Նախագահը շնորհավորել է Զորի Բալայանին. Դուք նշանակալի ավանդ եք բերել Արցախյան ազատագրական պայքարում
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր շնորհավորական ուղերձ է հղել գրող, հրապարակախոս, ՀՀ մշակույթի վաստակավոր գործիչ Զորի Բալայանին՝ ծննդյան 80-ամյակի առթիվ: Այս մասին հայտնում է նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
«Հարգելի՛ պարոն Բալայան,
Սիրելի՛ Զորի,
Սրտանց շնորհավորում եմ Ձեզ ծննդյան 80-րդ տարեդարձի կապակցությամբ:
Որպես հասարակական-քաղաքական, ազգային գործիչ և որպես գրող-հրապարակախոս՝ Դուք մեծ ավանդ եք ներդրել հայ հրապարակագրության զարգացման և հարստացման գործում՝ միշտ Ձեր ուշադրության կենտրոնում պահելով համայն հայությանը հուզող հրատապ խնդիրները:
Դուք նշանակալի ավանդ եք բերել Արցախյան ազատագրական պայքարում՝ հանդիսանալով Ղարաբաղյան շարժման ոգեշնչողներից, ղեկավարներից և գաղափարախոսներից մեկը: Լայն արձագանքի արժանացած Ձեր գրքերով և հրապարակումներով, որոնցում նաև մեր ազատամարտի ողջ տարեգրությունն է, նպաստում եք աշխարհասփյուռ հայության համախմբմանն ու միասնականացմանը:
Որպես ճանապարհորդ և բժիշկ՝ «Կիլիկիա» և «Արմենիա» նավերով կատարած շուրջերկրյա ճանապարհորդություններով, Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի պետական դրոշները պարզած հատելով ծովեր ու օվկիանոսներ, սատարել եք մեր պայքարի միջազգայնացմանը։
Մաղթում եմ Ձեզ առողջություն, անսպառ եռանդ և ստեղծագործական նորանոր հաջողություններ»,-ասված է ՀՀ Նախագահի շնորհավորական ուղերձում:

Президент Армении поздравил Зория Балаяна с 80-летним юбилеем
Президент Армении Серж Саргсян сегодня направил поздравительное послание писателю, публицисту, заслуженному деятелю культуры РА Зорию Балаяну в связи с его 80-летием. Об этом сообщает пресс-служба главы армянского государства.
«Как общественно-политический, национальный деятель и как писатель-публицист, Вы внесли весомый вклад в развитие и обогащение армянской публицистики, постоянно держа в центре Вашего внимания волнующие армянский народ актуальные проблемы.
Вы внесли значимый вклад и в Арцахскую освободительную борьбу, являясь одним из вдохновителей, руководителей и идеологов Карабахского движения. Получившими широкий отклик книгами и публикациями, в которых содержится также вся летопись нашей освободительной борьбы, Вы способствуете объединению и консолидации рассеянного по миру армянства.
Как путешественник и врач, совершая кругосветные путешествия на суднах „Киликия” и „Армения”, пересекая моря и океаны с национальными флагами Республики Армения и Арцаха, Вы способствовали интернационализации нашей борьбы.