Սերժ Սարգսյան. Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը ՄԻԵԴ ընդդատության խնդիր չէ
Ցեղասպանությունների հարցում ժխտողականությունն այդ հանցատեսակի կրկնության նախաազդակն է: Նման տեսակետ է հայտնել Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի 5-րդ նիստում ունեցած ելույթում:
Խոսելով պաշտոնական թուրքական ժխտողականության մասին՝ Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ այդկերպ Թուրքիայի մերօրյա իշխանությունները կապվում են Հայոց ցեղասպանությունն իրագործած իրենց նախորդների հետ և դառնում նրանց մեղսակիցը:
Հանրապետության ղեկավարն իր խոսքում, մասնավորապես, օրինակ է բերել այս օրերին Ստրասբուրգում «Փերինչեքն ընդդեմ Շվեցարիայի կառավարության» գործով ընթացող լսումները:
«Ազգայնական հանցագործ, հենց Թուրքիայի արդարադատության կողմից ամենատարբեր մեղադրանքներով բազմիցս դատապարտված, բայց դրան զուգահեռ նաև ազգայնական կուսակցություն և կազմակերպություններ ներկայացնող Դողու Փերինչեքի գործը փորձում են դարձնել Հայոց ցեղասպանության հարցին դատարանի իրավական դիրքորոշման հարց:
Հայաստանի Հանրապետությունը ներգրավվել է գործի քննության մեջ որպես երրորդ կողմ, քանի որ ՄԻԵԴ Մեծ պալատը որոշում է կայացնելու ցեղասպանության ժխտողականությունը քրեականացրած շվեյցարական օրենսդրության և Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի համադրելիության մասին: Մեզ համար դա կարևոր որոշում է, քանի որ վստահ ենք, որ ժխտողականությունը այդ հանցատեսակի կրկնության ամենահավանական նախաազդակն է: Այդուհանդերձ, չենք համարում, որ դա գործ է ցեղասպանության իրավական ճանաչման կամ ժխտման մասին:
Մենք, լինելով ցեղասպանություն վերապրած ժողովուրդ ներկայացնող պետություն, նման խնդրանքով չենք դիմել դատարան: Չենք էլ համարում, որ այդ հարցին տրվելիք ակնհայտ պատասխանը Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի ընդդատության ոլորտի ներքո գտնվող խնդիր է: Մեզ հայտնի է, որ թուրքական քարոզչամեքենան պատրաստ է թյուր մեկնաբանություններով որպես մեծ հաղթանակ ներկայացնել այդ գործով ցանկացած վճիռ: Նրանք նույնիսկ չեն խորշել նիստին մասնակցելու համար բանտից ազատել կամ թույլատրել երկրից դուրս գալ իրենց իսկ դատարանների կողմից ազատազրկված Փերինչեքին»,- նշել է Սերժ Սարգսյանը:
«Ցեղասպանության հետևանքների հաղթահարման մեր իրավական պահանջները ներկայացնելու հայեցակարգը` անհատական, համայնքային և պետական մակարդակներով, արտացոլվելու է այս հանձնաժողովի որոշմամբ ձևավորված և աշխատանքներն իրականացնող հայ իրավաբանների հանձնախմբի կողմից պատրաստվող համապարփակ թղթածրարում»,- տեղեկացրել է նախագահ Սարգսյանն ու հայտնել, որ հիշատակված թղթածրարի նախապատրաստման ընթացքի մասին զեկույց կներկայացնի հանձնախմբի ղեկավար, ՀՀ Սահմանադրական դատարանի նախագահ պարոն Գագիկ Հարությունյանը:

Политика отрицания в вопросе геноцида является предупреждающим сигналом о повторе данного вида преступления. Об этом заявил сегодня президент Армении Серж Саргсян на стартовавшем в Доме приемов правительства РА 5-м заседании Государственной комиссии по координации мероприятий, посвященных 100-й годовщине Геноцида армян в Османской империи 1915г.
По словам главы армянского государства, политика отрицания, взятая на вооружение действующими властями Турции, связывает их с осуществившими Геноцид предшественниками, делая их соучастниками этого тяжелейшего преступления против человечности.
С. Саргсян обратился в ходе своего выступления к начавшемуся в Большой палате Европейского суда по правам человека (ЕСПЧ) в Страсбурге процессу по делу «Перинчек против Швейцарии» (Perincek v. Switzerland (no. 27510/08)).
Президент Армении отметил, что многократно осужденный турецкими же судами по самым различным обвинениям преступник, при этом представляющий националистическую партию и организации (Догу Перинчек является лидером Турецкой рабочей партии, основателем комитета, названного именем одного из организаторов Геноцида армян, – «Талаат-паша». – Примеч. ред.), пытается придать вопросу Геноцида армян статус правовой позиции суда.
«Республика Армения привлечена к этому делу в качестве третьей стороны, поскольку Большая палата ЕСПЧ должна принять решение о соответствии швейцарского законодательства, криминализирующего отрицание геноцида, с Европейской конвенцией по правам человека. Для нас это важное решение, поскольку мы уверены, что отрицание – это самый вероятный предупреждающий сигнал о повторе данного вида преступления»,– сказал президент, отметив, что, тем не менее, армянская сторона не считает это дело случаем правового признания или отрицания Геноцида.
«Мы, будучи государством, представляющим переживший Геноцид народ, не обращались с такой просьбой в суд. Мы и не считаем, что очевидный ответ, который будет дан на этот вопрос, является проблемой, находящейся в юрисдикции Европейского суда по правам человека. Нам известно, что турецкая пропагандистская машина готова представить любой вердикт с искаженными интерпретациями в качестве великой победы. Они даже не гнушаются освобождения из тюрьмы и выдачи разрешения на выезд из страны осужденному их же судами Перинчеку, чтобы он принял участие в заседании Евросуда», – заявил президент Армении.