Բրիտանական ֆիլմերի 13-րդ փառատոնը կմեկնարկի փետրվարի 14-ին
Beeline–ը, Բրիտանական խորհուրդը և Երևանում Բրիտանական դեսպանատունը հայտարարել են Բրիտանական ֆիլմերի 13-րդ փառատոնի մեկնարկի մասին։ Փառատոնն այս տարի նվիրվում է սիրո տարածման ու պահպանման գաղափարին:
Փառատոնի բացման հանդիսավոր արարողությունը տեղի կունենա փետրվարի 14-ին ժամը 16.30-ին Մոսկվա կինոթատրոնում` Օսկարի «Լավագույն ֆիլմ» անվանակարգում առաջադրված «Նմանակման խաղ» ֆիլմով: Այս մասին տեղեկացնում է «ԱրմենՏել» ՓԲԸ-ի հասարակայնության հետ կապերի բաժինը:
«Beeline–ը ողջունում և կարևորում է այն ծրագրերի իրականացումը, որոնք օգնում են մարդկանց փոխել իրենց կյանքը դեպի ավելի լավը: Համոզված եմ, որ մեր աջակցությամբ Բրիտանական ֆիլմերի 13-րդ փառատոնի շրջանակում կինոարվեստի սիրահարների համար հասանելի կդառնան հետաքրքիր և որակյալ ֆիլմեր, իսկ երիտասարդներն իրենց տաղանդով և ժամանակակից հայացքներով նոր շունչ կհաղորդեն հայ կինոարվեստին և հայկական մշակույթին։ Ուրախ ենք, որ բրիտանական ֆիլմերը կարող են դիտել ոչ միայն Երևանում, այլ Հայաստանի տարբեր մարզերում»,- նշել է Հայաստանում Beeline-ի Գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Պյատախինը:
«Բրիտանական խորհուրդն ուրախ է յուրաքանչյուր տարի հնարավորություն տալ հայ հանդիսատեսին դիտելու բրիտանական լավագույն ֆիլմերը: Այս տարի ևս փառատոնի շրջանակում կցուցադրվեն յոթ ֆիլմ, որոնք արժանացել են բազմաթիվ մրցանակների ու ստացել կինոքննադատների բարձր գնահատականը»,- ասել է Բրիտանական խորհրդի հայաստանյան մասնաճյուղի տնօրեն Արևիկ Սարիբեկյանը:
Փառատոնի շրջանակում մայրաքաղաքում և մարզերում կցուցադրվի յոթ ֆիլմ, որոնք պատմում են սիրո, հավատարմության, հասարակության ստեղծած կանոնների, երջանկության համար տարվող պայքարի ու հաղթանակի մասին: Երևանում ֆիլմերը կցուցադրվեն փետրվարի 14-ից մինչև փետրվարի 20-ը Մոսկվա և Սինեմա Սթար կինոթատրոններում: Երևանյան ցուցադրությունից հետո ֆիլմերը կներկայացվեն`Դիլիջանում (5-7 մարտի, UWC Դիլիջան Քոլեջում), Արարատում (16-18 մարտի, Արարատի Մշակույթի Պալատում) և Արմավիրում (20-22 մարտի, Արմավիրի Մշակույթի Պալատում)։ Բոլոր ցուցադրությունների մուտքն ազատ է:
Բրիտանական Ֆիլմերի 13-րդ փառատոնը կազմակերպում են Բրիտանական խորհուրդը և Երևանում Բրիտանական դեսպանատունը: Փառատոնի գլխավոր հովանավորն է Beeline-ը։
Բրիտանական Ֆիլմերի 13-րդ փառատոնի ծրագրին առավել մանրամասն կարող եք ծանոթանալ` այցելելով www.britishcouncil.am կայք։
Փառատոնի ինֆորմացիոն գործընկերներն են` Հանրային հեռուստաընկերությունը, Լայմ, Շողակաթ հեռուստաընկերությունները և Ռադիո Վանը, Ռադիո Հայը և Ռադիո FM 105.5-ը:

В Армении 13-й Фестиваль британских фильмов стартует с показа «Игры в имитацию» – номинанта на премию «Оскар»
16:33 06/02/2015
Компания Beeline, представительство Британского Совета в Армении и Посольство Великобритании в РА объявляют о старте 13-го Фестиваля британских фильмов. В этом году фестиваль посвящается самому светлому и прекрасному чувству в мире – чувству любви.
Согласно релизу, торжественная церемония открытия фестиваля пройдет 14 февраля в столичном кинотеатре «Москва» показом фильма «Игра в имитацию», номинанта на премию «Оскар» за лучший фильм. Начало церемонии в 16:30.
«Beeline, как и раньше, продолжает поддерживать социальные проекты, помогающие людям сделать жизнь лучше. Уверен, что при нашей поддержке Фестиваль британских фильмов сделает интересные и качественные фильмы еще более доступны армянскому зрителю, а молодежь, вдохновленная этими работами, благодаря своему таланту и современным взглядам, придаст новое дыхание армянскому кинематографу и армянской культуре. Важно также то, что фильмы будут показаны не только в Ереване, но и в марзах Армении», – отметил Генеральный директор Beeline в Армении Андрей Пятахин.
«Британский Совет рад каждый год демонстрировать армянскому зрителю лучшие британские фильмы. В этом году в рамках фестиваля будут показаны семь фильмов, которые были удостоены многих наград и получили высокие оценки кинокритиков», – сказала руководитель представительства Британского Совета в Армении Аревик Сарибекян.
В рамках Фестиваля британских фильмов в столице и регионах Армении пройдут показы 7 кинолент, рассказывающих о любви, верности, общественных правилах, борьбе за счастье и победе. В Ереване показы пройдут с 14 по 20 февраля в столичных кинотеатрах «Москва» и «Синема Стар». После Ереванских показов фильмы будут показаны в Дилижане (5-7 марта, Колледж UWC Дилижан), в Арарате (16-18 марта, Дворец Культуры Арарата) и в Армавире (20-22 марта, Дворец Культуры Армавира). Вход на все сеансы – бесплатный.
Организатором 13-го Фестиваля британских фильмов являются Британский Совет и Посольство Великобритании. Генеральным спонсором фестиваля выступает Beeline.
С программой 13-ого Фестиваля британских фильмов можно ознакомиться по адресу www.britishcouncil.am
Информационными спонсорами кинофестиваля стали: Общественное Телевидение Армении, телекомпании «Лайм» и «Шогакат», а также радио «Ван», радио «Hay» и Радио FM 105,5.