Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը ապրիլի 24-ին` Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի օրը, ներկա կգտնվի Երևանում անցկացվող Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի ոգեկոչման արարողություններին: Ֆրանսիական «Ֆրանս 24» հեռուստալիքի փոխանցմամբ` Օլանդը նաև կոչով դիմել է Թուրքիային:
Վերջինս Թուրքիային կոչ է արել նոր քալեր ձեռնարկել մեկ դար առաջ տեղի ունեցած հայերի զանգվածային սպանությունների և կոտորածների վերաբերյալ «ճշմարտության» հասնելու ուղղությամբ, ինչպես նաև նշել է, որ «տաբուները կոտրելու ժամանակն է»:
«Ճշմարտության ուղղությամբ ջանքերը պետք է շարունակվեն, և ես համոզված եմ, որ Ցեղասպանության հարյուրերորդ տարելիցի տարում Ցեղասպանության ճանաչման ուղղությամբ կտեսնենք նոր քայլեր»,- նշել է Օլանդը:
Հիշեցնենք, որ Ֆրանսիայի նախագահը երեկ մասնակցել է Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի ամենամյա ընթրիքին, որտեղ ներկա են եղել նաև Ֆրանսիայի ներքին գործերի նախարարը, Փարիզի քաղաքապետը և այլ պաշտոնատար անձինք:

Президент Франции Ф.Олланд призвал Турцию расследовать массовые убийства армян в 1915 году
Президент Франции Франсуа Олланд 24 апреля 2015 года – в день 100-й годовщины Геноцида армян в Османской империи – будет присутствовать на предстоящих в Ереване мероприятиях, посвященных памяти жертв трагедии. Об этом сообщает французский телеканал France 24.
Кроме того, французский президент призвал Турцию предпринять шаги, направленные на поиск истины в связи с массовыми убийствами армян в 1915 году.
Франсуа Олланд отметил также, что «настало время разбить все табу».
«Усилия, направленные на поиск истины, должны продолжаться. И я убежден, что в 2015 году, когда отмечается 100-я годовщина Геноцида армян, мы увидим новые шаги в направлении его признания», – отметил Оланд.
Напомним, в Париже 28 января состоялся ежегодный ужин Координационного совета армянских организаций Франции (Coordination Council of Armenian organisations of France), на котором присутствовал также президент Франции Франсуа Олланд.