Համանախագահները կոչ են անում վերսկսել բանակցությունները նախագահների միջև
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հայտարարություն են տարածել Մյունխենում ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ հանդիպումից հետո:
Համանախագահներ Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան), Ջեյմս Ուորլիքը (ԱՄՆ) և Պիեռ Անդրիուն (Ֆրանսիա) արտահայտել են իրենց անհանգստությունը շփման գծի երկայնքով և Հայաստանի ու Ադրբեջանի սահմանին` ներառյալ քաղաքացիական տարածքներում, միջադեպերի աճի վերաբերալ:
«Մենք նախարարի հետ քննարկեցինք նաև այդպիսի միջադեպերի հավանականության նվազեցմանն ուղղված քայլերը: Մասնավորապես, կողմերի համար հրամայական է այնպիսի քայլեր կատարելը, որոնք կկանխեն նոյեմբերի 12-ին ուղղաթիռի խոցման միջադեպերի կրկնությունը:
Բռնությունն ու կողմերի միջև լարվածությունն ընդգծում են անհրաժեշտությունը հնարավորինս արագ սկսել բանակցությունները խնդրի տևական կարգավորմանը հասնելու նպատակով: Մենք նախարարին կոչ ենք արել ավելի մեծ ճկունություն ցուցաբերել, որպեսզի հնարավոր լինի նման բանակցություններ սկսել:
Մենք բարձրացրել ենք Կարմիրր խաչի միջազգային կոմիտեի միջոցով անհայտ կորածների վերաբերյալ տեղեկատվության փոխանակման առնչությամբ նախագահների պայմանավորվածության կատարման կարևորությունը: Տվյալների փոխանակումը կարող է լավ առիթ լինել կողմերի միջև վստահության մթնոլորտի ստեղծման համար և նպաստել կարգավորման գործընթացին:
Բացի այս, մենք կոչ ենք արել առաջին իսկ հնարավորության դեպքում վերսկսել նախագահների միջև երկխոսությունը: Համանախագահները կայցելեն տարածաշրջան այս ամսվա վերջին»:

Сопредседатели МГ ОБСЕ призвали при первой же возможности возобновить диалог между президентами
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ выступили с заявлением по итогам состоявшейся 5 февраля в Мюнхене встречи с министром иностранных дел Армении Эдвардом Налбандяном.
Сопредседатели МГ ОБСЕ Игорь Попов (Россия), Пьер Андрие (Франция) и Джеймс Уорлик (США) выразили обеспокоенность по поводу роста числа инцидентов вдоль всей линии соприкосновения ВС НКР и Азербайджана, а также на армяно-азербайджанской границе, включая гражданские территории.
«Мы обсудили с министром также меры по снижению вероятности подобных инцидентов в будущем. В частности, стороны должны предпринять действия в направлении предотвращения повторения инцидента со сбитым 12 ноября 2014 года вертолетом.
Насилие и напряженность между сторонами подчеркивают необходимость как можно скорее начать переговоры для достижения прочного урегулирования проблемы. Мы призвали министра проявить больше гибкости, чтобы подобные переговоры могли бы начаться.
Мы обозначили также важность реализации достигнутой президентами договоренности относительно обмена под эгидой Международного комитета Красного Креста (МККК) данными о пропавших без вести. Обмен данными может служить хорошим поводом для создания атмосферы доверия между сторонами и содействовать процессу урегулирования.
Кроме того, мы призвали при первой же возможности возобновить диалог между президентами. Сопредседатели посетят регион в конце месяца», – говорится в заявлении.