Huffington Post. «Հայերը և հրեաները: Իրական դաշնակիցներ և հարազատ հոգիներ»
Ամերիկյան հեղինակավոր Huffington Post պարբերականը «Հայերը և հրեաները: Իրական դաշնակիցներ և հարազատ հոգիներ» վերնագրով հոդված է տպագրել:
Այն ներկայացնում ենք որոշ կրճատումներով. «Հայերը և հրեաները նույն ցավն են կիսում. նրանք երկուսն էլ հնագույն ժողովուրդներ են` երկար և ավանդական պատմությամբ: Նրանք հաճախ են հալածանքների ենթարկվել: Հայերի պարագայում այն գագաթնակետին հասավ 1915 թվականին` Հայոց ցեղասպանության ժամանակ, իսկ հրեաների դեպքում` Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի տարիներին` Հոլոքստի ժամանակ:
Հայերի ու հրեաների, հայաստանցիների ու իսրայելցիների միջև նմանությունները փաստերն են վկայում: Երկու ժողովուրդները հայտնի են արվեստի, առևտրի և կրթական բնագավառում ունեցած ձեռքբերումներով: Երուսաղեմում հայկական թաղամասը գոյություն ունի մ.թ. 4-րդ դարից: Հայաստան այցելելիս դուք կհանդիպեք հայերի` Իսրայել Ահարոնյան և Մովսոս Ղափլանյան անուն-ազգանուններով:
Սակայն վերջին շրջանում ադրբեջանական լոբին և Իսրայելի աջ հոդվածագիրները հայերին հակասեմական են հայտարարում, ինչը ծայրահեղ նողկալի է: Արիե Գուտի` Իսրայել-Ադրբեջան միջազգային կազմակերպության անդամի մեկնաբանությունները խեղաթյուրում են ճշմարտությունը, բացահայտ սուտ են և պարզապես Հայաստանի ու Իսրայելի հարաբերությունների մեջ սեպ խրելու փորձեր են, իսկ հաշվի առնելով Ադրբեջանի կառավարության ժխտողական քաղաքականությունը, որը երբեք չի ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը և հայերի նկատմամբ Լեռնային Ղարաբաղում պատերազմ սկսելու կեղծ մեղադրանքներ է հնչեցնում, չպետք է զարմանալ:
Հոդվածի հեղինակ Քրիստոֆեր Ադամյանն անդրադարձ է կատարում նաև Հայաստանում հրեական համայնքի ղեկավար Ռիմա Վարժապետյան-Ֆելլերի` աշխարհով մեկ սփռված հրեաներին վերջերս ուղղված բաց նամակին, որտեղ նա խստորեն դատապարտում է Հայաստանում տիրող հակասեմականության վերաբերյալ շինծու հրապարակումները, որոնք փորձում են ստվեր գցել հայ-հրեական հարաբերությունների վրա:
«Հնագույն երկու ժողովուրդների` հայերի ու հրաների պատմությունը լի է նմանություններով և փոխադարձ կապերով ու նույնիսկ ամենամեծ ցանկության դեպքում անհնար է սևացնել այդ հարաբերությունները…Արդյո՞ք Հայաստանի կառավարության կողմից հրեական միջնադարյան գերեզմանատան վերանորոգումը հակասեմական քաղաքականություն է: Հայերը հրեաներին ու Իսրայելին միշտ հիացմունքով են վերաբերվել…ոչ մեկ չի կարող պատկերացնել հակասեմական կամ հակաիսրայելական ցույցեր Հայաստանում, սակայն երկու տարի առաջ նման ցույցեր եղան Ադրբեջանի տարբեր քաղաքներում»,-գրել է Վարժապետյանը:
Ինչպես Իսրայելը, Հայաստանը շրջափակված է մեծամասամբ թշնամական երկրներով` Թուրքիայով և Ադրբեջանով: Իսրայելը դժվար իրավիճակում է հայտնվել: Նա շանտաժի է ենթարկվում Թուրքիայի կողմից, որպեսզի չճանաչի Հայոց Ցեղասպանությունը: Սակայն Մավի Մարմարայի դեպքը ցույց տվեց, որ Թուրքիան և Ադրբեջանն անվստահելի դաշնակիցներ են:
Տարածաշրջանի շատ երկրներ ժխտում են Հոլոքոստը, սակայն հունվարի 27-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հիշեցրեց հայերի ու հրեաների նման ճակատագրերը` ասելով, որ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի տարիներին հրեաների ցեղասպանությունը մարդկության պատմության մեջ ամենաողբերգական էջերից մեկն է:
«Հունվարի 27-ը խորհրդանշում է Օսվենցիմ ճամբարի ազատագրումը… Հայ ժողովուրդը, որն այս տարի ոգեկոչում է Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակը, առավել քան հաղորդակից է հրեա ժողովրդի ցավին»,-ասվում է նախագահի ուղերձում:
Հոդվածի վերջում հեղինակը հիշեցնում է, որ Հայաստանը և Իսրայելը, հայերը և հրեաները հարազատ հոգիներ են և դաշնակիցներ:

«Армяне и евреи: реальные союзники и родственные души». Статья Huffington Post
Влиятельное американское издание Huffington Post опубликовало статью под названием «Армяне и евреи: реальные союзники и родственные души».
«Армян и евреев объединяет общая боль. Это два древних народа с долгой и традиционной историей. Они часто подвергались гонениям. В случае с армянами гонения достигли своего пика в 1915 году – во время Геноцида армян, в случае с евреями – в годы Второй мировой войны, во время Холокоста.
О схожести армян и евреев, жителей Армении и Израиля свидетельствуют факты. Так, эти народы известны своими достижениями в сферах искусства, торговли и образования», – говорится в статье.
Автор публикации Кристофер Адамян обращается к опубликованной ранее статье председателя еврейской общины Армении Риммы Варжапетян-Феллер, в которой строжайше осуждаются надуманные публикации последнего времени об антисемитизме в Армении.
Huffington Post приводит следующий отрывок из статьи Р.Варжапетян-Феллер: «История двух древних народов – армян и евреев – изобилует схожестью и взаимными контактами, и, даже при огромном желании, невозможно очернить эти отношения… Может ли восстановление средневекового еврейского кладбища в одном из районов Армении за счет средств, выделенных государством, считаться проявлением антисемитской политики?!.. Армяне всегда с восхищением относились к евреям и государству Израиль… Однозначно, что невозможно представить проведение в Армении антисемитских и антиизраильских демонстраций, которые прошли в разных городах Азербайджана несколько лет назад».
В статье Huffington Post отмечается также, что хотя некоторые страны региона отрицают Геноцид армян, однако президент Армении Серж Саргсян 27 января в своем послании в связи с Международным днем памяти жертв Холокоста коснулся схожести судеб армянского и еврейского народов, отметив, что «осуществленный в годы Второй мировой войны по отношению к евреям геноцид воистину является одной из самых жестоких и трагических страниц истории человечества».
«27 января символизирует освобождение концентрационного лагеря Овсенцим… Армянскому народу, который в этом году отмечает 100-ю годовщину Геноцида армян, более чем понятна боль еврейского народа», – приводит издание слова президента Армении.
В конце статьи Кристофер Адамян указывает, что Армения и Израиль, армяне и евреи – родственные души и союзники. «Если думать иначе – мир перевернется с ног на голову», – резюмировал он.