«Հաաքին.ազ». Մինչև 1918-ն «Ադրբեջան» անունով պետություն գոյություն չի  ունեցել,  մարդահամարում էլ «ադրբեջանցիներ» չեն եղել
17:17 26/01/2015
«Հաաքին.ազ». Մինչև 1918-ն «Ադրբեջան» անունով պետություն գոյություն չի ունեցել, մարդահամարում էլ «ադրբեջանցիներ» չեն եղել
Վերջին շրջանում Ադրբեջանի խորհրդարանի պատգամավոր Ֆազիլ Մուսթաֆան պարբերաբար ենթարկվում է հարձակումների ու մեղադրանքների տարափի Ֆեյսբուքի ադրբեջանալեզու, ինչպես և ռուսալեզու զանգվածի կողմից: Պատգամավորին տհաճ որակումներ են տալիս զուտ այն պատճառով, որ վերջինս իր էջում գրել էր` մինչև 1918-ն «Ադրբեջան» անունով պետություն չի եղել: Այս մասին հաղորդում է ադրբեջանական «Հաաքին.ազ» տեղեկատվական պորտալը:
Պորտալը ներկայացնում է տարածաշրջանի հակիրճ պատմությունը` շեշտելով, թե 1918-ի մայիսի 28-ին Հարավային Կովկասի արևելյան հատվածում հռչակվել է մուսուլմանական Արևելքում առաջին խորհրդարանական դեմոկրատական հանրապետությունը` Ադրբեջանի դեմոկրատական հանրապետությունը (ԱԴՀ)` Գյանջա մայրաքաղաքով:
«Ինչպես տեսնում ենք, «Ադրբեջան» անվանումը մեր երկիրը ստացել է միայն 1918-ին: Ով ինչ ուզում է, թող ասի, բայց պատմությունը նույնքան համառ երևույթ է, որքան փաստերը, և, ըստ էության, Մուսթաֆան իրավացի է»,- նկատում է պորտալը` միաժամանակ նշելով, թե ադրբեջանցիները գրեթե մեկ դար ժամանակահատվածում հարկադրված են եղել երեք անգամ այբուբեն փոխել: Առավել բարդ էր, ըստ հոդվածագրի, արաբատառ այբուբենից լատինատառին անցումը:
«Ինչպես 1918-1920 թթ., այնպես էլ Բաքվում սովետական կարգերի հաստատումից հետո «Ադրբեջան» անվանումն աշխարհագրական նշանակություն չի ունեցել Անդրկովկասի արևելքի նկատմամբ կիրառության առումով, քանի որ շրջանառության մեջ է դրվել զուտ որպես պետական կազմավորման անվանում: Արևելյան Անդրկովկասը մինչ այդ երբևէ Ադրբեջան չի կոչվել: «Ադրբեջանցիներ» հասկացություն Առաջին համամիութենական մարդահամարում գոյություն չի ունեցել: Նույն այդ մարդահամարի ցուցակներում Անդրկովկասի մուսուլման թյուրքական բնակչությունը ներկայացված էր հավաքական «թյուրք» անվան ներքո, քանի որ առավել առարկայական առաջարկ սովետական իշխանություններն այդ պահի դրությամբ չունեին. այդ ժողովուրդը ոչ մի կերպ աչքի չէր ընկնում: «Ադրբեջանցի» հասկացությունը հայտնվել է միայն Ստալինի որոշումից հետո»,- հավաստիացնում է պորտալը:
«Այո, մենք երիտասարդ պետություն ու ազգ ենք, բայց մենք դրանով պետք է հպարտանանք` ինչպես ամերիկացիները ԱՄՆ-ով»,-եզրափակում է հոդվածագիրը:
Ադրբեջանի խորհրդարանի պատգամավորին սպառնում են` երկրի «ազգային հերոսների» կեղծ լինելը բացահայտելու համար
Պատմության մեջ Ադրբեջան անունով պետություն չի եղել. ադրբեջանցի պատգամավոր
Ադրբեջանը ռազմական հարուստ պատմություն չունի, և իրեն է վերագրում Թուրքիայի պատմական հերոսական դրվագները. ադրբեջանցի պատգամավոր
Ադրբեջանի պատմության դասագրքերում հայերից բացի նոր թշնամի է հայտնվել` վրացիները
Ինչպես է Ադրբեջանը կեղծում պատմությունը. Ռուբեն Գալիչյան

«Хаккин.аз»: До 1918 года государства «Азербайджан» не существовало, а в I Всесоюзной переписи еще не было «азербайджанцев»
В последние несколько дней на депутата азербайджанского парламента Фазиля Мустафу с обвинениями обрушился весь азербайджаноязычный сегмент Facebook, впрочем, русскоязычный тоже вносил свою лепту. Какими только словами не шельмовали парламентария, а все потому, что он написал на своей странице в этой соцсети, что в истории до 1918 года не было государства под названием «Азербайджан». Об этом пишет «Хаккин.аз».
Сайт приводит краткую историю региона и отмечает, что только 28 мая 1918 года на восточной части Южного Кавказа была провозглашена первая на мусульманском Востоке парламентская демократическая республика – Азербайджанская Демократическая Республика – АДР со столицей в городе Гянджа.
«Как видим, название "Азербайджан" наша страна получила только в 1918 году. Что бы кто ни говорил, но история - вещь такая же упрямая, как и факты, и, по сути, Ф. Мустафа сказал правду», – отмечает сайт.
«Хаккин.аз» также указывает на то, что азербайджанцы в течение неполного века только алфавит вынуждены были сменить три раза. Особенно тяжело пришлось при переходе от арабской графики к латинице.
«Как в 1918-1920 гг., так и после установления советской власти в Баку название «Азербайджан» не имело географического смысла применительно к востоку Закавказья, так как оно было введено в качестве имени государственного образования. Восточное Закавказье до этого никогда не называлось Азербайджаном. Такого понятия, как «азербайджанцы», в списках I Всесоюзной переписи не значилось, его не существовало. В анкетах Всесоюзной переписи тюркское мусульманское население Закавказья было подведено под собирательную графу «тюрки», так как ничего более предметного советские власти (по состоянию на середину двадцатых годов) предложить не могли – народ-то никак не вырисовывался и название "азербайджанцы" появилось только после решения Сталина», – пишет сайт.