Թուրքագետ. Մինչև ապրիլի 24-ը հայ-թուրքական արձանագրությունները պետք է իրենց վախճանը գտնեն դե յուրե
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի համահայկական հռչակագրով հստակ մեսիջ ուղղվեց Թուրքիային՝ առերեսվել պատմության հետ, աշխարհին՝ ընդունել համամարդկային այդ չարիքը: Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց թուրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանը:
Նա նշեց, որ Հռչակագրում հստակ հղումներ են արված միջազգային իրավունքին, պատմագիտական, քաղաքագիտական աղբյուրներին: Թուրքագետը կարևորեց նաև պահանջատիրության հետ կապված դրվագը. «Նշվում էր Հայոց ցեղասպանության հետևանքների վերացման ուղղությամբ աշխատանքները, իսկ սա ենթադրում է նաև պահանջատիրություն»:
Ռ. Մելքոնյանը նաև ասաց, որ Հռչակագրում մատնանշված իրավական թղթածրարը հենց պահանջատիրությանն է վերաբերելու:
Թուրքագետի խոսքով, մինչև ապրիլի 24-ը հայ-թուրքական արձանագրությունները պետք է իրենց վախճանը գտնեն դե յուրե: Նա վստահ է, որ այդ ուղղությամբ քայլեր կարվեն:

Рубен Мелконян: Всеармянская декларация к 100-й годовщине Геноцида армян – месседж Турции и миру
Принятая на днях Всеармянская декларация к 100-й годовщине Геноцида армян – четкий месседж Турции (встать лицом к лицу с собственной историей) и миру (признать это злодеяние). Об этом сегодня на пресс-конференции заявил тюрколог Рубен Мелконян.
По его словам, в Декларации содержатся ссылки на международное право, историографические источники. Тюрколог обозначил также важность того, что в Декларации отмечены работы в направлении устранения последствий Геноцида армян.
Рубен Мелконян отметил также, что до 24 апреля 2015 года армяно-турецкие протоколы должны быть отозваны из парламента, выразив уверенность, что в этом направлении будут предприняты шаги.
Всеармянская декларация к 100-й годовщине Геноцида официально зафиксировала требования Армении к Турции. Мнения экспертов