 1 տոկոսի ունեցվածքը կարող է գերազանցել մնացած 99 տոկոսի ունեցվածքին
Աշխարհի բնակչության 1 տոկոսը կազմող ամենաապահովված մարդկանց ընդհանուր ունեցվածքը 2016-ին պատմության մեջ առաջին անգամ կարող է ավելին լինել քան մնացած 99 տոկոսի հավաքական ունեցվածքը: Այս մասին գրում է Գազետա.ռու կայքը՝ հղում անելով The Independent-ին: Հետազոտությունը կատարել է Oxfam բարեգործական կազակերպությունը: Զեկույցը հրապարակվել է այսօր՝ Դավոսի համաշխարհային տնտեսական համաժողովի նախօրեին:
Ներկայումս 1 տոկոս ամենահարուստ մարդկանց է պատկանում աշխարհի բարեկեցության 48 տոկոսը, իսկ հաջորդ տարի այս ցուցանիշը կարող է առաջին անգամ գերազանցել 50 տոկոսը: Oxfam-ում նշում են, որ աճող անհավասարությունը զսպում է պայքարը գլոբալ աղքատության դեմ, ընդ որում դա տեղի է ունենում այն փուլում, երբ ավելի քան 1 միլիարդ մարդ ապրում է օրական 1,25 դոլարով:
Փորձագետները նաև ընդգծում են, որ համաշխարհային ունեցվածքը գնալով ավելի շատ է կենտրոնանում «փոքրիկ հարուստ վերնախավի ձեռքում»: Աշխարհի ամենահարուստ մարդկանց 1 տոկոսի մեջ են ամերիկացի ներդրող Ուորրեն Բաֆֆեթը, Նյու Յորքի նախկին քաղաքապետ Մայքլ Բլումբերգը և հնդիկ գործարար Դիլիպ Շանգվին:
Oxfam-ը ծրագրում է Դավոսի համաժողովի մասնակիցներին կոչ անել նոր միջոցառումներ ձեռնարկել գլոբալ անհավասարության խնդիրը լուծելու համար, օրինակ՝ սահմանել աշխատավարձ, որը ցածր չի լինի նվազագույն սպառողական զամբյուղից:

К 2016 году 1% населения Земли будет богаче, чем остальные 99% – Oxfam
К 2016 году самый богатый 1% населения Земли будет обладать большим состоянием, чем остальные 99%. Как передает BBC, об этом предупреждает британская благотворительная организация Oxfam.
Организация пытается привлечь внимание к растущему неравенству в мире в преддверии Всемирного экономического форума в швейцарском Давосе, на котором ежегодно собираются самые влиятельные люди мира.
Глава Oxfam Уинни Бьяньима заявила, что неравенство достигло ошеломляющих масштабов, и разрыв между самыми богатыми и самыми бедными стремительно увеличивается.
Благотворительная организация призвала власти государств мира к борьбе с уклонением от налогов и улучшению качества государственных услуг, а также призвала законодательно закрепить минимальный размер оплаты труда и прожиточный минимум, чтобы способствовать более равномерному распределению доходов.