70 տարի առաջ՝ 1945 թվականի հունվարի 27-ին, Խորհրդային Կարմիր բանակի մարտիկներն ազատեցին լեհական Օսվենցիմ բնակավայրի մոտակայքում գտնվող նացիստական «Աուշվից-Բիրկենաու» համակենտրոնացման ճամբարում կենդանի մնացած սակավաթիվ բանտարկյալներին:
«Աուշվիցը» Երրորդ ռեյխի ամենախոշոր և ամենաերկար գործած համակենտրոնացման ճամբարն էր ու նաև՝ մահվան ճամբարը: Այստեղ նացիստական կառավարման տարիներին, տարբեր հաշվարկներով, սպանվել է մինչև 1.6 միլիոն մարդ, որոնցից 1.1 միլիոնը՝ հրեաներ են: Սա է պատճառը, որ «Աուշվիցը» դարձել է Հոլոքոստի՝ Ողջակիզման գլխավոր խորհրդանիշը, իսկ մահվան ճամբարի ազատագրման օրը՝ հունվարի 27-ը, ՄԱԿ Գլխավոր վեհաժողովի բանաձևով սահմանվել է որպես Հոլոքոստի զոհերի հիշատակի միջազգային օր:
Թեև Հայաստանը Երկրորդ աշխարհամարտի ժամանակ ռազմական գործողությունների թատերաբեմ չի դարձել, և մեր երկրում չկա հրեական հոծ համայնք, այնուամենայնիվ, ինչպես Հայաստանի նախագահն է նշել Հոլոքոստի զոհերի հիշատակի միջազգային օրվա կապակցությամբ ուղերձում՝ «Հայ ժողովուրդն առավել քան հաղորդակից է հրեա ժողովրդի ցավին»:
Նման պնդման պատճառները մի քանիսն են: Նախ՝ Նացիստական Գերմանիայի օկուպացրած տարածքներում (Ավստրիա, Մերձբալթիկա, Բենիլյուքսի երկրներ, Ֆրանսիա, Բալկանյան երկրներ, Բելառուս, Ուկրաինա, Մոլդովա, Ռուսաստան և այլն) հարյուր հազարավոր հայեր են ապրել, որոնց մեծ մասն, ընդամենը 30 տարի առաջ հրաշքով փրկված լինելով Թուրքիայում հայերի հանդեպ իրականացված ցեղասպանությունից, փայլուն հասկանում էին՝ ինչ է իրականացվում հրեա ժողովրդի հանդեպ օկուպացված տարածքներում:
Բացի այդ, կես միլիոնից ավելի հայորդիներ Հիտլերյան Գերմանիայի դեմ մարտնչել են ինչպես Խորհրդային Կարմիր բանակի, այնպես էլ դաշնակիցների բանակների ու բոլոր երկրներում ծավալված ազատագրական-պարտիզանական շարժումների կազմում, և նրանցից շատերը մասնակցել են ինչպես Օսվենցիմի, այնպես էլ մյուս համակենտրոնացման ճամբարների ազատագրմանը, որոնց թիվն անցնում էր վեց տասնյակը:
Բնականաբար, հայերից շատերը ականատեսն են եղել նացիստական Գերմանիայի կազմակերպած և իրականացրած Ողջակիզմանը, իրենց ժառանգներին ու ողջ մարդկությանն են փոխանցել այդ զարհուրելի իրականության առանձին մանրամասներ: Իսկ շատ-շատերը, քաղաքացիական խիզախություն դրսևորելով և վտանգելով սեփական անվտանգությունը, հազարավոր հրեաների փրկել են նացիստական մարդասպան մեքենայի ճիրաններից:
Նման հայորդիները քիչ չեն, և նրանց մասին հրեա ժողովուրդը ոչ միայն գիտի, այլև նրանց նկատմամբ իր գնահատանքն ու երախտագիտությունն է հայտնել:
1951 թվականին Իսրայելում ընդունված «Աղետի հիշատակի մասին» օրենքով հիմնվում է «Աշխարհի արդարակյացներ» կոչումը, որը շնորհվում է ոչ հրեական ծագմամբ այն անձանց, ովքեր Հոլոքոստի ժամանակ սեփական կյանքը վտանգի ենթարկելով՝ հրեաների են փրկել: Կոչումը կրողներին երբեմն անվանում են նաև «ժողովուրդների առաքյալներ»:
Ինչպես նշված է Հոլոքոստի թանգարանի՝ «Յադ վա-Շեմի» պաշտոնական կայքում, այս պահի դրությամբ «Աշխարհի արդարակյացներ» կոչումը շնորհվել է 25271 հոգու: Նրանց մեծ մասը Լեհաստանի (6454 անձ), Նիդերլանդերի (5351), Ֆրանսիայի (3760), Ուկրաինայի (2472), Բելգիայի (1665) քաղաքացիներ են: Այսպիսի պատկերը պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ նշված երկրները գտնվել են նացիստական Գերմանիայի օկուպացիայի ներքո և հենց այս երկրների տարածքում են կազմակերպվել Երրորդ Ռեյխի նախաձեռնած ցեղասպան գործողությունները: Բնականաբար, հրեաներին փրկած անձանց թիվը քիչ չի եղել նաև նացիստական Գերմանիայի օկուպացրած և դաշնակից մյուս երկրներում:
Իսկ ահա այն երկրները, որոնք անմիջապես չեն գտնվել գերմանական օկուպացիայի ներքո, բավականին համեստ մասնակցություն են ունեցել հրեա ժողովրդին փրկելու գործում: Պետք է փաստել, որ այս առումով հայ ժողովուրդն առանձնանում է. «Յադ վա-Շեմի» տվյալներով՝ Հայաստանի ներկայացուցիչներին «ժողովուրդների առաքյալ» կոչում շնորհվել է 24 անգամ: Եվ սա այն դեպքում, որ Հայաստանը բավականին հեռու էր այն տարածքներից, որտեղ ծավալվում էր մարդկության պատմության ամենասարսափելի իրադարձություններից մեկը՝ Հոլոքոստը: Պատկերացնելու համար, թե ինչի մասին է խոսքը, կարելի է ընդամենը նշել, որ Շվեցարիայում, որը պատերազմի տարիներին, լինելով չեզոք երկիր, հյուրընկալում ու ապաստանում էր տասնյակ հազարավոր հրեաների, այդ կոչմանն արժանացել է 45 հոգի: Եվրոպական մյուս երկրները, որոնք գերմանական օկուպացիայի չեն ենթարկվել և չեն եղել հիտլերյան Գերմանիայի դաշնակիցը, ավելի համեստ ցուցանիշներ ունեն. Մեծ Բրիտանիայում կոչում կրողների թիվը 21-ն է, Շվեդիայում՝ 10-ը, իսկ Իռլանդիայում՝ 1-ը:
Համեմատության համար նշենք, որ այս կոչմանը Վրաստանից արժանացել է ընդամենը 1 հոգի, իսկ հետխորհրդային չօկուպացված մյուս երկրներում՝ Ադրբեջանում և միջինասիական հանրապետություններում՝ ոչ ոք:
Սա պատահական չէ: Հայերը Հոլոքոստի տարիներին չէին կարող անհաղորդ մնալ հրեա ժողովրդի ողբերգությանը՝ հիշողության մեջ ունենալով իրենց իսկ տանջանքներն Առաջին աշխարհամարտի և Հայոց ցեղասպանության տարիներին հայությանը հրեա ժողովրդի ներկայացուցիչների պարզած օգնության բազմաթիվ ձեռքերը:
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ 2015 թվականին լրանում է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը, ինչպես նաև Օսվենցիմի համակենտրոնացման ճամբարի ազատագրման 70-րդ տարելիցը` Panorama.am-ը կներկայացնի շարք՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության տարիներին հայ ժողովրդի կողքին կանգնած հրեաների և Հոլոքոստի տարիներին հայ նվիրյալների գործունեությանը, ինչպես նաև Հայաստանում հրեական համայնքի և Իսրայելում հայկական համայնքի առօրյային:

Never again. The memory as means to prevent genocides
About 70 years ago, on January 27, 1945, the Soviet Red Army soldiers liberated those few still alive inmates of Auschwitz–Birkenau Nazi concentration and extermination camp, located near Polish town of Oswiecim, then annexed by Nazi Germany.
Auschwitz was the biggest concentration camp operated by the Third Reich, and also was the longest functioning death camp. By various estimates, in the years of the Nazi regime here around 1,6 million people were killed, among them 1,1 million Jews. Perhaps this is the reason why Auschwitz has become the most crucial symbol of the Holocaust, and the day of liberation of this death camp – January 27 – has been designated as The International Day of Commemoration in Memory of the Victims of the Holocaust by a special resolution of UN General Assembly.
Though Armenia has never become a battlefield during the Second World War and there is no vast Jewish community in our country, as the President of Armenia Serzh Sargsyan noted in his address on the International Day of Commemoration in Memory of the Victims of the Holocaust, “Armenian people more than anyone empathizes with the pain of the Jewish people”.
Such a claim is well reasoned by few factors. First of all, in the territories occupied by Nazi Germany (Austria, Benelux, France, Balkans, Belarus, Ukraine, Moldova, Russia, etc) hundreds of thousands of Armenians were living at the time, most of them after having miraculously survived the genocide perpetrated by Turkey some 30 years before, and they did realize clearly what was being committed against the Jewish people in the occupied territories. Besides that, more than half a million Armenians were fighting in Soviet Red Army against the Hitler’s Germany, as well as in the armies of other allied powers of anti-Hitler coalition and in the rows of national liberation and guerrilla movements in other occupied states, whereas many of them partook in the liberation of Auschwitz and other, more than sixty concentration camps.
Obviously, many Armenians had witnessed the Holocaust, organized and perpetrated by the Nazi Germany, and passed over some details of that blood-freezing reality to their descendants and all the mankind. And many more, with exemplified courage and putting under risk their own lives, have saved thousands of Jews from the Nazi killing machine.
There have been many of such courageous Armenians, and the Jewish people not only know them, but also have expressed acknowledgment and appreciation to them.
According to the Holocaust Martyrs’ and Heroes’ Remembrance Law, adopted by Israeli Knesset in 1951, a special title of “Righteous Among the Nations” was established to honor those non-Jews, “who had risked their lives in order to save Jews”. Those decorated with such title are also sometimes called “apostles of humanity”.
As noted in the Yad Vashem Holocaust Museum official website, to this day the title of “Righteous Among the Nations” has been recognized for 25271 people.
The majority of them are citizens of Poland (6454 people), the Netherlands (5351 people), France (3760), Ukraine (2472), Belgium (1665). The present geography is perhaps explained by the fact, that these countries were under Nazi Germany occupation and it was in the territory of these states that Third Reich carried out its genocidal campaign. Of course, the numbers of people that had risked their lives to save Jews was not small in other states under Nazi occupation either.
Whereas those countries, which had not been under Nazi occupation, had quite modest contribution to the mission of saving Jewish people. As a matter of fact, Armenians distinguish themselves in this regard: according to data presented by Yad Vashem, there are 24 “Righteous” Armenians recognized across the world. And this is despite the fact that Armenia was quite far from the regions where one of the most horrific events of human history – the Holocaust – was taking place. To give a perspective, we may only point out that in Switzerland, which had been a neutral state during the WW2 and had sheltered and taken care of tens of thousands of Jews, only 45 people had been recognized “Righteous”. Other European nations, which were not under Nazi occupation and neither were allies of Third Reich, have far more modest numbers: 21 in United Kingdom, 10 in Sweden and one in Ireland.
For the sake of comparison on the regional level, only one person was recognized “Righteous” from Georgia, and none in other non-occupied post-Soviet states like Azerbaijan and those in Central Asia.
This is not accidental. Armenians could not stay idle towards the tragedy of Jewish people in the years of Holocaust still having in mind their own anguish during the First World War, and remembering the numerous extended hands of help by the Jewish people during the years of Armenian Genocide.
Given that in 2015 we mark the Centennial of Armenian Genocide, as well as the 70th anniversary of the liberation of Auschwitz, Panorama.am will be publishing a series of articles devoted to those representatives of Jewish people that stood by Armenians in the years of Armenian Genocide and to those Armenians that devoted themselves to the saving of Jews in the years of Holocaust, as well as to the daily lives of communities of Armenians and Jews in their respective homelands.