Կալանքի տակ գտնվող նախկին պատգամավոր Հակոբ Հակոբյանը զայրացած է ու նեղված
ԱԺ նախկին պատգամավոր Հակոբ Հակոբյանի կալանքի որոշման հետ կապված նախօրեին վերաքննիչ բողոք է ներկայացվել: Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց Հ. Հակոբյանի փաստաբան Կարեն Սարդարյանը:
Հիշեցնենք, որ փետրվարի 4-ին դատարանը բավարարել է նախաքննական մարմնի միջնորդությունը և Հակոբ Հակոբյանին՝ Ճոյտին, կալանավորորելու մասին որոշում կայացրել: Այժմ նա գտնվում է «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկում: Հակոբյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 7 հոդվածով նախատեսված արարք կատարելու համար։ Այսինքն, նա մեղադրվում է ապօրինի ձեռնարկատիրությամբ զբաղվելու մեջ, որի արդյունքում անձանց կամ կազմակերպություններին կամ պետությանը հասցվել է խոշոր չափի վնաս, ինչպես նաև չարամտորեն խուսափել է հարկերը, տուրքերը կամ պարտադիր այլ վճարումները վճարելուց:
Կ. Սարդարյանը նշեց, որ փետրվարի 3-ին հանդիպել է Հ. Հակոբյանի հետ. «Սթրես է ապրում, որովհետև չի հասկանում՝ ինչու են իրեն կալանավորել: Անհիմն է համարում կալանքը: 2009 թվականից գործը քննվում է, նա միշտ համագործակցել է նախաքննության մարմնի հետ, մշտապես ներկայացել է, մասամբ մարումներ է արել այն մասով, որ ընդունել է եղել են խուսափումներ: Երբ չի համաձայնվել նոր գրված որոշ ակտերի հետ ու մտել է դատարան՝ դատական կարգով վիճարկելու համար, իրեն կալանավորել են: Նա դիտում է այդ քայլը որպես հարկադրանքի մի ձև՝ ոչ իրավաչափ, որ չվիճարկի հարկայինի ակտերը և կուրորեն դրանք մուծի: Դրանից զայրացած է, ասում է՝ ի՞նչ է մեր երկրի քաղաքացին իրավունք չունի հարկային մարմնի հետ մտնի վարչաիրավական վեճի մեջ, վարչական դատարանով բողոքարկի հարկայինի ակտը, հենց հարկայինի ակտը բողոքարկում են, մեզ պետք է կալանավորե՞ն: Նա ավելի շատ ցուցաբերված վերաբերմունքից է զայրացած, նեղված: Ասում է՝ թող սպասեին, մինչև դատարանը կայացներ իր վճիռը: Նա հազմոված է՝ այն իր օգտին էր լինել, քանի որ, ըստ նրա, ներկայացված ակտերը հիմնավոր չէին, բայց եթե դատարանը վճիռ կայացներ, որ հարկերից խուսափել է, ինքը պատրաստ էր այդ գումարը վճարել»:
Փաստաբանի խոսքով, Հ. Հակոբյանն իրեն մեղավոր չի ճանաչում առաջադրված մեղադրանքում, սակայն պատրաստ է վճարել իր դեմ հարուցված քրեական գործով 7 դրվագներից 5-ով սահմանված գումարը, նա պատրաստ է համագործակցության. «Ասում է, եթե պետությանը գումար է պետք, ինքը կփոխհատուցի որպես հայրենասեր մարդ, բայց մեղավոր չի ճանաչում իրեն: Հինգ դրվագով փոխհատուցում կտա, բայց երկու դրվագով, որով դատարան է մտել, սկզբունքային հարց է իր համար, ասում է մինչև դատական ակտը չլինի, փոխհատուցում չի տա, քանի որ արդեն մտել է դատարան, գտնում է, որ չի կարելի ոտնահարել իր դատական պաշտպանության իրավունքը»:

Экс-депутат парламента Армении Акоп Акопян назвал причины своего ареста: «Чойт» воюет с налоговыми органами
Адвокат бывшего депутата парламента Армении Акопа Акопяна («Чойт») подал накануне апелляционную жалобу с целью оспорить решение об избрании меры пресечения в отношении его подопечного в виде заключения под стражу. Об этом в интервью Panorama.am сообщил сам адвокат Карен Сардарян.
По словам защитника, А. Акопян находится в стрессовом состоянии, он «не понимает, за что его арестовали, считает решение о заключении под стражу необоснованным».
Адвокат отметил, что данное дело расследуется еще с 2009г. и А. Акопян всегда активно сотрудничал с органом предварительного следствия, частично погашал суммы, в случае признания факта уклонения от налогов.
«Как только он не согласился с некоторыми недавно составленными актами и подал в суд с целью их оспорить, его арестовали. Он считает данный шаг неправомерной формой принуждения с целью заставить его отказаться от решения оспорить акты в судебном порядке и вслепую уплатить указанные суммы. Данное обстоятельство вызывает у него возмущение, он говорит: неужели гражданин нашего государства не имеет права вступать в административно-правовой спор с налоговым органом и обжаловать налоговый акт, неужели в таком случае ему грозит арест? Он скорее рассержен, оскорблен проявленным к нему отношением. Говорит, пусть дождались бы решения суда. А. Акопян уверен, что оно было бы в его пользу, поскольку представленные акты необоснованны. По его словам, если бы суд постановил, что он избегал уплаты налогов, он был бы готов внести всю сумму», – рассказал К. Сардарян.
Адвокат еще раз подчеркнул, что его подзащитный не признает себя виновным, однако готов «как патриот» уплатить указанные суммы по 5 из 7 эпизодов возбужденного против него дела. Но по двум эпизодам, которые являются предметом судебного спора, Акоп Акопян платить отказывает из «принципиальных соображений». По словам К. Сардаряна, его подзащитный заявил: пока не будет судебного вердикта, возмещения не будет, он не допустит попрания своего права на защиту в суде.
Напомним, бывший депутат парламента Армении Акоп Акопян («Чойт») был задержан 2 февраля в рамках расследования уголовного дела, находящегося в производстве Следственного управления Минфина РА. Как передавала пресс-служба ведомства А. Акопян подозревается в совершении преступлений, предусмотренных п.1 ч.3 ст.188 («Незаконное предпринимательство, сопряженное с причинением ущерба в особо крупных размерах лицам или организациям, или государству»); ст.38 («Виды соучастников преступления»)-ч.1 ст.205 («Уклонение от уплаты налогов, пошлин или иных обязательных платежей путем включения в бухгалтерские книги или иные документы, считающиеся основанием для налогообложения, заведомо искаженных данных, совершенное в крупных размерах»); 38-п.1 ч.3 ст.188; п.1 ч.3 ст.188; 38-ч.1, 2 ст.205 УК РА. 4 февраля суд принял решение о заключении А. Акопяна по стражу. В настоящее время он находится в УИУ «Нубарашен». Следствие продолжается.