Ադրբեջանը փորձում է հաճոյանալ Թուրքիային՝ Հայաստանի դեմ «Եվրատեսիլ 2015»-ում սադրանքներ հրահրելով
Այս տարի «Եվրատեսիլ» միջազգային երաժշտական մրցույթում Հայաստանը կներկայացնի «Genealogy» խումբը՝ կազմված աշխարհի 5 մայրցամաքներում ապրող հայ երգիչներից և Հայաստանից ևս մեկ մասնակցից «Don’t deny» («Մի՛ ժխտիր») երգով, որը նվիրված է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին: Մի քանի երկրներ, այդ թվում՝ Թուրքիան, տարբեր պատճառերով հրաժարվել են մասնակցել այդ մրցույթին: Այնուհանդերձ, Ադրբեջանի Հանրային հեռուստատեսությունը և Պետական հեռուստառադիոընկերությունն (ITV) արդեն իսկ հասցրել են իրենց դժգոհությունն արտահայտել հայկական կողմի երգի վերաբերյալ՝ մեղադրելով Հայաստանին մրցույթը «քաղաքականացնելու» համար և սպառնալով, թե կձեռնարկեն «համապատասխան միջոցներ»: Այս մասին գրում է «Մոդեռն.ազ» ադրբեջանական կայքը:
Թեմային է անդրադարձել նաև երաժշտական մրցույթի Wiwibloggs.com բլոգը՝ ընդգծելով, որ հայկական երգի առնչությամբ ամենաբարձր քննադատությունը հնչում է «վերջինիս տարածաշրջանային հակառակորդի՝ Ադրբեջանի» կողմից:
«Ադրբեջանը, բնականաբար, քույր երկիր է Թուրքիայի համար, որը կտրականապես ժխտում է 1915 թվականի ապրիլի Հայոց ցեղասպանությունը: Պատմաբանները գտնում են, որ այդ դեպքերը հանգեցրել են առնվազն մեկ միլիոն մարդկանց ոչնչացման: Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը ներկայումս քնարկում է՝ կարող է արդյոք կառավարությունը քրեական պատասխանատվության ենթարկել այդ իրադարձությունները ժխտելու համար»,- ասվում է նյութում:
Բացի այդ, «Եվրատեսիլ» երգի մրցույթի կազմակերպչական հարցերի ղեկավար Սիթսե Բաքերը ադրբեջանական «Report» լրատվական գործակալությանը հայտնել է, թե պետք է սպասել երգի վերջնական տարբերակի հրապարակայնացմանը, որից հետո իրենք կկարողանան գնահատել դրա՝ կանոններին համապատասխան լինելը:
Նշենք, որ «Եվրատեսիլ 2015» մրցույթի կիսաեզրափակիչները կայանալու են մայիսի 19-ին և 21-ին, իսկ եզրափակիչը՝ մայիսի 23-ին: Հայաստանը ելույթ կունենա առաջին կիսաեզրափակչում:
Հարկ է նշել, որ արդեն իսկ 2009 -ին Ադրբեջանի հասցեին հնչել են մեղադրանքներ «Եվրատեսիլ»-ը սեփական քաղաքական նպատակներով օգտագործելու համար: Այսպես, ВВС-ի պատրաստած տեսանյութի համաձայն՝ Ադրբեջանը երաժշտական մրցույթում Հայաստանի դուետի ելույթի ժամանակ ժամանակավոր կասեցրել էր մրցույթի հեռարձակումը: «Ադրբեջանի իշխող կլանը, նախագահը և Հանրապետության կառավարությունը իրենց քարոզչությունն են կազմակերպում «Եվրատեսիլ» երաժշտական մրցույթի ժամանակ: Դա անարդարացի է»,- այդ ժամանակ տրված հարցազրույցում հայտարարել է «Ազատություն ռադիոկայանի» լրագրող Խադիջա Իսմայիլովան:
Հավելենք նաև, որ «Եվրատեսիլ 2013»-ին Ադրբեջանից ստացված ձայների հաշվարկման ժամանակ վեճ էր բռնվել: Այսպես, Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն հայտարարել էր, թե իբր ադրբեջանցիների ձայները Ռուսատանի ներկայացուցիչ Դինա Գարիպովայի համար չեն հաշվարկվել: «Եվրատեսիլ 2013»-ի անցկացման ժամանակ վեճ էր առաջացել նաև Ադրբեջանի օգտին գնված ձայների պատճառով: Լիտվական «15min.lt» պորտալը լրագրողական հետաքննություն էր իրականացրել, որի արդյունքում պարզվել է, որ մրցույթի օրը մի խումբ մարդիկ Լիտվայում և այլ երկրներում զանգվածային կերպով «գնել» են հեռուստադիտողների ձայներն Ադրբեջանի օգտին: Եվրոպական հեռարձակողների խորհուրդը (EBU) հետաքրքրվել էր այդ տեղեկատվությամբ: Որոշ ժամանակ անց EBU-ն անցել էր մասշտաբային հետաքննության իրականացմանը՝ «Եվրատեսիլ»-ում Ադրբեջանի կողմից կաշառակերության հնարավոր փաստերի վերհանման նպատակով:
Հայտնի է, որ 1915 թվականին Օսմանյան կայսրությունում իրականացված Հայոց ցեղասպանության փաստը ճանաչել են շատ պետություններ: Առաջինը եղել է Ուրուգվայը` 1965 թվականին, որի օրինակին հետևել են Ռուսաստանը (1995 թ.), Ֆրանսիան (2001 թ.), Իտալիան (2000 թ.), Գերմանիան (2005 թ.), Հոլանդիան (2004 թ.), Բելգիան (1998 թ.), Լեհաստանը (2005 թ.), Լիտվան (2005 թ.), Սլովակիան (2004 թ.), Շվեդիան (2010 թ.), Շվեյցարիան (2003 թ.), Հունաստանը (1996 թ.), Կիպրոսը (1982 թ.), Լիբանանը (1997 թ.), Կանադան (1996 թ.), Վենեսուելան(2005 թ.), Արգենտինան (1993 թ.), Չիլին (2007 թ.), Վատիկանը (2000 թ.): Հայոց ցեղասպանությունը պաշտոնապես ճանաչել և դատապարտել են, ինչպես նաև ապրիլի 24-ը Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օր են ճանչել ԱՄՆ-ի 50 նահանգներից 42-ը:

Azerbaijan is trying to please Turkey, arranging provocations against Armenia in ‘‘Eurovision – 2015’’
This year at the international music competition called "Eurovision" Armenia will be represent by a group which consists of singers living on five continents of the world including also Armenia. The group is called “Genealogy” and it will present the song “Do not deny”. Several countries, including Turkey, refused to take part in this competition for various reasons. However, the public television of Azerbaijan and the State Broadcasting Company (ITV) have already expressed dissatisfaction with the song the Armenian side presents. They accuse Armenia of "politicizing" the competition and threatened that they would take "appropriate measures", reports "Modern.az."
“Wiwibloggs.com” the blog of the song contest touched the issue stressing that the loudest criticism over the Armenian song was made by "its regional opponent - Azerbaijan". "Azerbaijan, of course, is a fraternal country for Turkey, which categorically denies the Armenian Genocide that began in April 1915. Historians believe that this has led to the death of at least one million people. European Court of Human Rights is currently discussing whether the Government should be prosecuted for the denial of these events," reads the article.
In addition, as in his turn Sietse Bakker, the head of organizational issues at "Eurovision", told the Azerbaijani news agency "Report", they have to wait for the final version of the song, and only then they will be able to assess its compliance with the rules.
The semi-finals of the contest "Eurovision-2015" will be held on 19 and 21 May, and the finale - on May 23. Armenia will to perform in the first semifinal.
It should be emphasized that in 2009 accusations of using "Eurovision" for their own political purposes were voiced against Azerbaijan. Thus, according to the reportage of the "BBC", Azerbaijan had disabled broadcast of the contest during the duet presented by Armenian participants. "The ruling clan of Azerbaijan, President of the Republic and the government build their propaganda on the musical contest of "Eurovision". It's not fair," Khadija Ismayilova, a journalist of "Radio Liberty", stated in an interview then.
A scandal related to voting-results broke out during “Eurovision 2013.” The head of Ministry of Foreign Affairs of Azerbaijan claimed that Azerbaijani votes meant for the Russian representative Dina Garipova were not counted. The European Broadcasting Union representatives noted in their own turn that organizers of “Eurovision” officially deny the “loss” of votes given to Russia. A scandal related to vote-rigging in favor of Azerbaijan broke out during “Eurovision 2013.” Lithuanian website “15min.lt” held a journalistic investigation revealing that a group of individuals in Lithuania and other countries massively “bought” votes in favor of Azerbaijan on the day of the Contest. European Broadcasting Union is interested in the given information. Some time later the EBU launched a broad investigation concerning the possible bribery in "Eurovision" on the part of Azerbaijan.
The Armenian Genocide committed by the Ottoman Turkey was recognized by many states. Uruguay was the first state to recognize it in 1965, then Russia (1995), France (2001), Italy (2000), Germany (2005), Holland (2004), Belgium (1998), Poland (2005), Lithuania (2005), Slovakia (2004), Sweden (2010), Switzerland (2003), Greece (1993), Chili (2007), Vatican (2000). The Armenian Genocide was also recognized by the European Parliament and the World Council of Churches. 42 US states out of 50 recognized and condemned the Armenian Genocide and announced the April 24 commemoration day for the victims of the Armenian Genocide. Turkey, however, still denies the mass killings of the Armenian population in Ottoman Empire during the First World War (on the eve of the World War I in the Ottoman Empire lived two million Armenians. About 1.5 million Armenians were killed in the period from 1915 to 1923, the remaining half a million Armenians were scattered all over the world).