Starbucks-ը ներողություն է խնդրել հայկական տարազը թուրքական դրոշի մահիկի ու աստղի ֆոնին ներկայացնելու համար
Հայտնի Starbucks ընկերությունը ստիպված է եղել ներողություն խնդրել վերջին գովազդային արշավի համար, որը վիրավորել է բազմահազար հայերին: Asbarez-ը տեղեկացնում է, որ օրեր առաջ Starbucks ընկերությունը գովազդը տարածել է այնպիսի պաստառներով, որոնց վրա հայկական տարազով աղջիկներ են՝ թուրքական դրոշի վրա նկարված մահիկի ու աստղերի ֆոնին: Դա վրդովվեցրել է բազմահազար հայերին, և նրանք սոցիալական ցանցերում (twitter, facebook) Starbucks-ի դեմ արշավ են կազմակերպել` բոյկոտելով ընկերության արտադրանքը, պահանջելով վերացնել սխալը: Ավելին, Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի արևմտյան թևի անդամները #BoycottStarbucks հեշթեգով դժգոհություն արտահայտող հաղորդագրություններ են տարածել:
Asbarez-ի հարցմանն ի պատասխան Starbucks-ի մամլո խոսնակը ասել է, որ սխալմունք է եղել և հավելել. «Սխալմունք է եղել, որի համար ներողություն ենք խնդրում: Հայցում ենք մեր ներողամտությունը՝ հաճախորդներին անհանգստություն պատճառելու համար: Մենք հեռացրել ենք այդ պաստառները Վուդլանդ Հիլզի մեր որոշ խանութներից աշխատում ենք սխալը վերացնելու ուղղությամբ»:
Իսկ ահա ընկերության կորպորատիվ հաղորդակցությունների գծով բաժնից լրատվամիջոցին ասել են, թե ինչո՞ւ պետք է Starbucks-ը գովազդեր մի երկիր, որտեղ վերջին տարիներին ամենամեծ թվով լրագրողներ են ազատազրկվել:
«Բացի այդ, այդ երկրում չկա խոսքի ազատություն, Twitter-ը և YouTube-ը փակվում են, բարեփոխումների համար պայքարող ցուցարարներ են ազատազրկվում, այդ երկրի նախագահը կողմնակից է այնպիսի օրենսդրության, որի համաձայն կանայք երկրորդական խավ են համարվում, և այս ամենին գումարած շարունակում է հերքել Հայոց ցեղասպանությունը, 1915 թվականի դեպքերը, երբ 1,5 մլն հայ սպանվեցին», ընկերության կորպորատիվ հաղորդակցությունների բաժնի հայտարարությունը փոխանցում է Asbarez-ը:

Компания Starbucks извинилась за рекламу с девушками в армянских нарядах на фоне флага Турции
Известная компания Starbucks вынуждена была принести извинения за последнюю рекламную акцию, которая оскорбила чувства тысяч представителей армянского народа. Как сообщает Аsbarez.com, несколько дней назад компания Starbucks распространила рекламные постеры, на которых были запечатлены девушки в армянских национальных костюмах на фоне турецкого флага с полумесяцем и звездой.
Согласно изданию, реклама вызвала резкое недовольство тысяч армян, и они организовали кампанию против Starbucks в социальных сетях (с хэштегом #BoycottStarbucks) и тем самым бойкотировали производимую ею продукцию, требуя исправить допущенную ошибку.
Пресс-секретарь Starbucks в ходе интервью Asbarez.com заявил: «Была допущена ошибка, за которую мы просим прощения. Мы приносим свои извинения за причиненное нашим клиентам беспокойство. Мы сняли эти постеры из некоторых наших магазинов в Вудленд Хиллз и работаем над устранением ошибки».
Более того, в отделе корпоративных коммуникаций компании изданию Asbarez.com заявили, что Starbucks не следовало рекламировать страну, где в последние годы было заключено в тюрьмы больше всего журналистов, чем где бы то ни было.
«Кроме того, в этой стране нет свободы слова, порталы Twitter и YouTube блокируются, борющиеся за реформы демонстранты лишаются свободы, президент этой страны выступает за такое законодательство, согласно которому женщины считаются людьми второго сорта, и плюс ко всему этому это государство продолжает отрицать Геноцид армян 1915 года, когда были убиты 1.5 млн армян», – цитирует Asbarez заявление отдела корпоративных коммуникаций компании Starbucks.