Համանախագահները կոչ են անում վերսկսել բանակցությունները նախագահների միջև
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հայտարարություն են տարածել Մյունխենում ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ հանդիպումից հետո:
Համանախագահներ Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան), Ջեյմս Ուորլիքը (ԱՄՆ) և Պիեռ Անդրիուն (Ֆրանսիա) արտահայտել են իրենց անհանգստությունը շփման գծի երկայնքով և Հայաստանի ու Ադրբեջանի սահմանին` ներառյալ քաղաքացիական տարածքներում, միջադեպերի աճի վերաբերալ:
«Մենք նախարարի հետ քննարկեցինք նաև այդպիսի միջադեպերի հավանականության նվազեցմանն ուղղված քայլերը: Մասնավորապես, կողմերի համար հրամայական է այնպիսի քայլեր կատարելը, որոնք կկանխեն նոյեմբերի 12-ին ուղղաթիռի խոցման միջադեպերի կրկնությունը:
Բռնությունն ու կողմերի միջև լարվածությունն ընդգծում են անհրաժեշտությունը հնարավորինս արագ սկսել բանակցությունները խնդրի տևական կարգավորմանը հասնելու նպատակով: Մենք նախարարին կոչ ենք արել ավելի մեծ ճկունություն ցուցաբերել, որպեսզի հնարավոր լինի նման բանակցություններ սկսել:
Մենք բարձրացրել ենք Կարմիրր խաչի միջազգային կոմիտեի միջոցով անհայտ կորածների վերաբերյալ տեղեկատվության փոխանակման առնչությամբ նախագահների պայմանավորվածության կատարման կարևորությունը: Տվյալների փոխանակումը կարող է լավ առիթ լինել կողմերի միջև վստահության մթնոլորտի ստեղծման համար և նպաստել կարգավորման գործընթացին:
Բացի այս, մենք կոչ ենք արել առաջին իսկ հնարավորության դեպքում վերսկսել նախագահների միջև երկխոսությունը: Համանախագահները կայցելեն տարածաշրջան այս ամսվա վերջին»:

Karabakh mediators call for resumption of presidential dialogue
The Co-Chairs of the OSCE Minsk Group issued a statement following their meeting with Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian in Munich.
The text of the statement is below.
“The Co-Chairs of the OSCE Minsk Group (Ambassadors Igor Popov of the Russian Federation, James Warlick of the United States of America, and Pierre Andrieu of France) met with Foreign Minister of Armenia Edward Nalbandian 5 February in Munich. The Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office, Ambassador Andrzej Kasprzyk, also participated in the meeting.
We noted with alarm the rising number of incidents along the Line of Contact and Armenia-Azerbaijan border, including in civilian areas. We also discussed with the Minister proposed measures to reduce the likelihood of such incidents. In particular, it is imperative for the sides to take steps to prevent a repeat of the November 12 helicopter downing.
The violence and tensions between the sides underscore the necessity of starting comprehensive negotiations as soon as possible to reach a lasting settlement. We urged the Minister to show more flexibility so such negotiations can begin.
We raised the importance of implementing the Presidents' agreement now to exchange data on missing persons under the aegis of the ICRC. This data exchange can build trust between the sides and facilitate the reconciliation process.