Ռուսաստանի 15 տոկոս գնաճը կփոխանցվի մեր տնտեսություն. «Ժամանակ»
Ռուսաստանի ԿԲ նախագահը հայտարարել է, որ երկրում 2015թ. գնաճը կարող է անցնել 15 տոկոսի սահմանը: Ըստ պաշտոնյայի՝ գնաճի գագաթնակետը լինելու է տարվա երկրորդ եռամսյակին: Նման գնաճը չի կարող բացասական ազդեցություն չունենալ Հայաստանի տնտեսության վրա:
Տնտեսագետ Վիլեն Խաչատրյանը «Ժամանակ»-ի հետ զրույցում նշել է, որ Ռուսաստանի գնաճը կփոխանցվի և կազդի մեր ներքին շուկայի վրա, իսկ ներմուծվող ապրանքները կթանկանան: Նրա խոսքերով՝ Ռուսաստանում գնաճն այս պահին 12 տոկոս է, և տարվա երկրորդ եռամսյակի համար 15 տոկոսը միանգամայն իրատեսական ցուցանիշ է: Բացի 750 անուն ապրանքատեսակներից, որոնց ժամկետներն, ըստ Խաչատրյանի հետաձգվել են, մյուս ապրանքատեսակների մասով գնաճը հայկական շուկայում անխուսափելի է:

The Russian Central Bank President has stated that the inflation may exceed 15 percent this year. Such level of inflation will definitely affect Armenia’s economy, Zhamanak writes.
Economist Vilen Khachatryan said that the inflation will have an impact on Armenia’s domestic market and the prices of imported goods will go up.
In his words, currently, the Russian inflation is at 12 percent and it is quite realistic that it may reach 15 percent in the second quarter of the year. He said that except for 750 types of goods, regarding which the decisions have been delayed, the prices of all other types of goods will inevitably rise in Armenia.