Բուրխասոտի քաղաքային խորհուրդը պաշտոնապես ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը
Իսպանիայի Բուրխասոտ քաղաքի քաղաքային խորհուրդը հունվար ամսվա ընթացիկ նիստում («Compromis» և «EU» կուսակցությունների «կողմ» և «PSPV-PSOE» և «PP» կուսակցությունների «ձեռնպահ» քվեարկությամբ) ընդունել է «Compromis» կուսակցության ներկայացրած միջնորդագիրը, որով քաղաքային խորհուրդը պաշտոնապես ճանաչում է Հայոց ցեղասպանությունը և դատապարտում է դրա ընթացքում կատարված մարդկության դեմ հանցագործությունները։ Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
Միջնորդագրում նշված է. «Այս տարի լրանում է Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակը, ցեղասպանության, որը համարվում է 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը: 1915-1921թթ. ներկայիս Թուրքիայի տարածքում տեղի ունեցան հայ ժողովրդի զանգվածային կոտորածներ և արտաքսումներ, հատկապես երիտթուրքերի վարչակարգի օրոք, ինչի արդյունքում զոհվեցին 1,5 միլիոն հայեր, իսկ մոտ 2 միլիոնը ստիպված եղան լքել իրենց բնակավայրերը՝ ստեղծելով հայկական մեծ սփյուռքը»:
Նախագիծը փոխանցվելու է Միսլատայի «Արարատ» ասոցիացիային, արտաքին գործերի նախարարին, Կոնգրեսում ներկայացված կուսակցական խմբերին, Վալենսիայի խորհրդարանում ներկայացված կուսակցական խմբերին, Իսպանիայում ՀՀ դեսպանությանը և Բուրխասոտի հասարակական կազմակերպություններին:

Городской совет испанского города Бурхасот официально признал Геноцид армян
Городской совет города Бурхасот Испании на январском текущем заседании принял представленное партией «Compromis» ходатайство, согласно которому городской совет официально признает Геноцид армян и осуждает совершенные в начале 20 века в Османской империи преступления против человечности. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
«В этом году исполняется 100-я годовщина Геноцида армян, геноцида, который считается первым геноцидом 20-го века. В 1915-1921гг. на территории современной Турции произошли массовые резня и изгнания армянского народа, особенно во времена режима младотурков, в результате чего погибло 1,5 миллиона армян, а около 2 миллиона были вынуждены покинуть свои места жительства, образовав большую армянскую диаспору», – отмечено в ходатайстве.
Отмечается также, что проект будет передан ассоциации «Арарат» муниципалитета Мислата, министру иностранных дел Испании, представленным в Конгрессе партийным группам, посольству Республики Армения в Испании и неправительственным организациям Бурхасота.