Երբ 2002 թվականին Թուրքիայում իշխանության գլուխ եկավ «Արդարություն և զարգացում» կուսակցությունը, նրա հիմնադիր Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը բարեպաշտ մահմեդականի տպավորություն էր թողում, որ ձգտում էր վերացնել կոռուպցիան և բարելավել Թուրքիայի քաղաքացիների կենսամակարդակը:
Վերջին 13 տարիների ընթացքում Էրդողանը աստիճանաբար վերածվեց կոռումպացված բռնակալի՝ ժամանակակից Օսմանյան սուլթանի հովերով տարված: Արդյոք ի սկզբանե նա եղե՞լ է գառան մորթի հագած գայլ, թե՞ շփացել է միջազգային հանրության կույր աջակցության և շռայլ գովասանքների պատճառով: Հատկանշական է, որ նախագահ Օբաման Էրդողանին անվանում էր աշխարհի հինգ ղեկավարներից մեկը, որոնց հետ նա հատկապես մտերիմ էր: Օբաման և այլ պետությունների ղեկավարները վերջապես հասկացան, որ իրենց ստեղծած հրեշը դուրս է եկել շշից և վերահսկողությունից: Էրդողանի հանդեպ վստահության չարաշահման գլխավոր զոհը ոչ այլ ոք էր, քան Սիրիայի նախագահ Բաշար ալ-Ասադը:
Թե ինչքան ամբարտավան են դարձել Էրդողանը և Թուրքիայի ղեկավարները, ցույց են տալիս ստորև հատվածները նրանց վերջին հրապարակային ելույթներից, ինչպես ներկայացված է Մերձավոր Արևելքի լրատվամիջոցների հետազոտությունների ինստիտուտի կողմից.
Հունվարի 21-ին Ստամբուլում կայացած Իսլամական երկրների միջխորհրդարանական միության համաժողովում Էրդողանն իր ճառով ավելի շատ նմանվեց Իսլամական պետության առաջնորդի, քան ՆԱՏՕ-ի անդամ պետության նախագահի՝ կոչ անելով մահմեդական երկրներին «միավորվել և պարտության մատնել Լոուրենս Արաբացու հետնորդներին, որոնք ձգտում են քայքայել Մերձավոր Արևելքը»: Նա մեղադրեց Արևմուտքին իսլամական աշխարհի դեմ դավադրություն կազմակերպելու և մահմեդականների եղբայրասպանության պատճառ դառնալու համար:
Վերջերս Ջիբութի կատարած այցելության ժամանակ Էրդողանը պարծեցավ. «Թուրքիան հզոր երկիր է: Եթե դուք [Եվրամիություն] Թուրքիային դեռ դիտում եք որպես մի երկրի, որը կաղաչի ձեր [ԵՄ] դռանը, ապա Թուրքիան այն երկիրը չէ, որ խնդրի»: Ի պատասխան Թուրքիայում լրատվամիջոցների դեմ կիրառված պատժամիջոցների վերաբերյալ հնչած եվրոպական քննադատությանը՝ Էրդողանը հայտարարեց ԵՄ ղեկավարներին՝ «ձեզ պահեք ձեր գաղափարները» և հավելեց. «Բարի եղեք գալ Թուրքիա, որպեսզի Թուրքիա՛ն ձեզ ժողովրդավարության դասեր տա»:
Թուրքիայի փոխվարչապետ Նուման Քուրթուլմուշը, ուղեկցելով Էրդողանին Աֆրիկա կատարած ճանապարհորդության ժամանակ, անամոթաբար խաղարկեց ռասայականության քարտը՝ դիմելով տեղացիներին. «Օսմանյան կայսրության անկումից հետո, աֆրիկացիներն առաջին անգամ են տեսնում սպիտակ ձեռք, որը չի շահագործում, ստրկացնում կամ բռունցքով հարվածում նրանց գլխին. սպիտակ ձեռք, որ չի շահագործում նրանց հանքերը, վերացնում նրանց արժեքները, ձուլում նրանց կամ դիտում նրանց որպես ստորադաս արարածների: Նրանք տեսնում են Թուրքիայի սպիտակ ձեռքը, որը նրանց բոլորին ընդունում է որպես հավասարի և եղբոր.... Մենք փորձում ենք օժանդակել այս սևամորթ, բայց ջերմասիրտ մարդկանց վերածննդին»: Քուրթուլմուշը, հավանաբար, հուսով էր, որ նրա աֆրիկյան ունկնդիրներն անտեղյակ կլինեն, որ Էրդողանը հաճախակի է օգտագործում «զենջի» (սևամորթ) նսեմացուցիչ և ռասիստական եզրույթը՝ ցածրակարգ մարդկանց բնութագրելու համար...
Չցանկանալով ամբարտավանությամբ և կրոնական մոլեռանդությամբ հետ մնալ Էրդողանից և Քուրթուլմուշից՝ վարչապետ Դավութօղլուն անցյալ ամիս Ցյուրիխում տեղի թուրք բնակչության բազմամարդ հանրահավաքում հայտարարեց. «Իսլամը Եվրոպայի բնիկ կրոնն է և շարունակելու է այդպես մնալ: Չնայած խոչընդոտներին, նախապաշարմունքներին և բազմաթիվ սադրանքաներին՝ Թուրքիան շարունակելու է քայլել ԵՄ անդամության ճանապարհով.... Ալլահի ողորմածությամբ, մենք երբեք չենք խոնարհի մեր գլուխը: Մենք թոռներն ենք Գալիպոլիում մարտնչած հերոսների, որոնք երբեք չեն խոնարհել իրենց գլուխը: Երբ 2002 թ. մենք եկանք իշխանության, նրանք [ԵՄ] ասացին, որ Թուրքիան շատ աղքատ, շատ տկար երկիր է և բեռ կդառնա Եվրոպայի համար: Շնորհակալություն Ալլահին, Թուրքիան այսօր ուժեղ երկիր է.... Մենք բեռ չենք Եվրոպայի համար: Թուրքիան դարման է Եվրոպայի համար... Թուրքիան դարման է նրանց ռասիզմի հիվանդության համար: Մենք դարման ենք նրանց տնտեսական անկման համար: Մենք դարման ենք նրանց ուժի կորստի համար.... Անդալուզիայից [Իսպանիա] մինչև Օսմանյան կայսրություն, և կես դար առաջ մեր ժողովրդի սուրբ երթով, որ եկան այստեղ Անատոլիայի բոլոր կողմերից, ազանի ձայնը [իսլամական աղոթքի կանչ] բերեց այս հերոսներին դեպի Եվրոպա: Մզկիթների գմբեթները, որ նրանք սփռել են այս աշխարհամասում, պաշտպանված կլինեն. մենք շարունակելու ենք պայքարել այն ձեռքերի դեմ, որոնք ձգտում են դրանց վնասել: Ես համբուրում եմ իմ եղբայրների ճակատները, որոնք Թեքփիրը [«Ալլահ աքբար» աղոթքի կոչը] հասցրեցին Ցյուրիխ.... Ինչքան սուրբ էին այն մարդիկ, որ եկան և սերմեր ցանեցին այստեղ, որոնք, Ալլահի զորությամբ, շարունակելու են վերաճել արդարության հսկայական ծառի Եվրոպայի կենտրոնում: Ոչ ոք չի կարող կանգնեցնել սա...»:
Դավութօղլուն համառորեն շարունակեց իր անհեթեթ ու ամբարտավան հայտարարություններն անցյալ շաբաթ, այս անգամ արդեն Անկարայում, ասելով ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչներին՝ «Մենք դաս ենք տալու Եվրոպայի ռասիստներին»:

Who is responsible for turning Erdogan into a fanatical tyrant?
When the Justice and Development Party (AKP) came to power in 2002, its founder, Recep Tayyip Erdogan appeared like a devout Muslim seeking to eliminate corruption and improve the standard of living of Turkish citizens.
During the last 13 years, Erdogan gradually turned into a corrupt despot, assuming the airs of a modern-day Ottoman Sultan. Was he a wolf in sheep’s clothing to start with, or was he spoiled by the international community’s blind support and lavish praise? Notably, Pres. Obama had called Erdogan one of five world leaders with whom he felt especially close. Obama and other heads of state have finally realized that the monster they created is out of the bottle and out of control! The primary victim of misplaced trust in Erdogan was none other than Syria’s President Bashar al-Assad.
To show how arrogant Erdogan and Turkey’s top leaders have become, here are excerpts from their recent public pronouncements, as documented by The Middle East Media Research Institute:
In a speech on January 21 at the Parliamentary Union of Islamic Countries in Istanbul, Erdogan, sounding like an ISIS leader rather than President of a NATO member state, urged Muslim countries to “unite and defeat the successors of Lawrence of Arabia who seek to disrupt the Middle East.” He went on to accuse the West of plotting against the Islamic world and causing Muslims to kill one another.
During his recent visit to Djibouti, Erdogan boasted: “Turkey is a powerful country. If you [European Union] still see Turkey as a country that would beg at your [EU’s] door, Turkey is not a country to beg.” In response to earlier European criticism of media crackdowns in Turkey, Erdogan told EU leaders to “keep your insights to yourselves,” and added: “Take the trouble to come to Turkey, so that Turkey can teach you a lesson in democracy.”
Turkish Deputy Prime Minister Numan Kurtulmus, while accompanying Erdogan on his African trip, shamelessly played the race card, telling the locals: “For the first time since the Ottomans left, Africans are seeing a white hand that does not exploit, enslave or punch them in their heads; a white hand that does not exploit their mines, eliminate their values, assimilate them or see them as subhuman. They are seeing the white hand of Turkey, which sees them as equals and as brothers…. We are trying to help the rebirth of these black-skinned but warm-hearted people.” Kurtulmus was probably hoping that his African listeners would be unaware that Erdogan frequently uses the derogatory and racist term ‘zenci’(black) to describe lower class people!
Not to be outdone by Erdogan and Kurtulmus in arrogance or religious fanaticism, Prime Minister Davutoglu told a large Turkish gathering in Zurich last month: “Islam is Europe’s indigenous religion, and will continue to be so. Despite the roadblocks, prejudices and many provocations, Turkey will continue to walk on the road to EU membership…. With Allah’s grace, we will never bow our heads. We are the grandchildren of the heroes who fought at Gallipoli, who never bowed their heads. In 2002, when we came to power, they [EU] said that Turkey was too poor, too weak a country that would become a burden on Europe. Thank Allah, today Turkey is the rising power of the world…. We are not a burden for Europe. Turkey is the cure for Europe! Turkey is the cure for their disease of racism. We are the cure to their economic slowdown. We are the cure to their loss of power…. From Andalusia [Spain] to the Ottomans, and, half a century ago with the holy march of our people who came here from every corner of Anatolia, the sound of the azan [Muslim call to prayer] brought these heroes to Europe. The domes of the mosques with which they dotted this continent will be protected; we will continue to fight against the hands that reach out to harm them. I kiss the foreheads of my brothers who carried the Tekbir [the prayer call 'Allahu Akbar'] to Zurich…. How holy those people were who came and sowed the seeds here which will, with Allah’s help, continue to grow into a huge tree of justice in the center of Europe. No one will be able to stop this!”
Davutoglu persisted in making absurd and arrogant statements last week, this time in Ankara, telling minority representatives: “We will teach a lesson to racists in Europe.”