Ռուսաստանի 15 տոկոս գնաճը կփոխանցվի մեր տնտեսություն. «Ժամանակ»
Ռուսաստանի ԿԲ նախագահը հայտարարել է, որ երկրում 2015թ. գնաճը կարող է անցնել 15 տոկոսի սահմանը: Ըստ պաշտոնյայի՝ գնաճի գագաթնակետը լինելու է տարվա երկրորդ եռամսյակին: Նման գնաճը չի կարող բացասական ազդեցություն չունենալ Հայաստանի տնտեսության վրա:
Տնտեսագետ Վիլեն Խաչատրյանը «Ժամանակ»-ի հետ զրույցում նշել է, որ Ռուսաստանի գնաճը կփոխանցվի և կազդի մեր ներքին շուկայի վրա, իսկ ներմուծվող ապրանքները կթանկանան: Նրա խոսքերով՝ Ռուսաստանում գնաճն այս պահին 12 տոկոս է, և տարվա երկրորդ եռամսյակի համար 15 տոկոսը միանգամայն իրատեսական ցուցանիշ է: Բացի 750 անուն ապրանքատեսակներից, որոնց ժամկետներն, ըստ Խաչատրյանի հետաձգվել են, մյուս ապրանքատեսակների մասով գնաճը հայկական շուկայում անխուսափելի է:

«Жаманак»: Инфляция в России повлияет на внутренний рынок Армении
Председатель Центрального банка России заявил, что инфляция в 2015 году может перевалить за 15%. Газета «Жаманак» пишет, что подобный уровень инфляции не может не отразиться на экономике Армении. Экономист Вилен Хачатрян заявил, что инфляция повлияет на внутренний рынок Армении, повысятся цены на импортируемые товары.
По его словам, уровень инфляции в России в настоящее время составляет 12%, а показатель в 15% для второго квартала года вполне реалистичен. Он отметил, что кроме 750 наименований товаров, решения по которым отложены, остальные товары в Армении неизбежно подорожают.