70 տարի առաջ՝ 1945 թվականի հունվարի 27-ին, Խորհրդային Կարմիր բանակի մարտիկներն ազատեցին լեհական Օսվենցիմ բնակավայրի մոտակայքում գտնվող նացիստական «Աուշվից-Բիրկենաու» համակենտրոնացման ճամբարում կենդանի մնացած սակավաթիվ բանտարկյալներին:
«Աուշվիցը» Երրորդ ռեյխի ամենախոշոր և ամենաերկար գործած համակենտրոնացման ճամբարն էր ու նաև՝ մահվան ճամբարը: Այստեղ նացիստական կառավարման տարիներին, տարբեր հաշվարկներով, սպանվել է մինչև 1.6 միլիոն մարդ, որոնցից 1.1 միլիոնը՝ հրեաներ են: Սա է պատճառը, որ «Աուշվիցը» դարձել է Հոլոքոստի՝ Ողջակիզման գլխավոր խորհրդանիշը, իսկ մահվան ճամբարի ազատագրման օրը՝ հունվարի 27-ը, ՄԱԿ Գլխավոր վեհաժողովի բանաձևով սահմանվել է որպես Հոլոքոստի զոհերի հիշատակի միջազգային օր:
Թեև Հայաստանը Երկրորդ աշխարհամարտի ժամանակ ռազմական գործողությունների թատերաբեմ չի դարձել, և մեր երկրում չկա հրեական հոծ համայնք, այնուամենայնիվ, ինչպես Հայաստանի նախագահն է նշել Հոլոքոստի զոհերի հիշատակի միջազգային օրվա կապակցությամբ ուղերձում՝ «Հայ ժողովուրդն առավել քան հաղորդակից է հրեա ժողովրդի ցավին»:
Նման պնդման պատճառները մի քանիսն են: Նախ՝ Նացիստական Գերմանիայի օկուպացրած տարածքներում (Ավստրիա, Մերձբալթիկա, Բենիլյուքսի երկրներ, Ֆրանսիա, Բալկանյան երկրներ, Բելառուս, Ուկրաինա, Մոլդովա, Ռուսաստան և այլն) հարյուր հազարավոր հայեր են ապրել, որոնց մեծ մասն, ընդամենը 30 տարի առաջ հրաշքով փրկված լինելով Թուրքիայում հայերի հանդեպ իրականացված ցեղասպանությունից, փայլուն հասկանում էին՝ ինչ է իրականացվում հրեա ժողովրդի հանդեպ օկուպացված տարածքներում:
Բացի այդ, կես միլիոնից ավելի հայորդիներ Հիտլերյան Գերմանիայի դեմ մարտնչել են ինչպես Խորհրդային Կարմիր բանակի, այնպես էլ դաշնակիցների բանակների ու բոլոր երկրներում ծավալված ազատագրական-պարտիզանական շարժումների կազմում, և նրանցից շատերը մասնակցել են ինչպես Օսվենցիմի, այնպես էլ մյուս համակենտրոնացման ճամբարների ազատագրմանը, որոնց թիվն անցնում էր վեց տասնյակը:
Բնականաբար, հայերից շատերը ականատեսն են եղել նացիստական Գերմանիայի կազմակերպած և իրականացրած Ողջակիզմանը, իրենց ժառանգներին ու ողջ մարդկությանն են փոխանցել այդ զարհուրելի իրականության առանձին մանրամասներ: Իսկ շատ-շատերը, քաղաքացիական խիզախություն դրսևորելով և վտանգելով սեփական անվտանգությունը, հազարավոր հրեաների փրկել են նացիստական մարդասպան մեքենայի ճիրաններից:
Նման հայորդիները քիչ չեն, և նրանց մասին հրեա ժողովուրդը ոչ միայն գիտի, այլև նրանց նկատմամբ իր գնահատանքն ու երախտագիտությունն է հայտնել:
1951 թվականին Իսրայելում ընդունված «Աղետի հիշատակի մասին» օրենքով հիմնվում է «Աշխարհի արդարակյացներ» կոչումը, որը շնորհվում է ոչ հրեական ծագմամբ այն անձանց, ովքեր Հոլոքոստի ժամանակ սեփական կյանքը վտանգի ենթարկելով՝ հրեաների են փրկել: Կոչումը կրողներին երբեմն անվանում են նաև «ժողովուրդների առաքյալներ»:
Ինչպես նշված է Հոլոքոստի թանգարանի՝ «Յադ վա-Շեմի» պաշտոնական կայքում, այս պահի դրությամբ «Աշխարհի արդարակյացներ» կոչումը շնորհվել է 25271 հոգու: Նրանց մեծ մասը Լեհաստանի (6454 անձ), Նիդերլանդերի (5351), Ֆրանսիայի (3760), Ուկրաինայի (2472), Բելգիայի (1665) քաղաքացիներ են: Այսպիսի պատկերը պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ նշված երկրները գտնվել են նացիստական Գերմանիայի օկուպացիայի ներքո և հենց այս երկրների տարածքում են կազմակերպվել Երրորդ Ռեյխի նախաձեռնած ցեղասպան գործողությունները: Բնականաբար, հրեաներին փրկած անձանց թիվը քիչ չի եղել նաև նացիստական Գերմանիայի օկուպացրած և դաշնակից մյուս երկրներում:
Իսկ ահա այն երկրները, որոնք անմիջապես չեն գտնվել գերմանական օկուպացիայի ներքո, բավականին համեստ մասնակցություն են ունեցել հրեա ժողովրդին փրկելու գործում: Պետք է փաստել, որ այս առումով հայ ժողովուրդն առանձնանում է. «Յադ վա-Շեմի» տվյալներով՝ Հայաստանի ներկայացուցիչներին «ժողովուրդների առաքյալ» կոչում շնորհվել է 24 անգամ: Եվ սա այն դեպքում, որ Հայաստանը բավականին հեռու էր այն տարածքներից, որտեղ ծավալվում էր մարդկության պատմության ամենասարսափելի իրադարձություններից մեկը՝ Հոլոքոստը: Պատկերացնելու համար, թե ինչի մասին է խոսքը, կարելի է ընդամենը նշել, որ Շվեցարիայում, որը պատերազմի տարիներին, լինելով չեզոք երկիր, հյուրընկալում ու ապաստանում էր տասնյակ հազարավոր հրեաների, այդ կոչմանն արժանացել է 45 հոգի: Եվրոպական մյուս երկրները, որոնք գերմանական օկուպացիայի չեն ենթարկվել և չեն եղել հիտլերյան Գերմանիայի դաշնակիցը, ավելի համեստ ցուցանիշներ ունեն. Մեծ Բրիտանիայում կոչում կրողների թիվը 21-ն է, Շվեդիայում՝ 10-ը, իսկ Իռլանդիայում՝ 1-ը:
Համեմատության համար նշենք, որ այս կոչմանը Վրաստանից արժանացել է ընդամենը 1 հոգի, իսկ հետխորհրդային չօկուպացված մյուս երկրներում՝ Ադրբեջանում և միջինասիական հանրապետություններում՝ ոչ ոք:
Սա պատահական չէ: Հայերը Հոլոքոստի տարիներին չէին կարող անհաղորդ մնալ հրեա ժողովրդի ողբերգությանը՝ հիշողության մեջ ունենալով իրենց իսկ տանջանքներն Առաջին աշխարհամարտի և Հայոց ցեղասպանության տարիներին հայությանը հրեա ժողովրդի ներկայացուցիչների պարզած օգնության բազմաթիվ ձեռքերը:
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ 2015 թվականին լրանում է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը, ինչպես նաև Օսվենցիմի համակենտրոնացման ճամբարի ազատագրման 70-րդ տարելիցը` Panorama.am-ը կներկայացնի շարք՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության տարիներին հայ ժողովրդի կողքին կանգնած հրեաների և Հոլոքոստի տարիներին հայ նվիրյալների գործունեությանը, ինչպես նաև Հայաստանում հրեական համայնքի և Իսրայելում հայկական համայնքի առօրյային:

Никогда больше... Память как путь предотвращения геноцидов
Ровно 70 лет назад, 27 января 1945г., бойцы советской Красной армии освободили немногочисленных оставшихся в живых узников нацистского концентрационного лагеря «Аушвиц-Биркенау», находящегося неподалеку от польского города Освенцим.
«Аушвиц» был самым крупным концентрационным лагерем Второго Рейха, с самой долгой историей. Это был «лагерь смерти». Здесь за годы существования нацистского режима, по различным подсчетам, были убиты 1,6 млн. человек, из которых 1,1 миллиона были евреями. Именно поэтому «Аушвиц» стал главным символом Холокоста – «Всесожжения», а день освобождения узников «лагеря смерти», 27 января, согласно резолюции Генассамблеи ООН от 1 ноября 2005 года, отмечается во всем мире как Международный день памяти жертв Холокоста.
Хотя Армения не стала ареной военных действий в годы Второй Мировой войны и здесь нет большой еврейской общины, однако, как отметил президент РА Серж Саргсян в своем послании по случаю Международного дня памяти жертв Холокоста, «армянскому народу, который в этом году отмечает 100-ю годовщину Геноцида армян, более чем понятна боль еврейского народа».
Для подобного утверждения имеются несколько причин. Прежде всего, на оккупированных нацистской Германией территориях (Австрия, Прибалтика, страны Бенилюкса, Франция, Балканские страны, Беларусь, Украина, Молдова, Россия и др.) проживали сотни тысяч армян, большинство которых всего за 30 лет до этого чудом спаслись от осуществленного в Османской империи (Турции) геноцида в отношении армянского народа и прекрасно понимали происходившее с еврейским народом.
Кроме того, свыше полмиллиона сыновей армянского народа воевали против гитлеровской Германии как в составе советской Красной армии и армий союзнических государств, так и в составе развернувшихся во всех странах освободительно-партизанских движений. Многие из них приняли участие в освобождении не только Освенцима, но и других концлагерей, число которых превышало шесть десятков.
Естественно, многие армяне стали свидетелями организованного и осуществленного нацистской Германией «Всесожжения». Они передали своим потомкам и всему человечеству отдельные подробности этой ужасающей реальности. А очень и очень многие из армян, проявив гражданскую смелость и ставя под угрозу собственную безопасность, спасли тысячи евреев от убийственной нацисткой машины.
Таких сыновей армянского народа немало, и о них еврейский народ не просто знает, но и выражал им свою благодарность, давал оценку их действиям.
Согласно принятому в 1951г. в Израиле «Закону о Памяти Катастрофы» учреждено звание «Праведники мира», присуждаемое лицам не еврейского происхождения, которые во время Холокоста спасали евреев, рискуя собственной жизнью. Носителей звания также называют «Праведниками народов мира».
Как отмечено на официальном сайте Музея Холокоста – Яд ва-Шем – на данный момент, звание «Праведник народов мира» присвоено 25271 человеку. Большинство из них – граждане Польши (6454 человека), Нидерландов (5351), Франции (3760), Украины (2472) и Бельгии (1665). Подобная картина обусловлена тем, что отмеченные страны находились под оккупацией нацистской Германии и именно на их территории были организованы инициированные Третьим рейхом преступные действия. Естественно, людей, спасших евреев, было немало и в оккупированных нацистской Германией странах и союзных с ней государствах.
А вот страны, которые непосредственно не находились под германской оккупацией, имели весьма скромное участие в спасении еврейского народа. Нужно констатировать, что в этом плане армянский народ отличается: по данным музея, число Праведников народов мира в Армении составляет 24. И это в том случае, что Армения находилась довольно далеко от территорий, где происходило одно из самых ужасных преступлений против человечности – Холокост.
Для того, чтобы представить, о чем речь, отметим, что в Швейцарии, которая в годы войны, будучи нейтральной страной, принимала и предоставляла убежище десяткам тысяч евреев, этого звания удостоились 45 человек. У других европейских стран, которые не подверглись оккупации и не были союзницами гитлеровской Германии, более скромные показатели. Так, в Великобритании число Праведников народов мира составляет 21, Швеции – 10, а Ирландии – 1.
Для сравнения отметим, что этого звания в Грузии удостоился всего 1 человек, а в других неоккупированных постсоветских странах – Азербайджане и среднеазиатских странах – и вовсе нет «Праведников народа мира».
Это неслучайно. Армяне в годы Холокоста не могли остаться равнодушными к трагедии еврейского народа, помня мучения армянского народа в годы Первой Мировой войны и Геноцида армян и то, сколько представителей еврейского народа протянуло тогда им руку помощи.
Учитывая то обстоятельство, что в 2015 году исполняется 100-я годовщина Геноцида армян в Османской империи 1915г., а также 70-я годовщина освобождения концлагеря Освенцим, Panorama.am представит ряд статей, посвященных деятельности евреев, поддержавших армянский народ в годы Геноцида армян, и армян, которые удостоились звания «Праведник народов мира», а также будней еврейской общины в Армении и армянской общины в Израиле.