Սերժ Սարգսյանը Ազգային ժողովից հետ է կանչում Հայաստան-Թուրքիա արձանագրությունները
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը նամակով դիմել է ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանին՝ տեղեկացնելով Հայաստան-Թուրքիա արձանագրությունները ՀՀ ԱԺ-ից հետ կանչելու վերաբերյալ իր որոշման մասին: Հանրապետության ղեկավարի նամակում, ըստ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչության, ասված է.
«Հարգելի պարոն Սահակյան,
Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների՝ առանց նախապայմանների կարգավորման գործընթացը սկսելիս մենք լիովին պատկերացրել ենք հետագա զարգացումների բոլոր հնարավոր տարբերակները: Մենք պատրաստ էինք ինչպես արձանագրությունների վավերացման միջոցով հարաբերությունների համապարփակ կարգավորմանը, այնպես էլ դրանց ձախողվելու տարբերակներին, քանզի թաքցնելու ոչինչ չունեինք, և միջազգային հանրության համար պարզ էր դառնալու, թե իրականում որ կողմի մեղքով այդպես էլ չբացվեց Եվրոպայի վերջին փակ սահմանը և բաց թողնվեց հնարավորությունը:
Արդեն մոտ վեց տարի է անցել Հայաստան-Թուրքիա արձանագրությունների ստորագրումից: Այս ամբողջ ընթացքում Հայաստանը մշտապես հետևողական դիրքորոշում է ցուցաբերել արձանագրությունները կյանքի կոչելու հարցում:
Սակայն պետք է փաստել Թուրքիայի իշխանությունների քաղաքական կամքի բացակայությունը, արձանագրությունների տառի ու ոգու աղավաղումները և նախապայմանների շարունակաբար արծարծումը: Դրան զուգահեռ, Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի նախաշեմին, նոր թափ է ստանում ժխտողականության և պատմության խմբագրման քաղաքականությունը:
Ժամանակի անսպառ չլինելու մասին խոսել եմ բազմիցս, այդ թվում՝ 2014 թվականի սեպտեմբերին, ՄԱԿ-ի գլխավոր վեհաժողովի ամբիոնից: Ցավում եմ, որ Հայաստանի այդ հորդորը լսելի չեղավ Թուրքիայի ղեկավարության համար:
Ուստի, ես որոշում եմ կայացրել 2009 թվականի հոկտեմբերի 10-ին Ցյուրիխում ստորագրված «Հայաստանի Հանրապետության և Թուրքիայի Հանրապետության միջև դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու մասին» և «Հայաստանի Հանրապետության և Թուրքիայի Հանրապետության միջև հարաբերությունների զարգացման մասին» արձանագրությունները Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովից հետ կանչելու վերաբերյալ»:

Armenian President Serzh Sargsyan has addressed a letter to Armenian parliament Speaker Galust Sahakyan notifying about his decision to withdraw the Armenian-Turkish protocols from the parliament.
The letter reads as follows:
“We fully imagined all possible developments when embarking on the normalization of Armenian-Turkish relations without preconditions. We were ready for both comprehensive normalization of relations through ratification of the protocols and their failure because we had nothing to hide and it would be clear for the international community which side was to blame for failing to open the last closed border in Europe and missing the chance.
“About six years have passed since the protocols were signed. During this period, Armenia has always demonstrated a consistent position on the implementation of the protocols.
“However, we must point to the lack of political will of the Turkish authorities, the distortion of the letter and spirit of the protocols and the repeated mention of preconditions. In parallel with this, on the eve of the 100th anniversary of the Armenian Genocide, the policy of denial and editing history is gaining a new momentum.
“I have said repeatedly that time is not endless, I also said this in September 2014 at the UN General Assembly. I regret that the Turkish authorities turned a deaf ear to Armenia’s call.
“Therefore, I have made a decision to recall from the National Assembly the protocols “On establishment of diplomatic relations between the Republic of Armenia and the Republic of Turkey” and “On the development of relations between the Republic of Armenia and the Republic of Turkey,” signed in Zurich on October 10, 2009.”