ՀՀ ՊՆ.Հրադադարի պահպանման ռեժիմը հակառակորդի կողմից խախտվել է 86 անգամ
Անցած օրվա ընթացքում հայ-ադրբեջանական պետական սահմանագոտու հյուսիսարևելյան հատվածում կրկին արձանագրվել են հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքեր` հիմնականում անկանոն բնույթի կրակոցներ: Նախորդ օրերի համեմատությամբ՝ հրադադարի ռեժիմի խախտման պարբերականությունը նվազել է: Այս մասին հայտնում է ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
Ստացված օպերատիվ տվյալների համաձայն` հունվարի 23-24-ն ընկած ժամանակահատվածում հայ-ադրբեջանական պետական սահմանագոտում հրադադարի պահպանման ռեժիմը հակառակորդի կողմից խախտվել է 86 անգամ: Տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 600 կրակոց:
ՀՀ ԶՈւ առաջապահ զորամասերը պատասխան գործողությունների են դիմել միայն խիստ անհրաժեշտության դեպքում` հակառակորդի կողմից արձանագրվող նպատակային կրակահերթերի դեպքում, վստահորեն վերահսկելով իրենց պահպանության ներքո գտնվող դիրքերը: Հայկական կողմից պատասխան կրակ է բացվել 11 անգամ: Հակառակորդի ուղղությամբ արձակվել է 178 կրակոց:
ՀՀ ԶՈւ առաջապահ ստորաբաժանումները շարունակում են մարտական հերթապահություն իրականացնել ամենօրյա ռեժիմով, վստահորեն վերահսկում են իրավիճակը սահմանագոտու ամբողջ երկայնքով, խստորեն հետևում են հրադադարի ռեժիմի պահպանմանը: Հայ զինծառայողներն իրավիճակին համարժեք գործողությունների են դիմում միայն հակառակորդի կողմից արձանագրվող նպատակային խախտումների դեպքում:

Минобороны Армении: ВС Азербайджана нарушили режим перемирия на армяно-азербайджанской границе 86 раз
В течение минувшей пятницы, 23 января, в северо-восточном направлении армяно-азербайджанской границы вновь зафиксированы случаи нарушения Азербайджаном режима перемирия, выстрелы в основном носили беспорядочный характер. Об этом сообщает пресс-служба министерства обороны Армении.
Согласно информации, по сравнению с предыдущими днями, частота нарушений режима перемирия сократилась.
Так, согласно оперативным данным, в период с 23 по 24 января на армяно-азербайджанской границе зафиксировано порядка 86 случаев нарушения Азербайджаном режима перемирия, из стрелкового оружия разного калибра в направлении армянских позиций было произведено свыше 600 выстрелов.
Передовые подразделения ВС РА прибегали к ответным действиям лишь в случае крайней необходимости (когда противник открывал прицельный огонь), уверенно контролируя армянские боевые позиции. Армянская сторона открыла ответный огонь 11 раз. В направлении противника было произведено 178 выстрелов.
«Передовые подразделения ВС РА продолжают нести боевое дежурство в обычном режиме, уверенно контролируют ситуацию по всему периметру границы, строго следят за сохранением режима перемирия. Армянские военнослужащие предпринимают адекватные действия лишь в случае прицельного огня со стороны противника», – говорится в сообщении Минобороны Армении.