Ռոբերտ Քոչարյանը ներքաղաքական իրավիճակի մասին հարցազրույց է տվել 2rd.am կայքին, որը ներկայացնում ենք ամբողջությամբ.
«-Պարոն նախագահ, բնականաբար, այսօր պետք է խնդրենք անդրադառնալ վերջին ներքաղաքական իրադարձություններին: Մասնավորապես՝ ՀՀԿ Խորհրդի հայտնի նիստին, որի թիրախը ԲՀԿ-ն էր, ընդդիմադիր դաշտի ամենախոշոր, ազդեցիկ և դրա հետ մեկտեղ, մինչև փետրվարի 12-ը՝ ոչ արմատական կուսակցությունը: Կուսակցություն, որն իշխանությունների հետ մշտական շփումների մեջ էր ու, ինչպես պարզվեց, միմյանց ղեկավարներին քննադատելու մասով նույնիսկ զսպվածության փոխադարձ պայմանավորվածություն ուներ: Ի՞նչ եք կարծում, ինչո՞վ կարելի է բացատրել տեղի ունեցածը:
-Չեմ կարող բացատրել, թե ինչի համար էր դա պետք նախագահին: Եթե հաշվարկն այն էր, թե Գագիկ Ծառուկյանի վրա ճնշում գործադրելով ԲՀԿ-ն կկազմալուծվի, ապա համապատասխան էֆֆեկտը չստացվեց: Ընդհակառակը. ընդդիմադիր դաշտում ակնառու են համախմբման հստակ նշաններ՝ բառապաշարի և նպատակների կտրուկ ռադիկալացմամբ: ԲՀԿ-ի վարկաբեկում նույնպես տեղի չունեցավ՝ չափազանց անհամոզիչ փաստարկների պատճառով: Ցանկացած գործողություն ԲՀԿ ղեկավարի դեմ բոլորի կողմից հիմա կգնահատվի որպես քաղաքական հետապնդում, որը զուրկ է որևէ լեգիտիմությունից: Իսկ հաշվի առնելով երկրում սոցիալական լարվածության և դժգոհության աստիճանը, ինչպես նաև ԲՀԿ-ի և նրա ղեկավարի լայն ժողովրդականությունը՝ որքան ավելի եռանդուն իշխանությունը փորձի «մաքրել» քաղաքական դաշտը, այնքան ավելի ուժեղ է լինելու համախմբումն իշխանության դեմ և այնքան ավելի իրական կլինի քաղաքական ցնցումների հեռանկարը: Դժվար չէ կանխատեսել, թե ինչպես այս ամենը կանդրադառնա տնտեսության, Ղարաբաղում շփման գծի իրավիճակի և Ցեղասպանության 100-ամյակին նվիրված միջոցառումների անցկացման վրա:
-Թվում է, որ այս ամենն իսկապես կարող է պայթեցնել ներքաղաքական իրավիճակը: Այդպիսին են մեր բազմաթիվ քաղաքացիների սպասումները և մտավախությունները: Արդյո՞ք իշխանությունները ելք ունեն այս իրավիճակից:
-Կարծում եմ՝ դեռևս ունեն: Կանգ առնել և չդիմել ոչ մի ակտիվ վարչական գործողության ԲՀԿ ղեկավարի նկատմամբ, մնալ բացառապես բանավոր մենամարտի սահմաններում, վերադառնալ ընդդիմախոսների հետ հակադրման քաղաքական հարթություն: Իշխող կուսակցության կողմից ՀՀԿ խորհրդի նիստին բարձրաձայնված մտադրությունները չեն տեղավորվում ՀՀ Սահմանադրության շրջանակներում և ԲՀԿ-ին ու ընդհանրապես՝ ընդդիմությանը բառացիորեն մղում են կազմակերպել մասսայական փողոցային գործողություններ, որոնց հետևանքներն անկանխատեսելի են: Ձերբակալություններն ու ռեպրեսիվ գործողությունները կտանեն երկիրը դեպի խորը ու երկարատև ճգնաժամ:
Մեր երկիրը առանց այդ էլ գերծանրաբեռնված է լրջագույն խնդիրներով և դրանց լուծումը հնարավոր է միայն հասարակության առավելագույնս լայն համախմբման, երկրի ապագայի հանդեպ մարդկանց հավատի վերականգնման հիման վրա: Տեղի ունեցածը, ցավոք, հակառակ ուղղությամբ ուժեղ ազդակ դարձավ»:

Роберт Кочарян: Любые действия против лидера ППА Гагика Царукяна будут расцениваться как политическое преследование
Второй президент Армении Роберт Кочарян прокомментировал в интервью «2rd.am» внутриполитические развития в стране, которые начались после выступления президента РА, председателя правящей Республиканской партии Армении Сержа Саргсяна на состоявшемся 12 февраля заседании Совета РПА и речи лидера партии «Процветающая Армения» Гагика Царукяна на Политсовете ППА 13 февраля.
На вопрос о возможных причинах данных развитий, Р. Кочарян ответил: «Не могу объяснить, зачем это было нужно президенту. Если расчет был в том, чтобы посредством давления на Гагика Царукяна добиться расформирования ППА, то соответствующего эффекта достичь не удалось. Напротив, на оппозиционном поле налицо четкие признаки консолидации с резкой радикализацией лексики и целей. Компрометации ППА также не произошло – из-за чрезвычайно неубедительных аргументов. Любые действия против лидера ППА теперь будут расцениваться всеми как политическое преследование, лишенное какой бы то ни было легитимности. А с учетом степени социальной напряженности и недовольства в стране, а также высокой популярности среди народа ППА и её лидера, то чем энергичнее власть будет пытаться расчистить политическое поле, тем сильнее будет консолидация против властей и тем реальнее перспектива политических потрясений. Нетрудно предсказать, как все это отразится на экономике, на ситуации на линии соприкосновения в Карабахе и на проведении мероприятий к 100-й годовщине Геноцида армян».
В ответ на вопрос, есть ли у властей выход из сложившейся ситуации, которая чревата внутриполитическими потрясениями, экс-президент сказал: «Полагаю, что пока еще имеется. Остановиться и не предпринимать никаких активных административных действий в отношении лидера ППА, оставаться исключительно в рамках словесной дуэли, вернуться в политическую плоскость противостояния с оппонентами. Заявленные на Совете РПА намерения правящей партии не укладываются в рамки Конституции РА и буквально подталкивают ППА и оппозицию в целом на проведение массовых уличных акций, последствия которых непредсказуемы. Аресты и репрессивные действия приведут страну к глубокому и затяжному кризису. Страна и так перегружена серьезнейшими проблемами, и их решение возможно лишь на основе максимально широкой консолидации общества, восстановления веры людей в будущее страны. Произошедшее, к сожалению, стало сильнейшим импульсом в противоположном направлении».