Նախագահը շնորհավորել է Զորի Բալայանին. Դուք նշանակալի ավանդ եք բերել Արցախյան ազատագրական պայքարում
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր շնորհավորական ուղերձ է հղել գրող, հրապարակախոս, ՀՀ մշակույթի վաստակավոր գործիչ Զորի Բալայանին՝ ծննդյան 80-ամյակի առթիվ: Այս մասին հայտնում է նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
«Հարգելի՛ պարոն Բալայան,
Սիրելի՛ Զորի,
Սրտանց շնորհավորում եմ Ձեզ ծննդյան 80-րդ տարեդարձի կապակցությամբ:
Որպես հասարակական-քաղաքական, ազգային գործիչ և որպես գրող-հրապարակախոս՝ Դուք մեծ ավանդ եք ներդրել հայ հրապարակագրության զարգացման և հարստացման գործում՝ միշտ Ձեր ուշադրության կենտրոնում պահելով համայն հայությանը հուզող հրատապ խնդիրները:
Դուք նշանակալի ավանդ եք բերել Արցախյան ազատագրական պայքարում՝ հանդիսանալով Ղարաբաղյան շարժման ոգեշնչողներից, ղեկավարներից և գաղափարախոսներից մեկը: Լայն արձագանքի արժանացած Ձեր գրքերով և հրապարակումներով, որոնցում նաև մեր ազատամարտի ողջ տարեգրությունն է, նպաստում եք աշխարհասփյուռ հայության համախմբմանն ու միասնականացմանը:
Որպես ճանապարհորդ և բժիշկ՝ «Կիլիկիա» և «Արմենիա» նավերով կատարած շուրջերկրյա ճանապարհորդություններով, Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի պետական դրոշները պարզած հատելով ծովեր ու օվկիանոսներ, սատարել եք մեր պայքարի միջազգայնացմանը։
Մաղթում եմ Ձեզ առողջություն, անսպառ եռանդ և ստեղծագործական նորանոր հաջողություններ»,-ասված է ՀՀ Նախագահի շնորհավորական ուղերձում:

Armenian President congratulates Zori Balayan
Armenian President Serzh Sargsyan today sent a congratulatory message to writer and publicist Zori Balayan, Merited Culture Worker of Armenia, on his 80th birthday, according to the presidential press service.
“Honorable Mr. Balayan, dear Zori,
I cordially congratulate you on your 80th birthday.
As a public, political and national figure and as a writer-publicist, you have made a major contribution to the development and enrichment of Armenian publicism, by giving undivided attention to the urgent issues that are of great concern for Armenians.
Being one of the inspirators, leaders and ideologists of the Karabakh Movement, you have brought a significant input into the Artsakh Liberation War. With your broadly recognized books and publications, which also include the entire chronology of our liberation war, you help to consolidate and unite Armenians all over the world.
As a traveler and doctor, you have supported the internationalization of our struggle, by sailing around the world on the Cilicia and Armenia vessels and by crossing seas and oceans, hoisting the national flags of the Republic of Armenia and Artsakh.
I wish you good health, inexhaustible vigor and further creative success,” reads the President’s congratulatory message.