Թուրքագետ. Մինչև ապրիլի 24-ը հայ-թուրքական արձանագրությունները պետք է իրենց վախճանը գտնեն դե յուրե
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի համահայկական հռչակագրով հստակ մեսիջ ուղղվեց Թուրքիային՝ առերեսվել պատմության հետ, աշխարհին՝ ընդունել համամարդկային այդ չարիքը: Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց թուրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանը:
Նա նշեց, որ Հռչակագրում հստակ հղումներ են արված միջազգային իրավունքին, պատմագիտական, քաղաքագիտական աղբյուրներին: Թուրքագետը կարևորեց նաև պահանջատիրության հետ կապված դրվագը. «Նշվում էր Հայոց ցեղասպանության հետևանքների վերացման ուղղությամբ աշխատանքները, իսկ սա ենթադրում է նաև պահանջատիրություն»:
Ռ. Մելքոնյանը նաև ասաց, որ Հռչակագրում մատնանշված իրավական թղթածրարը հենց պահանջատիրությանն է վերաբերելու:
Թուրքագետի խոսքով, մինչև ապրիլի 24-ը հայ-թուրքական արձանագրությունները պետք է իրենց վախճանը գտնեն դե յուրե: Նա վստահ է, որ այդ ուղղությամբ քայլեր կարվեն:

The Pan-Armenian Declaration on the 100th Anniversary of the Armenian Genocide sent a clear message to Turkey – to confront history, and to the world – to acknowledge this crime, Turkish studies expert Ruben Melkonyan told reporters on Tuesday.
He noted that the Declaration clearly refers to international law, historical scientific and political scientific sources. “It also mentions work towards the elimination of the consequences of the Armenian Genocide, which also implies our demand.”
In the expert’s words, the Armenian-Turkish Protocols should be abolished de jure by April 24. He expressed confidence that some steps will be taken in that direction.