Կիրականացվի «Նաիրիտ»-ի գործունեությանն առնչվող շրջակա միջավայրի ուսումնասիրություն. ՀԲ Երևանի գրասենյակ
12:33 19/02/2015
Հայաստանի հետագա տնտեսական աճը մեծապես պայմանավորված է ժամանակակից ու կենսունակ գիտելիքահենք տնտեսության զարգացմամբ, ուղղակի օտարերկրյա ներդրումներով և մի շարք այլ գործոններով, որոնց թվում է նաև նախորդ ժամանակաշրջանի տնտեսական գործունեությունից մնացած ժառանգության համարժեք տնօրինումը: Այս մասին նշված է Համաշխարհային բանկի Երևանի գրասենյակի տարածած հայտարարության մեջ:
«Մենք գիտակցում ենք, որ այս առումով կարևոր քննարկումներ են ընթանում ՀՀ կառավարությունում՝ գտնելու էներգետիկ ու արդյունաբերական ոլորտում տարիներ ի վեր գոյություն ունեցող մարտահրավերները լուծելու լավագույն ուղիները:
Այս գործընթացում կառավարությանն աջակցելու համար Համաշխարհային բանկը համաձայնել է գտնել և ներգրավել մեծ հարգանք վայելող ու միջազգային փորձառություն ունեցող խորհրդատվական ընկերություն, որը կգնահատի «Նաիրիտ» քիմիական գործարանի շահագործման տեխնիկական ու ֆինանսական կենսունակությունը: Նախատեսվող տեխնիկական ու ֆինանսական վերլուծությունները, ինչպես նաև շրջակա միջավայրի հետ կապված հիմնական գնահատումը կտրամադրվեն ՀՀ կառավարությանը, որպեսզի վերջինս կարևոր որոշումներ կայացնի գործարանի ապագայի վերաբերյալ:
«Կառավարության հետ մենք համաձայնության ենք եկել Համաշխարհային բանկի շրջանակում մոբիլիզացնել ավելի քան 110.000 ԱՄՆ դոլար դրամաշնորհային միջոցներ հիշյալ փորձաքննության համար, որը մեր գործընկերոջ համար կապահովի վերլուծությունների այնպիսի որակ, որպիսին ակնկալվում է միջազգային ճանաչում ունեցող փորձագետներից, - պարզաբանել է Համաշխարհային բանկի Երևանի գրասենյակի տնօրեն Լորա Ի. Բեյլին, - Մենք հուսով էինք, որ աշխատանքները կմեկնարկեն փետրվարի սկզբին, սակայն լրացուցիչ ժամանակ պահանջվեց, որպեսզի կարողանանք ներգրավել հնարավորինս լավագույն փորձագետներին»:
Առաջին փուլի ընթացքում, որը կմեկնարկի փետրվարի 25-ին և կտևի երկուսուկես ամիս, խորհրդատվական ընկերությունը քննության կառնի հետևյալ 4 տարրերը.
· գլոբալ շուկայի ուսումասիրում այն ապրանքների մասով, որոնք գործարանը կարող է արտադրել.
· արտադրության տեխնիկատնտեսական հիմնավորվածության գնահատում՝ հիմնվելով առկա գործարանի վրա.
· արտադրության ֆինանսական կենսունակության գնահատում՝ հաշվի առնելով ծախսերի ընթացիկ կառուցվածքը, և
· ուժեղ ու թույլ կողմերի, հնարավորությունների ու ռիսկերի /SWOT/ վերլուծություն:
Երկրորդ փուլում կիրականացվի «Նաիրիտի» գործունեությանը առնչվող շրջակա միջավայրի ուսումնասիրություն:
«Նաիրիտի» հետ կապված այս վերլուծությունների կատարման ընթացքում Համաշխարհային բանկի կողմից կիրականացվի մոնիտորինգ ու որակի վերահսկում, սակայն կցանկանայինք հստակեցնել, որ վերլուծական աշխատանքներն իրականացվելու են Էներգետիկայի ու բնական պաշարների նախարարի ղեկավարության ներքո՝ ՀՀ կառավարության ու Համաշխարհային բանկի համագործակցության շրջանակում»,-ասված է հայտարարության մեջ:

World Bank to find consulting firm to assess viability of Nairit plant operation
“Armenia’s future economic growth highly depends on the development of a vibrant modern knowledge-based economy, foreign direct investments, and several other factors, including addressing adequately the legacy of economic activities in the previous era,” the World Bank Yerevan Office says in a statement.
“We understand that in this regard critical discussions are underway within the Government of Armenia regarding the best options available to resolve long-standing challenges in the energy and industrial sectors.”
"To support the Government in this process, the World Bank has agreed to identify and bring on board a highly respectable and globally-experienced consulting firm to assess the technical and financial viability of Nairit chemical plant operation. The anticipated technical and financial analyses, as well as a basic environmental assessment, will be provided to the Government in order to make important choices about the future of the plant.
“We have agreed with the Government to mobilize grant resources of more than $110,000 from within the World Bank for the proposed expertise that will ensure the quality of analyses the counterpart needs from internationally recognized experts,” clarified Laura E. Bailey, World Bank Country Manager for Armenia. “We had hoped to have the work begin in early February, but it took some time to ensure that we selected the best possible experts.”
“Throughout the first phase, which is scheduled to begin on 25 February and take two and a half months, the consulting firm will specifically review four elements:
“An overview of the global market for the main products that could be produced by the plant;
“An assessment of the technical feasibility of production based on the existing plant;
“An assessment of the financial viability of production given current cost structures; and
“A strengths-weaknesses-opportunities-threats (SWOT) analysis.
“In the second phase, a basic environmental review of Nairit operations will be undertaken.
“The World Bank will provide close monitoring and quality review for this analysis of Nairit, however we would like to clarify that this analytical work will be conducted under the leadership of the Minister for Energy and Natural Resources as part of the cooperation between the Government of Armenia and the World Bank," the statement says.