Արևմտյան Հայաստանի Կարս շրջանում գտնվող Մրենի տաճարը, որը համարվում է համաշխարհային արվեստի գլուխգործոց և հայկական ճարտարապետության ոսկե դարի ստեղծագործություն, այսօր փլուզման եզրին է: Մրենը ներառված է
«Հուշարձանների համաշխարհային հիմնադրամի» (WMF) ցուցակում, որպես ոչնչնացման վտանգի տակ գտնվող հուշարձան, որի պահպանման համար անհրաժեշտ է անհապաղ միջոցներ ձեռնարկել: Այս հարցի շուրջ Panorama.am-ը զրուցել է Տաֆտի համալսարանում հայկական մշակույթի պրոֆեսոր, Մրենի տաճարի առաջատար մասնագետ Քրիստինա Մարանցիի հետ:
- Դոկտոր Մարանցի, 2013թ.-ին Դուք ահազանգեցիք Արևմտյան Հայաստանում՝ Կարսում գտնվող 7-րդ դարի (638թ.) Մրենի տաճարի մասին: Դուք զգուշացնում էիք, որ «համաշխարհային արվեստի գլուխգործոց և հայ ճարտարապետության ոսկե դարի նմուշ» հանդիսացող Մրենը փլուզման եզրին է: Ո՞րն է Մրենի տաճարի հիմնական արժեքն ու կարևորությունը թե՛ որպես ճարտարապետական, և թե՛ որպես կրոնական հուշարձան:
- Մրենը կարևոր է, քանի որ այն 7-րդ դարի Հայաստանի ամենամեծ գմբեթավոր բազիլիկ տիպի կոթողն է, որը պահպանվել է մինչ օրս (Անիի տաճարի երկարությունը փոքր-ինչ պակաս է): Այն գմբեթավոր բազիլիկի ուրույն օրինակ է՝ նուրբ ձուլված սյուներով, որոնք ընդգծում են վեր խոյացող կենտրոնական գմբեթավոր որմնախորշը: Այս պատճառներով է, որ Մրենն իրավացիորեն անվանել են հայ ճարտարապետության Ոսկե դարի գլուխգործոցներից մեկը: Մրենը նաև պահպանել է, ինչպես ես վերջերս ցույց տվեցի, 7-րդ դարի Հայաստանի որմնանկարների ամենածավալուն ծրագիրը և ամենավաղ հայալեզու աստվածաշնչյան արձանագրությունը (պահպանելով 92/93:5 սաղմոսը), որը գտնվում է հաղթակամարում: Գիտնականները նաև ընդգծում են եկեղեցու նշանակությունը որպես արևելյան սահմանի, ինչպես նաև Հերակլ կայսեր (610-641) կողմից այս տարածաշրջանի բյուզանդական կոնսոլիդացման համար կարևոր հուշարձան: Հերակլի անունը արձանագրված է եկեղեցու արևմտյան ճակատում գտնվող արժեքավոր մակագրության մեջ և հավանաբար պատկերված է նաև հյուսիսային ճակատի խորաքանդակի վրա` Քրիստոսի Խաչափայտը երուսաղեմ վերադարձնելիս: Արևմտյան ճակատաքարի վրա նաև փորագրված են Քրիստոսի, հրեշտակների, սրբերի, հոգևորականների և արքայազների պատկերները, ինչը մեծ արժեք է հաղորդում այս եկեղեցուն իր ճարտարապետության, վիմագրության և քանդակագործության համար:
- Ի՞նչ վիճակում է այժմ Մրենի տաճարը:
- Այն հիմա շատ վատ վիճակում է: Հարավային պատը, ինչպես հայտնի է, փլուզվել է 20-րդ դարի սկզբին: Եկեղեցու հարավ-արևմտյան անկյունի մեծ անցքը 1990-ականներին հետզհետե ավելի մեծացավ, և հիմա ճակատը, իր միջնադարյան մակագրություններով հանդերձ, հայտնվել է գետնին: Նաև ճեղք է գոյացել եկեղեցու հյուսիս-արևմտյան անկյան ողջ երկայնքով: Գմբեթի սյուները, ինչպես նաև պահպանված ճակատները քայքայված և վնասված են, հետևաբար վերնակառույցը և գմբեթը բավականաչափ ամուր և համաչափ հենարան չունեն: Հայտնի ճակատաքարը, որը պատկերում է Հերակլին, նույնպես հենարան չունի ձախ մասից և պարզապես կախված է օդում:
- Ո՞րն է թուրքական կառավարության մոտեցումն այս տաճարի խնդրին:
- Երկար տարիներ այս կառույցի համար որևէ բան անելու հնարավորություն չկար. պատճառներից մեկն այն է, որ Մրենը գտնվում է ռազմական գոտում: Սակայն ես վերջերս իմացա, որ մշակույթի նախարարությունը այդտեղ այս տարի մի ծրագիր իրականացնելու թույլտվություն է տվել, որում կներգրավվեն հայեր: Սա շատ կարևոր և ոգևորիչ զարգացում է, և ես հուսով եմ, որ աշխատանքը կարող է սկսվել քանի դեռ շատ ուշ չէ:
- Ձեր ջանքերի շնորհիվ Մրենն ընդգրկվել է Հուշարձանների համաշխարհային հիմնադրամի (WMF) 2014-2017թթ. պահպանության կարիք ունեցող հուշարձանների ցուցակում: Ինչպե՞ս սա կարող է նպաստել տաճարի պահպանմանը:
- Այս ցուցակի կարևորությունը կայանում է նրանում, որ այն ուշադրություն է հրավիրում լքված կամ անտեսված հուշարձանների վրա, այն ապահովում է պաշտոնական, բայց ոչ պետական արձանագրումն այն փաստի, որ տվյալ հուշարձանն արժե փրկել: Սա ինքնին դրական առաջին քայլ է այս ուղղությամբ ծրագիր սկսելու համար: Հույս ունեմ, որ պատմական Հայաստանում գտնվող այլ կոթողներ նույնպես կստանան այս կարգավիճակը: Կարևոր է նաև նշել, որ ի տարբերություն ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության ցուցակի, WMF-ի ցուցակը մշտական ամրագրում չի ենթադրում: Այն ավելի շուտ նախատեսված է որպես կոչ` միջոցներ ձեռնարկելու համար. հենց դա է, որ հույս ունենք կարվի Մրենում առաջիկա երկու տարիների ընթացքում, քանի դեռ այն գտնվում է այս ցուցակում:
- Այժմ հնարավո՞ր է մուտք գործել տաճարի տարածք, թե՞ այն դեռ փակ է այցելուների համար:
- Եվ այո, և ոչ: Անկեղծ ասած ես լավ չգիտեմ, թե Մրենի շրջանը որպես սահմանափակ ռազմական գոտի ներկայումս ինչ կարգավիճակ ունի: Որքանով տեղեկացված եմ, այն հավանաբար դեռ պաշտոնապես փակ է, թեև տեղայնքն այժմ կարծես պակաս ռազմականացված է: Սակայն փաստերը ցույց են տալիս, որ Մրենը հիմա փաստացի բաց է այցելուների համար – ես լսում եմ գնալով ավելի ու ավելի շատ մարդկանց մասին, ովքեր վերջերս այցելել են Մրեն, ես ինքս նույնպես այցելել եմ:
- Ուրիշ ի՞նչ քայլեր պետք է ձեռնարկվեն Մրենը փրկելու ուղղությամբ:
- Կարծում եմ եկեղեցու մասին իրազեկության բարձրացման գործընթացը կարևոր առաջին քայլ է Մրենը փրկելու համար: Այժմ հաջորդ քայլը կլինի հուշարձանի և տեղայնքի մանրամասն ուսումնասիրությունը, ապա թույլ մասերի ամրացումը: Այս երկու քայլերը պետք է արվեն որքան հնարավոր է շուտ, հուսով եմ այս տարի:
- Ցանկացողներն ինչպե՞ս կարող են մասնակցել այս գործընթացին:
- Յուրաքանչյուրն, ով հետաքրքրված է այս հարցով պետք է պատմի իր ծանոթներին և ընկերներին Մրենի և նրա կարևորության մասին: Որքան ավելի շատ մարդ իմանա դրա մասին, այնքան ավելի լավ: Հուշարձանների համաշխարհային հիմնադրամի մասին ավելի մանրամասն կարող եք կարդալ իրենց կայքում:
- Ինչպե՞ս կգնահատեիք հայկական հուշարձանների ու եկեղեցիների ընդհանուր վիճակը Արևմտյան Հայաստանում: Մրենից բացի ուրիշ ի՞նչ վտանգված հուշարձաներ կան:
- Նրանցից շատերը վատ վիճակում են գտնվում, շատ-շատերն էլ անհայտ են: Խծկոնքի վանք, Հոռոմոսի վանք, Բագնայր և շատ այլ վանքեր վտանգված են:
- Ինչպիսի՞ն է Թուրքիայի կառավարության ընդհանուր մոտեցումը հայկական հուշարձանների հանդեպ:
- Դա բարդ հարց է: Ես կասեի բացասական, սակայն իմ անձնական փորձառությունից կարող եմ ասել, որ կա նաև մեծ անտարբերություն… Պետք է հուսամ, որ հասարակական ոլորտում առկա առաջընթացն այս հարցում ավելի արագ ընթացք կունենա, քան քաղաքական ու դիվանագիտական գործընթացները, որպեսզի հնարավոր լինի հասցնել փրկել այս հուշարձանները:

Mren Cathedral (in Kars region of Western Armenia), which is considered a Masterpiece of world art and the product of the Golden Age of Armenian Architecture, is still on the verge of collapse. Mren is included in the World Monuments Fund Watch List and needs urgent action to be saved. Panorama.am has conducted an interview on this issue with Dr. Christina Maranci – Arthur H. Dadian and Ara T. Ozetemel Associate Professor of Armenian Art at Tufts University and one of the world’s authorities on the Cathedral of Mren.
Nvard Chalikyan: Dr. Maranci, in 2013 you issued a call to save the 7th century Mren Cathedral in the Kars region of Western Armenia (present-day Turkey). You have warned that the Cathedral, which is referred to as “a masterpiece of world art and the product of the Golden Age of Armenian Architecture”, is on the verge of collapse. What is the main significance of Mren Cathedral both as an architectural and religious monument?
Christina Maranci: Mren is important as the largest surviving domed basilica of seventh-century Armenia, and one of the largest (Ani Cathedral is actually slightly shorter in length). It is a particularly refined example of the domed basilica - with carefully moulded piers articulating and emphasizing the soaring verticality of the central domed bay. It is rightly called one of the masterpieces of the “Golden Age” of Armenian architecture for these reasons. It also preserves, as I have shown recently, the most extensive fresco program of seventh-century Armenia, and the earliest Armenophone biblical inscription (preserving Psalm 92/93:5), located in the triumphal arch. Scholars have also called attention to the church as a critical monument of the eastern frontier and the Byzantine consolidation of this region by the emperor Heraclius (610-641)—he is named in a precious inscription on the west façade of the church, and may be represented in the bas-relief on the north portal lintel, returning the True Cross to Jerusalem. The west façade portal is also sculpted with images of Christ, angels, saints, clerics, and princes, making this church of great value for its architecture, epigraphy, and sculpture.
N.C.: What is currently the condition of Mren?
Christina Maranci: Very bad. The south wall collapsed, as is known, in the early twentieth century. What was a large hole in the southwest corner of the church in the 1990s gradually became larger, and now the façade, along with its corpus of medieval inscriptions, is on the ground. There is also now a crack running along the northwest corner of the church. The dome piers have been undermined and damaged, as have the remaining facades, and so there is little to support the superstructure, and the dome is not sufficiently or symmetrically supported. The famous lintel showing Heraclius (most likely) is also not supported on its left side, but simply hangs in the air.
N.C.: What is the approach of the Turkish authorities to the fate of this cathedral?
Christina Maranci: For many years, there was no possibility of doing anything to this site, in part because of the fact that Mren lies in a military zone. But I have just learned that the Ministry of Culture has authorized a project there for this year, and that it will involve Armenians. This is a very exciting and important development, and I am hopeful that the work can be started before it is too late.
N.C.: Dr. Maranci, thanks to your efforts Mren was included in the World Monuments Fund Watch List 2014-2017. How can this contribute to the preservation of the monument?
Christina Maranci: The importance of the Watch List is that it brings attention to otherwise obscure monuments— the Watch List is a kind of official, but non-governmental recognition that a monument is worth saving—and this, in itself, is a good first step towards establishing the basis for a project. I hope in the future that other sites in historic Armenia also achieve this status. It is also important to note that unlike UNESCO World Heritage Site system, the WMF Watch List is not a permanent designation; rather, it is intended as a call to action, and that is what we hope will happen at Mren in the next two years while it is on the list.
N.C.: Is it now possible to access the site or does it still remain closed for the visitors?
Christina Maranci: Yes and no. I am frankly unsure of the current status of the region of Mren as part of a restricted military zone. For all I know, it may still be officially closed, although the area seems less militarized. But having said that, empirical evidence suggests that Mren is now accessible to visitors: I know of increasing numbers of people who have gone to Mren recently, including myself!
N.C.: What other steps have been and should be taken to save Mren?
Christina Maranci: I think that the process of raising awareness of the church is an important first step towards saving Mren. Now, the next step will be a good survey of the site and the monument, and then the stabilization of the weak parts. I think these two things should be done as soon as possible, hopefully this year.
N.C.: How can one get involved in this campaign?
Christina Maranci: Anyone who is interested should tell friends and colleagues about Mren and its importance. The more people know about it, the better. To learn more about the World Monuments Fund, go to their website: http://www.wmf.org/project/cathedral-mren.
N.C.: How would you describe the overall state of Armenian monuments and churches in Western Armenia under Turkish rule? Are most of them endangered (any other cases to highlight)?
Christina Maranci: It varies, but many of them are in bad shape. And too many of them are not known very well.
Khtskonk, the monastery buildings of Hoṙomos, Bagnayr, and so many others are in perilous condition.
N.C.: What would you say is the general approach of the Turkish government towards the Armenian monuments there?
Christina Maranci: It is a complicated question to answer. My instinct would be to say negative, but my own experience has been that there has also been a lot of indifference... However, I would also like to say that there are many non-governmental individuals – scholars, philanthropists, etc.—in Turkey who have been at the forefront of campaigning for the Armenian monuments. I must be hopeful that the changes, which can be glacial in politics and diplomacy, will happen soon enough to save these monuments.